I 'Ik bak er geen taart minder om' 13 VINCENT LUISTERT RADIO Vanessa We zitten, dat weet vrijwel niemand, maar toch is het zo, midden in de week van Slotstad RTV, Roulette FM, Drechtstad FM, Klokradio, Hos Haaren, LekWaalFM, LOM Radio, Omroep Berg en Dal, Omroep Drimmelen, Radio Hoeksche Waard, SALTO Amsterdam, UStad RTV Utrecht, OPEN Rotterdam, OOG Radio Gro ningen, Radio Rucphen FM, Ros Radio Zun- dert, RTV Totaal voor Maas en Waal en nog zo'n 240 stations. Het is Week van de Lokale Omroep. Er werken bij die omroepen 20.000 vrijwilligers die per week ongeveer 45.000 uur radio en 5.000 uur televisie maken. Gistermiddag heb ik, via de handige app MyTuner, op mijn telefoon een reis door Ne derland gemaakt via de lokale radio. Ik hoorde veel mannen die in mobieltjes langs de lijn stonden te schreeuwen en het plaat selijke voetbal versloegen alsof het de Champions League betrof. Ik luister daar graag naar, je hoort betrokken, gedreven mensen die 'gewoon maar wat doen' en dat doen ze soms heel erg goed. Af en toe is het ook zeer krukkig, waardoor het lijkt alsof er een man of 60 op het veld staat. Op Studioo40, voor de stedelijke regio Eindhoven, stuitte ik tijdens de wedstrijd Heerenveen-PSV op verslaggever Luc van de Braak, of Luuk van den Braak, ik heb geen idee hoe je zijn naam schrijft, dat heb je met radio. In ieder geval, ik heb nog nooit op een lokale zender zo'n goede verslaggever ge hoord. Zijn wedstrijdverslag loopt goed door, er zit een flow in. Hij is licht partijdig, uiteraard, dat mag, maar zeer kritisch op 'zijn' PSV. Want PSV was slap, ongeïnspi reerd en te laat. Goede lokale radio, alleen jammer van de plaatjes er steeds tussendoor. Deze Luuk of Luc kan moeiteloos de wed strijd integraal verslaan. Lokale omroepen doen uiteraard veel meer dan sport. Ze zijn van groot belang voor de plaatselijke nieuwsvoorziening. Ze hebben een zogenaamde waakhondfunctie. Op petities.nl staat een petitie die de rege ring en de Tweede Kamer oproept om struc tureel 30 miljoen per jaar extra voor de lo kale omroepen uit te trekken. Ze zijn onmis baar, zeker nu lokale kranten steeds minder aandacht besteden aan plaatselijke politiek. Dinsdag wordt de petitie in Den Haag aan Tweede Kamerleden overhandigd. Het zou goed zijn als Luuk of Luc dit event voor Stu- dioo40 in PSV-stijl zou verslaan. Quote van de dag Blowen, dat is onze generatie hè? Maar ook cocaïne en LSD Verkaik speelt Molly in Ghost Lewis in X Factor ■ArTé'W w4--9.;è: f *<v.< Cat Stevens leeft weer. Bracht de zanger sinds 2006 albums uit onder de naam Yusuf Islam, nu is hij terug bij het alias waaronder hij de popmuziek verrijkte met evergreens als Morning Has Broken en Father Son. I en ingelijste zwart- wit-foto van een la chend echtpaar prijkt ,op de wand van een I galerie indeLon- dense wijk Soho: de ouders van Cat Stevens. De foto stamt uit het begin jaren 60, toen het koppel in dit zelfde pand een restaurantje dreef. „Ik had er mijn eerste baantje", zegt de zoon nu, gebo ren als Steven Georgiou, bekend geworden als Cat Stevens. Meer dan een halve eeuw later is de jonge ober van toen terug op de plek van toen. Voor de presenta tie van zijn nieuwste album, dat op een andere manier de cirkel rondmaakt. Voor het eerst sinds 2978 ver schijnt zijn muziek weer onder zijn alias Cat Stevens. De zanger hief zichzelf 39 jaar geleden op als popster, omdat hij - na zijn bekering tot de islam - de we reld van het klatergoud niet met zijn religie kon verenigen. Sinds 2006 maakt hij weer muziek, maar steevast onder zijn nieuwe geloofsnaam Yusuf Islam. Cat Stevens' toewijding aan het geloof is één van de meest mythische verhalen uit de pop muziek. Zijn bekering was het gevolg van een bijna-dood-erva- ring in de zee. Stevens werd tij dens het zwemmen verrast door sterke stroming. Toen verdrin king dreigde, riep hij de aller hoogste aan: 'Als u me