9 Plicht op aannemen gehandicapte moeite kwam ze steeds een stukje verder. „Ik had enorme blokkades van verdriet. Vanuit de uitgever kreeg ik een redacteur toegewezen. Ik liet haar stukjes lezen. Dan schreef ze in de kantlijn: wat voelde jij hierbij? Niks, ant woordde ik. Mijn gevoel was hele maal afgesloten. Ik legde het boek weg, ging wandelen of boodschap pen doen en dan stroomden de woorden weer uit mijn pen. Het was een ontzettend rouwproces. Af en toe zat ik zo in de put. Dat boek komt er nooit, dacht ik dan. Nu ben ik mijn redacteur Denise dankbaar voor haar opmerkingen." Gevangen in geluid gaat over Gaby. Over wie ze was, hoe ze haar weg vond in het leven. Hoe ze haar eerste liefde ontmoette, moeder werd, een eigen praktijk begon als haptotherapeut. Hoe ze worstelde met zichzelf en tegelijk anderen hielp. Het is liefdevol opgeschre ven, maar Van Baarle heeft haar dochter bewust niet verheerlijkt. ,„Gaby had net zo goed haar lastige kanten. Ik denk dat ze zich de laat ste paar jaren dat ze leefde, reali seerde dat ze nog weinig tijd had. Er moest nog van alles en stress is geen gelukkige partner van tinni tus. Als je erop focust, hoor je nog meer. Als je strak staat van de spanning, staan je zenuwen op scherp. Dat wist ze zelf ook dondersgoed." Tinnitus ontstaat vaak door een harde knal. Met Gaby ging het mis toen ze in Jemen met haar man een bomaanslag meemaakte. Hij was uitgezonden door Buiten landse Zaken. Na die knal hoorde Gaby een piep in haar oor. En die piep ging nooit meer weg. Hij ver anderde zelfs in een snerpende hoortoon. Van storend geluid werd het een martelgang. De prachtige, ondernemende vrouw Gaby Olthuis, die te boek stond als een van de beste haptotherapeuten van Nederland, transformeerde in een gekweld mens. 'Ik ben uiteindelijk op, afgebrand, stuk, hoe je het Ik ben uiteindelijk afgebrand, op, stuk, hoe je het maar wilt noemen maar wilt noemen', verklaarde ze in haar afscheidsschrijven. Gaby probeerde tientallen behande lingen, maar er was geen oplos sing. „Ze werd heen en weer geslingerd tussen hoop en wan hoop." In Gevangen in geluid vertelt Van Baarle niet alleen het verhaal van Gaby, ze interviewde ook een aan tal bekende en onbekende Neder landers die lijden aan tinnitus, on der wie stylist Fred van Leer en muzikant Barry Hay. „In de mu ziek is het een taboe, want men sen vragen zich af of je nog wel kunt maken met die piep in je oor." Ook geeft ze veel informatie over de aandoening. „Eerst zou het alleen over Gaby gaan, maar ik ben onderzoek gaan doen en wilde er meer over vertellen. Hoe het ontstaat, wat voor behandelingen er zijn. Daar bestond nog geen boek over." Laatbloeier Van Baarle had niet kunnen be vroeden dat ze op haar 71ste nog een boek zou publiceren. „Al ben ik altijd een laatbloeier geweest. Alleen mijn kinderen kreeg ik jong. Toen die de deur uit waren, ben ik politicologie gaan studeren. En ik was al 56 toen ik besloot met een rugzak de wereld rond te trek ken. Op mijn 56ste kreeg ik nog een nieuwe baan als directeur van een asielzoekerscentrum." Tinnitus is een aandoening die niet te genezen is. De opbrengsten van het boek komen ten goede aan onderzoek naar oorsuizen. „Depressie krijgt enorm veel aan dacht, tinnitus nauwelijks. Terwijl ook tinnitus mensen tot dermate wanhoop drijft dat ze een einde aan hun leven willen maken. Gaby was een heel mooie vrouw, maar op het eind zag je de dood in haar ogen." In haar laatste brief schreef Olthuis: 