Hulpmiddel voor middelbare scholieren om juiste studie te kiezen Middelbare scholieren kunnen zich op een nieuwe website oriënteren op een vervolgopleiding in het mbo. De site moet verkeerde studiekeuzes en dus schooluitval tegengaan. Peter en Yvette proeven van het geloof Op weg van Terneuzen naar Gent raakte de Begonia Seaways (230 meter lang, bijna 27 meter breed) van rederij DFDS plotseling stuurloos door een technische storing, een blackout. Het schip schoof tot vlak bij de kanaaloever door en viel daar stil. Vanaf de kant stak de bulbste- ven bijna binnen handbereik boven het water uit. Tientallen nieuwsgierigen kwamen al snel kijken. Het zag er ook spectaculair uit. De Begonia Seaways, die een lijn dienst onderhoudt tussen Gent en het Zweedse Göteborg en een bekende ver schijning is op het Kanaal, leek wel op de wal te willen kruipen. De stranding vond rond 11.20 uur plaats. Omstreeks 13.40 uur was het schip alweer vlot. De sleper Multratug 27 trok met behulp van de Union Emerald de Begonia Seaways ogenschijnlijk vrij gemakkelijk los, nadat de kapitein toe stemming had gegeven vast te maken. Het scheepvaartverkeer op het Kanaal Gent-Terneuzen dat de hele tijd ge stremd was, kon daarna weer op gang komen. De Begonia Seaways is eerst voor in spectie naar de Zevenaarhaven in Ter- neuzen gebracht. Zaterdagavond heeft het schip de reis naar Gent voortgezet, waarna het zondagochtend naar Zweden is vertrokken. De kanaaloever is zaterdag door duikers onderzocht op mogelijke beschadigingen. Rijkswaterstaat kon hierover gisteren nog niets zeggen. De website wordt opgezet door de Zeeuwse middelbare scholen en de mbo's. De site, die zich richt op 25.000 Zeeuwse jongeren, komt 19 september online. Met het digitale platform willen de scholen voorkomen dat leerlin gen de verkeerde opleiding kiezen en daardoor mogelijk uitvallen in het mbo. Dat gebeurt nu nog te vaak, weet projectleider Bianca van der Meijden. Zij zette de website - samen met vertegenwoordigers van de scholen - op namens de Zeeuwse schoolbesturen. Jongeren hebben vaak moeite om zich een goed beeld te vormen van een beroep. Daarom is de keuze voor een opleiding lastig. Van der Meijden: „Als eerstejaars mbo'ers er na twee of drie maanden achterko men dat ze verkeerd gekozen heb ben, dan kunnen ze niet meer in stromen in een andere opleiding. Omdat ze leerplichtig zijn, zitten ze dan een heel jaar in een klas waar ze niet in willen zitten. Dat is niet mo tiverend." Jongeren kunnen op de website zien welke open dagen, meeloopda- gen en workshops gehouden wor den op de mbo-scholen (Scalda, het Edudelta College en het Hoorn- beeck College), en zich digitaal in schrijven. „Het is een makkelijke manier om de juiste leerlingen te bereiken." Ook bedrijven die gast lessen of workshops geven, kunnen hun activiteiten op het platform kwijt. „We zijn al benaderd door brancheverenigingen die activitei ten voor jongeren willen plaatsen." Opdrachten Daarnaast moeten alle Zeeuwse jongeren in elk geval drie opdrach ten uitvoeren die helpen zich beter te oriënteren. Zo interviewen alle laatstejaars vmbo-leerlingen een persoon die het beroep uitoefent dat ze later willen kiezen. Daar naast maken ze een zogeheten SWOT-analyse van hun oplei dingskeuze. „We willen ze daarmee We willen leerlingen bewust laten nadenken over welke opleiding bij hen past bewust laten nadenken waarom de opleiding bij hen past, en waar ze extra hulp bij nodig hebben. Een leerling met een zwakke rug die verpleegkundige wil worden, laten we op die manier nadenken hoe hij daarmee om kan gaan." Alle jonge ren moeten ook een presentatie maken van zichzelf. „Dat kan met een moodboard, een filmpje of een presentatie: de leerling mag kiezen wat het best bij hem of haar past." Resultaten van de opdrachten komen in een 'digitaal doorstroom- dossier'. „Leerlingen beantwoor den na het interview met de be roepsbeoefenaar de vraag of ze het beroep willen uitoefenen. Die ant woorden worden gebruikt bij de in take. Iemand die een timmerman geïnterviewd heeft, vult in dat hij niet wil sjouwen of vieze handen wil krijgen. Als hij of zij zich dan aanmeldt voor de metselaarsoplei ding, dan kan de mbo-school de leerling vragen of het een goed idee is om die opleiding te kiezen." De scholen hopen de website in de toekomst uit te breiden, zodat ook de overstap van het mbo naar het hbo makkelijker wordt. It maandag 11 september 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 16 Stranding Sluiskil loopt goed af De stranding van het Deense roll-on- roll-off vrachtschip Begonia Seaways op het Kanaal Gent-Terneuzen iets ten noorden van de brug bij Sluiskil is zaterdag verrassend goed afgelopen. Harmen van der Werf Sluiskil De Begonia Seaways in ongemakkelijke positie op het Kanaal Gent-Terneuzen. foto's harmen van der werf Eén Zeeuwse site voor mbo Cornelleke Blok Vlissingen -Bianca van der Meijden, projectleider

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15