Pr v nii Kerstcruise over de Rijn 3 ORKAAN IRMA GEVOLGEN LjL'u.t Pfcs.' Twee doden op strand Sint-Maarten AANGESPOELD mii i: Vier dagen lang leefden de Nederlanders op de puinhopen die orkaan Irma aanrichtte. Een tweede orkaan dreigde. Nu dat is meegevallen, kunnen ze eindelijk naar huis. „Ik ben enorm blij en opgelucht", vertelt Kitty Algra op de luchtha ven in Willemstad. Ze beleefde ha chelijke momenten op Sint-Maar ten, waar ze sinds maandag in het Holland House Beach Hotel ver bleef. Ze werd volledig verrast door de orkaan, omdat de waarschuwin gen niet alle toeristen bereikten. „Er werd op het eiland nog verteld welke leuke dingen er allemaal te doen waren, terwijl de hoteldirec tie al bezig was de ontruiming te plannen. Een onderschatting van het geheel." De gasten schuilden in de kelder van het hotel. Terwijl de orkaan nog over het eiland raasde, begonnen de eerste plunderingen. „Ik zag toen al mensen met honkbalknuppels door de straten lopen. Dat was be angstigend." Nadat Irma uitgeraasd was, hebben alle gasten het perso neel geholpen met puinruimen in het hotel. „We waren geen vakan tiegangers maar part of the family." Lakse houding Kitty behoorde tot de eerste groep van 55 Nederlanders die werden opgehaald door een militair toestel van de Koninklijke Luchtmacht. Er werd op het eiland nog verteld welke leuke dingen er te doen waren Later volgden nog twee vluchten met respectievelijk 17 en 22 evacués. Ze hekelt de lakse houding van Ne derland. „Ze hebben veel te laat ge reageerd. De Fransen waren veel sneller op Sint-Maarten om men sen te evacueren." Slechte verbinding De Nederlandse evacués werden op de luchthaven van Curaqao deels opgevangen door reisorganisatie TUI. Volgens woordvoerster Caro line Hartel waren ze geëmotio neerd. „Ook wij hebben in span ning gezeten. We konden slechts mondjesmaat mensen bereiken vanwege de slechte verbindingen.", aldus Hartel. De luchtmacht begon zaterdag met de evacuatie van vooral ernstig zieke en gewonde eilandbewoners. Die operatie moest al snel tijdelijk onderbroken worden door het slechte weer. 's Avonds kwam or kaan José gevaarlijk dicht in de buurt. De storm was echter een stuk minder krachtig en richtte nauwelijks nieuwe schade aan, waardoor er gisterochtend in alle vroegte opnieuw militaire vliegtui gen richting het eiland vertrokken om hulpgoederen af te leveren en mensen op te halen. Majoor Darryl, piloot van het toe stel dat de evacués ophaalde: „Als je verder weg bent, zie je het eiland liggen als een paradijs met mooie stranden. Dichterbij zie je de puin hopen. Prachtige hotels zijn ver woest en boten liggen op elkaar ge stapeld." Defensie verwacht elke dag zo'n 200 mensen te kunnen ophalen. Volgens commandant André van der Kamp van de Zr. Ms. Zeeland is het eiland grotendeel onder con trole nu. Toch maken op internet mensen nog steeds melding van ge wapende groepen die over het ei land trekken. Soms roven ze niet al leen winkels, maar ook huizen leeg terwijl de bewoners machteloos moeten toekijken. Het leger zet maandag nog eens 300 extra mili tairen in op Sint-Maarten om nood hulp te geven. Ook het Rode Kruis levert snel nieuwe voorraden af. Gisteren vertrok een team om de bevolking te voorzien van drink water en voedsel. Vandaag volgt waarschijnlijk een vliegtuig met hulpgoederen. De wereld is Kras Riviercruise t Kras.nl/91205 of bel 088-0885 886 maandag 11 september 2017 Koning Willem- Alexander spreekt met de pers. fotoanp ,V I!'.: DEN HAAG Het dodental als gevolg van de orkaan Irma is opgelopen naar vier. Op Sint- Maarten zijn twee doden aan gespoeld. De identiteit van de slachtoffers is nog niet be kend. Eerder werden al twee slachtoffers en 11 zwaarge wonden gemeld. Er zijn geen vermisten. Gisteravond arri veerden koning Willem- Alexander en minister Ronald Plasterk (Binnenlandse Zaken) op Curagao. „De boodschap die ik voor de be woners van Sint-Maarten heb, is de volgende: we beseffen wat u is overkomen en we doen zo goed mogelijk ons best om iedereen te helpen die hulp nodig heeft. Vertrouw op de hulp," zei koning Wil- lem-Alexander. De situatie op Sint-Maarten lijkt wat te ver beteren. „Maar het is nog fra giel", zei premier Mark Rutte gisteren na een crisisberaad. Nederlanders dolgelukkig op Cura9ao na evacuatie Raymond Boere Willemstad ■Kitty Algra, evacué Met feestelijke diners. 6 dagen al v.a. Beleef de kerstperiode als nooit tevoren met Kras. Stap aan boord van het MS Alemannia***4", vaar langs de mooiste plaatsen en geniet van de kerstsfeer! Vanuit Keulen langs o.a. Koblenz, Mannheim en Rüdesheim Inclusief busreis, alle maaltijden feestelijke kerstdiners Gegarandeerd vertrek op 22 december! êfwj Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3