Bezorgdheid op zijn plaats bij Willem II 3-0 PSV is gegijzeld in een web 4 EREDIVISIE AJAX - PEC ZWOLLE Ajax won zaterdag met 3-0 van PEC Zwolle. Toch heeft oefenmeester Marcel Keizer er wel een dilemma bij. Huntelaar of Dol berg? Want het experiment met vier aanvallers slaagde, ondanks de winst in de Arena, niet. Column HUGO BORST Het wordt voor de Neder landse voetballiefhebber een loodzware week. Feyenoord te klein voor Man chester City, Vitesse verliest van Lazio en Frank de Boer vliegt eruit bij Crystal Palace. En wat zegt Louis van Gaal over de va derlandse voetbalcrisis? 'Ik doe zelf juist positieve ervaringen op de laatste tijd.' In zijn eerste grote interview sinds zijn gedwongen vertrek bij Manchester United presenteert Van Gaal zich als een toonbeeld van ratio en beschaving. Weet u nog? José Mourinho had zijn ja woord gegeven aan ManU, maar liet na de man die daardoor zijn baan kwijtraakte, zijn grote vriend Louis van Gaal, netjes in te lichten. Onlangs zagen ze elkaar tij dens een eliteforum van de UEFA. Twee jaar zat er tussen deze ontmoeting en het verraad. Louis van Gaal koos ervoor zijn waardigheid te behouden. Hij was voorkomend en correct, ra kelde niks op. Ik had het wel geweten. 'Hé, José, wat een onbetrouwbare man ben jij. Bah. Heb je geen wroeging Heb je nooit tegen jezelf gezegd dat het netter was geweest om een vriend in te lichten?'En als Mou rinho dan als een kat in het nauw zou zijn gaan blazen, hem dan helemaal verrot schelden. Van Gaal deed dat niet. Hij koos voor zelfbeheersing. In dat licht: ik zag de gefrus treerde PSV'er Jürgen Locadia gisteren spugen naar Denzei Dumfries. Een rochel met een hoge boog. Of hij de speler van Heerenveen raakte werd niet duidelijk. De scheidsrechter die eerder Lozano had weggestuurd, ontging het of deed alsof. De ca mera's registreerden de afge vuurde fluim wel. Dumfries is zo'n schat, die maakt daar geen punt van. Een positivo, verguld met zijn vijf assists in vijf wed strijden, vergevingsgezind, nooit haatdragend. Je mag toch hopen dat Loca- dia's gentleman-trainer Phillip Cocu vandaag een beetje onder de gordel reageert. 'Ben jij niet goed bij je hoofd, Jürgen? Spugen is goor. En dom. Het kan je rood ople veren. Bijna was ik voor de topper tegen Feyenoord naast Lozano ook jou kwijt. Klootzak. Nog één keer zo'n geintje en je krijgtvan mij een schorsing.' Ik zie dat Phillip eerlijk gezegd niet doen. Ik zag Locadia spugen, een rochel met een hoge boog Willem Il-trainer Erwin van de Looi zou het, zo zei hij na de 1-2 nederlaag tegen ADO Den Haag, onterecht vinden als de focus werd gelegd op het systeem waarin hij zijn ploeg liet spelen. „Jij noemt het 5-3-2, ik 3-5-2. En dat is geen defensieve tactiek." Feit was wel dat de coach ervoor koos om tegen het eveneens nog puntloze ADO met vijf verdedi gers aan te treden. Maar volgens Van de Looi was de nederlaag niet te wijten aan de strijdwijze, maar aan persoonlijke fouten en - dat vooral - de uitvoering van het speelplan. „Wij wisten dat hun drie aanvallers druk zouden gaan zetten op onze drie verdedigers in het centrum. Dan ontstaat er dus ruimte voor onze links- en rechts back om voorwaartse acties te ma ken langs de flanken. Dat ge beurde voor rust helemaal niet, en dan heeft het veel weg van 5-3-2. Maar was dus niet zo bedoeld." Voormalig Kozakken Boys-aan valler Abdenasser El Khayati schoot ADO voor rust vanaf de stip op 0-1, waarna Fran Sol in de 77ste minuut gelijkmaakte. Het slotakkoord was opnieuw voor El Khayati, die Willem II in de pro blemen bracht. De Tilburgers staan na vier duels namelijk nog altijd op nul punten. Voor een cri sis is het nog wat vroeg in Tilburg, maar bezorgdheid is op zijn plaats. Dat is ook voor Willem Il-trainer Van de Looi duidelijk geworden. Ajax-trainer Marcel Keizer blijft zoeken naar zijn ideale sa menstelling. Tegen PEC Zwolle koos hij voor een systeem met vier aanval lers, zodat spitsen Kasper Dolberg en Klaas-Jan Huntelaar allebei aan de aftrap verschenen. Ajax won met 3-0, maar het experiment van Keizer slaagde niet. Donny van de Beek, die samen met Hakim