II Gratis FOX Sports 1 bij Alles-in-ivan DELTA Antwan Tolhoek kreeg zijn opa weer aan het roken en liet zijn hartslag stijgen 17 fietst nog bijna iedere dag, maar als zijn kleinzoon rijdt zet hij zijn fiets in zijn 'wielermuseum' en zit hij voor de tv. Ko Tolhoek (75) Met de afstandsbe diening in zijn hand zapt Ko Tol hoek (75) naar 'de Belg', voor de live uitzending van de laatste rit in de Vuelta. Drie weken lang volgden hij en zijn vrouw Marijke hun kleinzoon Antwan vanuit de eigen woonkamer. „Op dit tempo had ik ook nog wel mee kunnen rijden", lacht hij, terwijl Chris Froome en Alberto Contador met een glas champagne door het beeld schui ven. Als ze het hem hadden ge vraagd, had hij het waarschijnlijk nog gedaan ook. Ko Tolhoek fiets namelijk nog vrijwel iedere dag. In de buurt van Yerseke, Wemeldinge, Kapelle, Wilhelminadorp, Goes en eigen lijk ieder dorp of andere stad in de buurt van zijn Yerseke, rijdt hij zijn rondes. Soms is hij te herkennen aan het geel-zwarte tricot van Lot- toNL-Jumbo, de ploeg waar Ant wan voor debuteerde in een grote wielerronde. „Vandaag heb ik nog een rondje van negentig kilometer gedaan", vertelt hij. „Het laatste halfjaar heb ik denk ik al zo'n 9100 kilometer gereden." Fietsen is zijn leven en zijn leven is de fiets. Op zijn zestiende reed hij zijn eerste koers uit. Er zouden er de zestig jaar daarna nog héél, héél veel volgen. Tolhoek was een tijdje prof, maar in andere tijden. „Ik werkte vijftig, zestig uur in de mosselloods en fietste erbij", legt hij uit. „Toen had ook nog nie mand een auto, dus wij fietsten nog naar wedstrijden. Zelfs in Bel gië. Als er tegenwoordig een koers is in Yerseke, zegt de helft van de renners uit Goes af omdat ze geen vervoer hebben." Als ik weer een check heb, wil ik weten wat er met mijn hart gebeurde toen hij viel Dat past niet in het straatje van Ko Tolhoek, maar ook niet in dat van zijn zoon Patrick (die de Tour de France in 1989 en 1990 reed) en van diens zoon Antwan (die deze zomer aan zijn eerste grote wieler ronde deelnam). Het virus ging over van vader op zoon, net als de genen. Zelf was hij vooral bij de Liefhebbers - een categorie voor renners op leeftijd - succesvol. Pas twee jaar geleden stopte hij met het rijden van wedstrijden. „Mijn erelijst als jonge renner is niet zo lang", bekent hij. „Ik reed altijd hard op de verkeerde momenten. Pas later, toen ik wat ouder en wij zer werd, ben ik slim gaan rijden. Toen won ik best wat koersen." Wielermuseum De bewijzen hangen in zijn schuurtje achter het huis. Dat hangt vol met startnummers, kaar ten en foto's. Het is een klein wie lermuseum. Eén zijde is gereser veerd voor krantenknipsels over zijn kleinzoon Antwan met op ooghoogte het gedicht 'Emergo' prominent daartussen. Het gaat over nooit opgeven, altijd strijd baar zijn, zelfvertrouwen hebben. Want, zo valt te lezen: „Als je jam mert: 'Ik ben zwakker dan mijn grote concurrent', blijf je levens lang de stakker die je ongetwijfeld bent". Hij heeft kopietjes van de tekst in zijn auto liggen. „Die heb ik al aan zóveel renners gegeven, als inspiratie, maar Antwan heeft het niet nodig hoor." Antwan heeft, net als Patrick, namelijk een ander karakter dan Ko. „Ik gaf zelf vaak te vroeg op, maar zij niet. Mijn andere zoon Raymond is meer als ik. Hij had meer aanleg dan Patrick, maar hij heeft het niet gehaald en Patrick wel." Ko volgde Patrick in zijn tijd als prof op de voet. Antwan volgt hij nu - in de letterlijke zin van het Ik gaf zelfvaakte vroeg op, maar Patrick en Antwan doen dat nooit - Ko Tolhoek woord - op afstand. „We hadden een camper, maar die hebben we vorig jaar verkocht en daar hebben we nu nog spijt van. Dat was nu ideaal geweest. Maar goed, ik kan ook niet meer lang staan." Tolhoek is met zijn 75 jaar name lijk nog erg sportief en bedrijvig, maar niet verschoond van fysieke ongemakken. Hij draagt een ge- hoorapparaatje en kijkt televisie met ondertiteling, heeft een pace maker wegens hartritmestoornis sen en last van tintelingen in zijn rechtervoet. „Ik heb Antwan dus vanuit mijn woonkamer gevolgd en belde zo om de dag met hem. Ik sprak hem vanochtend nog. Hij komt komende week mossels eten. Ik ben alleen vergeten te vragen hoe het qua fysiek met hem ging." Antwan viel al in de eerste etappe en hield er een pijnlijke schouder aan over. Zijn opa schreef de datum en het tijdstip waarop hij viel op een papiertje. „Als ik binnenkort weer langs moet voor een check, wil ik eens kijken wat er met mijn hart gebeurde." Hij draait onder tussen een nieuw shagje. „Ik ben vorig jaar tijdens de Ronde van Zwitserland trouwens ook weer be gonnen met roken. Antwan stond na de tweede etappe geloof ik op de tweede plaats in het bergklasse- ment. Na die rit ben ik gelijk om shag gereden." Deze Vuelta had hij ook genoeg reden om zijn pakje Drum en aan steker erbij te pakken, want Ant wan reed allesbehalve anoniem rond in Spanje. Hij viel dus, maar liet zich ook meermaals in de kop groep zien. In de achttiende etappe werd hij afgelopen week negende. De laatste rit leverde gisteren am per spanning op. De LottoNL- Jumbo-rijder - 28ste in het alge meen klassement - hoefde die en kel nog maar uit te rijden. „Mooi hè", glundert hij, als hij Antwan als 27ste binnen ziet komen. „Maar wat moeten we vanaf nu gaan doen, zo rond drie uur 's mid dags?", vraagt zijn vrouw Marijke. „Nou", reageert Ko. „Woensdag be gint de Ronde van Wallonië. Dan gaan we dat maar volgen?" Voor hetzelfde geld maak je het live mee! maandag 11 september 2017 A Ko Tolhoek volgde de verrichtingen van kleinzoon Antwan via de televisie, foto johan van der heijden Mitchell Minnaard Yerseke - Ko Tolhoek Het snelste internet van Zeeland Gratis onderling bellen Gratis digitale tv-apparatuur Gratis installatie Opa Tolhoek trotse volger vanaf 5^750 p/mnd De eerste 4 maanden Alles-in-i Stap ook over op DELTA.nl/FOX verbindt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45