spaart, zal ik voor u werken.' En zie, daar voerde een onverwachte golf de popster mee naar het strand. Toen zijn broer hem een jaar later de Koran liet lezen, vond Stevens er het antwoord op zijn spirituele vragen. Hij veranderde zijn naam, ver bood zichzelf zijn gitaar nog aan te raken en wijdde zijn leven aan Koranstudie en zijn gezin. Pas in 2006 keerde hij terug met album Another Cup. Daarop een cover van Don't Let Me Be Misunderstood. Want: toen de is lam naam maakte als stroming van geweld, wilde hij laten zien dat zijn religie voor hem louter voor liefde en vrede staat. Zijn nieuwste album The Laughing Apple, zo benadrukt de zanger nu, is weer een echte Cat Stevens. Alleen zijn voornaam Yusuf staat er nog als toevoeging achter. Zijn uitleg over de we dergeboorte van Cat blijft sum mier: „Ik wil gewoon niet dat mensen zeggen: 'Dit is Islams nieuwe plaat'. Ik ben niet de is lam. Ik ben mezelf. En ik wilde het weer persoonlijk maken." Dat doet Stevens met een al bum waarop hij niet alleen nieuw materiaal brengt, maar ook enkele van zijn vroegste composities herinterpreteert. Eentje ervan is Mighty Peace, dat hij als 15-jarige schreef. „De we reld is veranderd. Dus ik ook. Maar mijn zoektocht is nog steeds dezelfde: die naar vrede." Drie liedjes speelt hij deze middag, waaronder het 50 jaar oude Here Comes My Baby. Stevens' stem van donker eiken hout heeft de tand des tijds glansrijk doorstaan. Heeft de popster het nu defi nitief gewonnen van de gebeds- geleerde? Hij ontwijkt de vraag uiterst vriendelijk. Alleen de Heer weet immers hoe zijn weg verder meandert. „Mijn leven is voor velen vast een mysterie", zegt hij met twinkelende ogen. „En ik zal u wat vertellen: voor mij ook!" AFVALLER HEEL HOLLAND BAKT Plagerige reacties op de werk vloer? Vanessa (31) is er op de dag na haar uitschakeling in Heel Holland Bakt niet bang voor. De arts-onderzoeker uit Utrecht heeft het veel te druk met andere zaken. Morgen heeft ze een belangrijk sollicitatiege sprek ('voor mijn opleiding, ik wil chirurg worden') en op de dag van haar tweede en laatste tv-optreden was ze druk met de bereiding van een bruidstaart van vier lagen. „Voor een vrien din van een vriendin van mij." Maar hoe mooi hij ook gewor den is, dit exemplaar werd niet beoordeeld door juryleden Janny en Robèrt. „Als ik deze taart had mogen maken, was ik waarschijnlijk niet naar huis gestuurd", zegt Va nessa lachend. Haar op merking is bedoeld met een knipoog, want dat ze er gisteravond als tweede kandidaat dit seizoen uitvloog, vond ook zij te- recht. „De ande ren deden het beter. Bij mijn koekjestaart begon ik te laat met mijn mousse en bij mijn chocoladetaart kwam An- dré van Duin op het verkeerde moment langs voor een ge sprekje, zodat ik de helft van mijn suiker vergat." Haar vertrek neemt ze luchtig op. „Ik ben er trots op dat Robèrt vorige week zei dat mijn taart lekker was. Dat heb ik toch mooi gepresteerd. Ik deed mee om te winnen, maar nu dat niet gelukt is, bak ik er geen taart minder om." maandag 11 september 2017 Lokaa Reageren? vincent@persgroep.nl —Zanger Frank Boeijen was destijds niet vies van een geestverruimende ver snapering. MUSICAL Actrice Wille- mijn Verkaik speelt de hoofdrol in de Duitse versie van de musical Ghost. Vanaf 7 december vertolkt ze in Berlijn de rol van Molly naast de Duitse musi calster Alexan der Klaws. TELEVISIE Berget Lewis is dit najaar te zien in de Britse talentenjacht X Factor. De Nederlandse zangeres be vestigde haar deelname met een promotie filmpje op Insta- gram waarin ze de jury impo neert met een vocale uithaal. 5 '®31 Cat Stevens is terug Stefan Raatgever De krant praat elke week met de afvaller van Heel Holland Bakt. Deze week: Vanessa. HEEL HOLLAND - Alexander van Eenennaam Cat Stevens: „Ik ben niet de islam. Ik ben mezelf." FOTOUMUSIC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13