Le Pen poogt crisis in partij te bezweren juuiuau:! fjJ ju u i vari EUWS 11 Klaar voor eindsprint richting Rutte lil, ondanks 'hobbels' Weg van de formatietafel, op di verse fractiekamers elders aan het Binnenhof, vindt momenteel wér kelijk de eindsprint van de forma tie plaats. De financiële specialisten van VVD, CDA, D66 en ChristenUnie moeten de geboorte van Rutte III de komende weken volmaken. Aan de onderhandelingstafel zijn de veelbesproken 'hobbels' - zo goed als - genomen. De me- disch-ethische hiaten tussen D66 en ChristenUnie zijn 'op een haar na gevuld', zegt een betrok kene. Over asiel, buitenlands be leid en klimaat lonken akkoorden. En er is zelfs al een voorwoord klaar voor het regeerakkoord, al moet een motto nog gekozen wor den. Daarmee lijkt de zaak beklon ken, maar vrij van kopzorgen zijn Rutte (VVD), Buma (CDA), Pech- told (D66) en Segers (CU) nog niet. Ook op financieel-economisch ge bied moeten nog harde noten wor den gekraakt. Korte kantooruren Het is om die reden dat informa teur Gerrit Zalm er korte kantoor uren op na houdt met de partijlei ders. De formatie brak afgelopen week meermaals eerder op dan ge pland, in de avond werd niet ver gaderd en vrijdagochtend werd zelfs helemaal niet onderhandeld. Ook vanavond is er geen overleg. In plaats daarvan wordt op de fractiekamers de rekenmachine er bij gepakt. „Aan de formatietafel zijn een paar hoofdakkoorden ge sloten, bijvoorbeeld over belas tingdruk en inkomensverdeling", zegt een ingewijde. „Dat moet nu worden uitgewerkt in groepjes, dan heeft het geen zin daar met de alle onderhandelaars op te gaan zitten wachten." WEr is nog geen zekerheid over de gevolgen voor de 'groene maatregelen' Van de rekenaars wordt bovendien veel gevraagd. Al eerder werd dui delijk dat het komende kabinet de huidige economische groei mee heeft, maar dat er veel minder geld te verdelen is dan was gehoopt. Er is al een miljardenuitgave in de ou derenzorg ingeboekt, terwijl in komsten uit gas juist gaan teruglo pen. Ook denken de partijen nogal verschillend over hoe onder meer belastingverlagingen verdeeld moeten worden. Segers sloeg in de campagne op de trom voor gezin nen met eenverdieners, terwijl Pechtold en Rutte ook heel na drukkelijk pleitten voor belasting verlagingen voor bedrijven. Daarnaast is er ook nog geen ze kerheid over wat de financiële ge volgen zijn voor 'groene maatrege len' die het klimaat ten goede moe ten komen, zegt een betrokkene. „Als je de ene grafiek optrekt, daalt de volgende juist in dezelfde mate. Alles grijpt in elkaar als het geld niet tegen de plinten klotst." Om die reden is de zogenoemde 'financiële plaat' nog (steeds) niet gereed. Het Centraal Planbureau (CPB) heeft bovendien een volle week nodig om alle plannen door te rekenen, maar de ambtenaren daar staan nog steeds in de wacht- stand. Bevechten Niet dat de partijen zich overigens laten opjagen. Sterker: ze dekken zich volop in. Elke partij moet re geringsdeelname aan haar achter ban zien te verkopen. Dus bevech ten alle onderhandelaars tot de laatste snik de eigen belangen. Vol gens een betrokkene ligt er straks dan ook een 'heel dik regeerak koord'. Met vier partijen die zo verschil len, ligt een 'vechtkabinet' immers op de loer. Dan kun je vooraf maar beter veel afspraken maken. Een pittig gevecht om het spaarzame geld dat er is, hoort daar bij. Die conclusie trekken politieke analisten in Frankrijk na de terug keer op het politieke toneel van Marine Le Pen, leider van het Franse Front National. Na maanden afwezigheid keerde ze gisteren terug met een toespraak voor 500 partijgenoten in het dorp Brachay, westelijk van Nancy. Le Pen opmerkelijk genoeg nau welijks over de euro of Brussel. Na de mislukte strategie bij de presi dentsverkiezingen en de daarop volgende parlementsverkiezingen concentreert de partij zich nu niet meer op de EU en de omstreden economische consequenties van een eventuele exit, maar weer vol op bewezen stemmentrekkers als de islam en illegale buitenlanders. De bekritiseerde leider van het Front National probeerde alle twij fel rond haar eigen persoon binnen de eigen partij weg te nemen door kritische partijbestuurders te laten uitfluiten en hard uit te halen naar islamisten, salafisten, Syriëgangers en radicale moskeeën. Le Pen hield haar aanhang voor dat alleen zij het land naar 'een echt alternatief kon leiden, maar bin nen haar partij klinken juist de stemmen steeds luider dat het met haar nooit zal lukken echt aan de macht te komen. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl 12 dagen Rondreis Kroatië 5 dagen Sauerland all-inclusive 10 dagen Istrië Opatija 10 dagen Toscane: Florence, Pisa en Elba 10 dagen Polen en omgeving 12 dagen Makarska Rivièra en Dubrovnik maandag 11 september 2017 Formatie nu in handen van de rekenmachines Mark Rutte ziet zijn collega's van CDA, D66 en ChristenUnie voorlopig even wat minder, fotoanp De formatie is in een eindfase, maar dat wil niet zeggen dat alle kopzorgen voorbij zijn voor VVD, CDA, D66 en Christen- Unie. Achter de schermen wordt druk gerekend om te kij ken of alle afspraken wel be taalbaar zijn. Tobias den Hartog Den Haag Niet een Franse exit uit de EU wordt de komende maanden speerpunt van het Front Natio nal, maar - net als vroeger - de strijd tegen de islam en illegale immigranten. Bob van Huet Brachay Le Pen is terug van weg geweest, bewees ze met een toespraak in Bra chay. FOTO REUTERS |s» vT «L.1 v.a. slechts Vertrekdatum: 23 oktober Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en boekingen: Prijs p.p. o.b.v.,2 pers. kamer excl Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdatum: 23 oktober Vertrekdata: 2, 9,16, 30 oktober Vertrekdata: 25 september/2, 23 oktober Vertrekdata: 25 september/23 oktober Vertrekdatum: 23 oktober

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11