C9 Mbo-site is ei van Columbus En de zon scheen... Afsluiting A58 onder de loep na f ilechaos Ochtendstond 16 ZE Zeker acht Zeeuwse kerken doen mee aan de kerkproeverij: een landelijk initiatief om mensen van het geloof te laten proeven. a v ;4ÉÉf KERKPROEVERIJ WARM WELKOM Commentaar De schooluitval in het middelbaar beroepsonderwijs (mbo) is een groot probleem. Uit cijfers die de Vereniging Hogescho len vorig jaar publiceerde, bleek dat in het mbo 22,4 procent van de jongeren het tijdens het eerste jaar voor gezien hield. De uit val na drie jaar bedroeg zelfs meer dan 30 procent. In het hbo (20,7 procent na drie jaar), op de havo (15,8) en bij het vwo (7,7) zijn de cijfers minder dramatisch, maar ook zorgelijk. Jongeren blijken zich onvoldoende te verdiepen in de opleiding die ze kiezen. Na een paar maanden komen ze tot de ontdekking dat ze niet op de goede plek zitten. Gevolg is dat ze het jaar met tegenzin uitzingen, omdat ze niet meer bij een andere opleiding kunnen in stromen. Een verloren jaar dus. De Zeeuwse middelbare scholen en mbo's komen nu met een spe ciale website om daar iets tegen te doen. Behalve specifieke informa tie over open dagen, meeloopdagen en workshops, bevat die ook een doorstroomdossier, bestaande uit drie opdrachten die leerlingen moeten uitvoeren. Ze interviewen iemand die het beroep van hun keuze uitoefent, ze maken een zwakte-sterkteanalyse van hun oplei dingkeuze en ze maken een presentatie over zichzelf. Zo snijdt het mes aan twee kanten: ze worden gedwongen zich beter te verdiepen in hun keuze en de onderwijsinstelling waarbij ze zich aanmelden heeft een veel beter zicht op hun motivatie. Nog voor de site de lucht in gaat, is er al interesse uit andere regio's in Nederland, want dit zou wel eens het ei van Columbus kunnen zijn. Vooralsnog is de site bestemd voor het mbo, maar een snelle uit breiding naar hbo, havo en vwo ligt voor de hand. Door verkeerde schoolkeuzes wordt nu nog te veel tijd en te veel geld verspild. Van een site als deze worden leerling én school beter. Leerlingen worden door deze site gedwongen zich te verdiepen in hun studiekeuze OUWERKERK Het opbouwen op de verregende vrijdag was een drama, maar ook in Ouwerkerk ging zaterdagmiddag de zon schij nen. Wel zo fijn voor de circa 20 deelnemers aan het 'Ringrieë', Ou werkerk Outlet en de braderie in het dorp. Het ringrijden begint als traditie aardig ingeburgerd te raken. Faye Steenpoorte ging met de wis selbeker en de gouden pollepel van door. Uiteraard werd ze gejonast en daarna werd er een Schouws krui denbittertje gedronken. ALMANAK Die dame uit Oostkapelle had lo gés, haar kleinkinderen en haar moeder van 85. Gezellig! Behalve als de kleinkinderen 's ochtends vroeg aan je bed staan. Daarom sprak ze met haar man af zich slapende te houden als ze zich te vroeg zouden melden. Zondag ochtend vroeg, de slaapkamer deur gaat open. De Oostkapelse reageert niet en na een tijdje gaat de deur weer dicht. Gelukt! Aan de ontbijttafel informeert ze, doelend op de kleinkinderen: „Wie was er vanmorgen zo vroeg?"„Sorry hoor", zegt haar moeder, „dat was ik." „Ik liep de verkeerde deur binnen." Drankrijder (25) bedreigt agenten Wielrenner ernstig gewond bij val Gewond duo gepakt bij HAP KWADENDAMME Auto raakt van de weg: 5 gewonden In het gebouw van het Leger des Heils in Middelburg ruikt het zon dag rond half twaalf naar koffie. De stoelen zijn vlak na de kerkdienst bijna allemaal bezet. Bezoekers pra ten na met elkaar, en met de voor gangers Elly en Peter Schraa. Zij tel len onder de aanwezigen zo'n twintig nieuwe gezichten. Het Leger des Heils doet mee aan de kerkproeverij: een landelijk ini tiatief dat geïnspireerd is op het En gelse 'Back