'Terugkijkend waren er veel zware en droeve uren. Te veel wat mij betreft. Had ik het anders kunnen doen? Nee. Ik heb naar al mijn vermogens steeds weer de keuze gemaakt vanuit wat ik op dat moment kon overzien, ervaren en voelen. Ik heb geen spijt en heb veel geleerd.' De overheid wordt verplicht werknemers met een arbeids handicap in dienst te nemen op straffe van een boete. Het kabinet heeft dat besloten. Het gaat om circa 3.000 ba nen. De maatregel is nodig omdat de overheid afspraken uit het sociaal akkoord niet nakomt. Daarin sprak het kabinet met werkgevers en vakbonden af dat er tot 2025125.000 banen voor mensen met een ar- beidsbeperking beschikbaar moeten komen, waarvan 25.000 bij overheidswerkge vers. Het bedrijfsleven houdt zich wel aan de afspraken, maar de overheid loopt ach ter. Staatssecretaris Jetta Klijnsma (Sociale Zaken) zet daarom de eerder afgesproken quotumregeling in gang, waardoor de overheid ge dwongen wordt. Slaagt die er niet in een inhaalslag te ma ken, dan volgt er een boete van 5.000 euro per niet waar gemaakte werkplek. „Ik ben gewoon teleurge steld", aldus Klijnsma over het achterblijven van de over heid. Mentale voorbereiding. Vanavond. Regen. Focus!! Politie pakt tientallen migranten op De politie in de Belgische hoofdstad Brussel heeft de afgelopen week ongeveer 100 migranten opgepakt. Giste ren werden er 30 meegeno men bij een actie in het Maximiliaanpark, waar er naar schatting meer dan 500 verblijven, voornamelijk uit Afrika. Zij vragen veelal geen asiel aan, en hopen Groot- Brittannië te kunnen berei ken. Bij het nabijgelegen Noord-station werden eerder al tientallen migranten aan gehouden. De Dienst Vreem delingenzaken heeft er 35 op gesloten. Aanpak drugssmokkel Cruijf Vijfje al uitverkocht 17 gemeenten minder in 2019 zaterdag 9 september 2017 GO Gaby Olthuis. De boortoon in haar oor veran derde de hapto therapeut in een gekweld mens. FOTO NCRV —Gaby Olthuis Gevangen in geluid. Hoe oorsuizen een moeder tot het uiterste dreef, uitgeverij Lucht, 256 pagina's. OVERHEID Zangeres Anouk reageert la coniek op de ophef rond haar concert gisteravond op het Scheveningse strand. Door het slechte weer werden de kaarten massaal tegen dump prijzen te koop aangeboden. BRUSSEL Koning Willem-Alexander drinkt koffie in een Jordanees café met burgemeester Eberhard van der Laan van Amster dam. De twee brachten gisteren samen een werkbezoek aan de Jordaan en bezochten onder meer een huiskamerrestau rant en een buurthuis in de volkswijk, fotophilnijhuis/anp ANTWERPEN De Belgische auto riteiten binden de strijd aan met co caïnesmokkelaars in de Antwerpse haven. Colombi aanse maffia en ook Nederlandse drugs bendes maken steeds vaker ge bruik van deze plek om cocaïne Europa binnen te smokke len. Ze zouden dat doen omdat contai ners er minder grondig worden ge controleerd dan in Rotterdam. MUNT De nieuwe herden- kingsmunt ter ere van Johan Cruijff, was gisteren, drie dagen na de pre sentatie, al uitver kocht. Het gaat om 50.000 munten van 5 euro. De munt wordt 20 septem ber uitgegeven. HERINDELING Nederland telt in 2019 zeventien ge meenten minder dan nu, als gevolg van negen gemeen telijke herindelin gen. Vooral in het noorden, op het Groningse en Friese platteland, ontstaan nieuwe uitgestrekte ge meenten. Ook in Noord- en Zuid- Holland wordt gefu seerd. Het initiatief om samen te gaan kwam van de ge meenten zelf. BIJ ONS IN DE JORDAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9