Ziy- ech het middenveld vormde en zich suf moest lopen, zei het na af loop nog het meest treffend: „Het is nu goed gegaan, maar tegen een andere ploeg gaat het op deze ma nier misschien wel mis." Het uitprobeersel van Keizer was niet eens zo onlogisch. Ajax speelde dit prille seizoen het ge vaarlijkste voetbal als Huntelaar en Dolberg samen op het veld ston den. Maar een wedstrijd op die manier beginnen is toch wat an ders. Het risico (te) groot, zo bleek tegen PEC. Een scherpere tegen stander had Ajax erg veel pijn kun nen doen. Want PEC Zwolle profiteerde wel erg matig van de zeeën van ruimtes die Ajax bood. Ajax begon goed, maar daarna wist niemand raad met de tactische opdrachten. Na een uur schakelde Keizer maar terug naar het vertrouwde 4-3-3, waarna Ajax twee keer scoorde. Dilemma Het bleef dus bij een waarschu wing, maar tegelijkertijd stelt dat Keizer voor een dilemma. Hij zal moeten kiezen tussen Huntelaar en Dolberg, en de twee alleen sa men gebruiken als een wedstrijd daarom vraagt. Gezien de huidige vorm is het pure logica om voor Huntelaar te kiezen; hij was bij alle goals betrokken. En Dolberg? Dol berg worstelt verder en zat na een uur op de reservebank sip voor zich uit te staren. Keizer benadrukt steeds dat Dolberg zijn eerste spits is, maar Het ging nu goed, maartegen een andere ploeg gaat het misschien wel mis om Huntelaar kan hij nu simpel weg niet heen. Ook in deze kwes tie komt het gemis van Europees voetbal als een boemerang terug. Met gelegenheidsargumenten werd het niet halen van een verde digende versterking twee weken geleden bijna tot het kookpunt toe verdedigd door PSV. Van dat betoog hield gisteren niets stand. Door de twee dreunen van Arber Zeneli en Reza Ghoochannejhad loopt PSV nu ook nationaal alweer achter de feiten aan. Het foutenfes- tival op het veld is mede een gevolg van geschutter achter de burelen. De leiding faalde in augustus bij het aantrekken van een versterking en reageerde bij het eerste voorzich tige zuchtje kritiek als door een wesp gestoken. Daarmee alleen maar bevestigend dat de club ver strikt is geraakt in een web van te vredenheid, waarin ieder tegenge luid als negatief en zelfs bedrieglijk De directie van PSV nam een enorm risico door met het huidige elftal aan het nieuwe seizoen te beginnen wordt gezien. Dat brak de club vorig seizoen en afgelopen zomer al op en nieuw onheil lijkt nabij. Daadkracht ontbreekt De PSV-directeuren hebben een ri sico genomen door deze ploeg vanaf 1 september de rails op te stu ren. Het is na een nederlaag makke lijk schieten op trainer Phillip Cocu, die het team ook gisteren niet scherp kreeg en zonder gewenst re sultaat van plan veranderde. Maar hij is deze nazomer vooral in woord gesteund door zijn bazen en com missarissen, bij wie het aan daad kracht ontbrak. De leiding van PSV kwam pas op 31 augustus met het verhaal dat er geen geld was en dat er meer eigen jeugd moet doorstro men, ondertussen polste PSV in au- maandag 11 september 2017 GO Voorkomenc „Crisis? Dat is het op Sint- Maarten! Het is wel een zorge lijke situatie, dat is duidelijk", zei Willem ll-trainer Erwin van de Looi zaterdag na de 1-2 ne derlaag tegen ADO Den Haag. Max van der Put Tilburg Keizer zoekt nog AJAX-PEC ZWOLLE H 6. Huntelaar 1-0 66. Ziyech mist pen. 71Ziyech 2-0 88. Huntelaar 3-0 Opstellingen Onana Boer Veltman (c) Ehzibue De Ligt Marcellis Viergever Sandler Dijks Van Polen (c) Ziyech Thomas Dolberg Bakker 63. De Jong Saymak Van de Beek 77. Israelsson Neres Namli 63. Kluivert Parzyszek Huntelaar 66. Nijland Younes Mokhtar 67. Ondaan 21 Doelpogingen 12 59% Balbezit 41% 10 Overtredingen 19 5 Hoekschoppen 4 1 Buitenspel 3 3 Reddingen keeper 5 Scheidsrechter: Gözübüyük Toeschouwers: 50.902 Daniël Dwarswaard Amsterdam -Donny van de Beek Niet meer dan vijf minuten en acht seconden had sc Heeren veen gistermiddag nodig om het verhaal van de PSV-directie na het sluiten van de transfermarkt aan flarden te schieten. Na de 2-0 nederlaag loopt PSV nu ook nationaal achter de feiten aan. Rik Elfrink Heerenveen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32