to Church Sunday'. Kerkleden nemen een vriend, fa milielid of collega mee naar de kerk. Het is de bedoeling dat dit mensen zijn die normaal gesproken niet in de kerk komen. Het doel is om hen van het geloof te laten proeven. „Contact met mensen in de sa menleving is altijd een sterk punt geweest van het Leger des Heils", zegt Peter Schraa. „Maar ons kerk genootschap is niet zo zichtbaar. We mogen ons wel wat beter profi leren. Daarom pakken we deze kans met twee handen aan. We waren altijd al een gastvrije kerk, maar we willen ook een uitnodigende kerk zijn." Beladen Wat mensen tegenhoudt? „De kerk is een wat beladen begrip. Mensen vragen zich af hoe ze ont vangen worden, of ze in hun waarde gelaten worden. En ze zijn bang dat ze ideeën opgedrongen krijgen." En dat is nou juist wat Schraa niet wil. „We willen dat mensen zich w Ideeën opdringen is precies wat we niet willen inde kerk Automobilisten ondervonden veel hinder van de werkzaamheden op de snelweg. Vanaf Kapelle was maar één rijstrook beschikbaar. Tussen Kruiningen en Rilland was de A58 helemaal afgesloten. Het verkeer moest omrijden via de pa rallelweg, maar dat leidde tot op stoppingen bij Kruiningen. Mensen stonden uren in de file. „We vinden het heel vervelend. Doordat veel Duitse vakantievier- ders naar huis gingen, was het za terdag heel druk", zegt woordvoer der Ilze Rokven van Rijkswater staat. „De hinder was niet te voor komen, omdat er geen andere om leidingsroutes mogelijk zijn." De werkzaamheden kunnen niet op een ander tijdstip uitgevoerd wor den. „We zijn afhankelijk van de weersomstandigheden." De verkeerschaos leidde tot ge vaarlijke situaties, omdat sommige automobilisten probeerden te ke ren op de vluchtstrook. 'Levensge vaarlijk' noemt de Politie Zeeland dat op Twitter. Ook gisteren waren er weer problemen. Komend week einde is de A58 opnieuw dicht. maandag 11 september 2017 Nicolette Bleiji-Oostdijk steekt een ring. fotoernestaverburg Tip? redactie@pzc.nl 'S-GRAVENPOLDER Een 25-jarige man zon der vaste woon- of ver blijfplaats is in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden wegens rij den onder invloed en be dreiging van de politie. De man trok de aandacht toen hij gevaarlijk reed over de Bernhardweg- Oost bij 's-Gravenpolder. Een blaastest wees uit dat hij drie keer zoveel had gedronken als is toe gestaan. Tijdens de aan houding bedreigde hij agenten met de dood. HEINKENSZAND Een wielrenner is zater dagavond gewond ge raakt in Heinkenszand. Het slachtoffer botste tegen een paaltje en liep daarbij ernstige verwon dingen op. Verschillende hulpdien sten rukten uit en de man moest met een trauma helikopter worden afge voerd naar het zieken huis. Het ongeval ge beurde op de kruising tussen de Eendvogel straat en de Heinkens- zandseweg (N667). TERNEUZEN De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag bij de huisartsen post bij het ziekenhuis in Terneuzen twee ge wonde vechtersbazen aangehouden, een 20-ja- rige Terneuzenaar en een 17-jarige man uit Bergen op Zoom. De mannen waren eerder op de avond betrokken bij een vechtpartij in Axel. Het tweetal, dat werd overge bracht naar Torentijd, zou al langer ruzie hebben. Vijf seizoensarbeiders uit Litouwen zijn zater dagochtend gewond ge raakt bij een ongeval op de Fransjesweg bij Kwa- dendamme. De auto waarin zij zaten raakte van de weg en belandde ondersteboven in een weiland. Drie slachtof fers, twee vrouwen en een man, moesten naar het ziekenhuis. 'Een kerk Cornelleke Blok Middelburg -Peter Schraa, Leger des Heils Rijkswaterstaat bekijkt deze week of de verkeerschaos op de A58 van zaterdag voorkomen had kunnen worden. Cornelleke Blok Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51