De muziek verstomt. De laatste bezoekers worden met zachte hand van het veld geveegd om ruimte te maken voor de schoonmaakploeg. Het einde van elk festival gaat gepaard met rituelen. „Dan trekken de roadies de kabels los, de lichten worden gedimd en de hekken verdwijnen. Het is minder droevig dan je zou denken, het heeft wel iets. Sterker nog, het afbreken le vert beelden op die prettig zijn om naar te kijken. Ook al zie je bergen lege bekers en stapels kabels", zegt Paul Bergen. „Medelijden met de schoonmaakploeg had ik niet. Bij Pinkpop was het mooi weer geweest. Dan blazen ze zo'n veld met lege bekers in een uurtje leeg." Als fotograaf komt hij al sinds de jaren 80 op de grote Nederlandse festivalterreinen om de muzikanten en de sfeer vast te leggen. Voor een keer deed hij iets anders: in plaats van zijn aandacht te richten op de bruisende hoogtepun ten, focuste hij op het slotak koord van zes festivals. „Ik probeer altijd ook de sfeer vast te leggen", vertelt Bergen, die behoort tot de beste popfotografen van het land. „Ik was zo'n beetje bij alle Pinkpop-edities, North Sea Jazz versla ik sinds 1985 en ik was bij alle Concerts at Sea." Bergen geniet van de enorme professionaliteit ach ter de schermen. Festivalgan gers hebben geen idee wat allemaal nodig is om hun feestje te laten slagen. „Als je alleen al ziet wat er bij komt kijken om te zorgen dat de concerten op tijd beginnen. Die planning! Als een artiest klaar is, staan de drumstellen op verrijdbare podia klaar voor het volgende optreden, zodat de crew meteen aan het werk kan. Fascinerend." Terwijl de festivalgangers zich laten vollopen, drinkt hij standaard koffie. Of water. „Ik wil alert blijven. Ik ben daar aan het werk. Ook omdat duizenden mensen met hun telefoon ook foto's staan te maken. Ik wil beeld maken dat anders is." Doorgaans is het voor Ber gen voorbij als het laatste concert begint „Dan maak ik foto's van de eerste drie num mers en daarna moet ik snel achter mijn laptop zitten om de beelden door te sturen naar AD of ANP, want de foto's moeten op de site of de vol gende dag in de krant." Deze zomer bleef hij iets langer bij Pinkpop, Concert at Sea, Best Kept Secret, North Sea Jazz, Lowlands en Myste- ryland. „Het mooie was: de show gaat erna door", merkte Bergen, „dus ook als er nog maar een plukje bezoekers over is. Bij Lowlands was ik er maandagochtend bij het einde van het festival. Dan is het terrein bijna leeg en staat er nog een dj te draaien. Mooi dat Eric van Eerdenburg, de directeur van Lowlands, de laatste vijftig man nog stond toe te spreken en te bedanken voor hun komst." Festivals geven Bergens zomers kleur. „Misschien moet ik ook eens met mijn vrouw naar een festival gaan. Zonder camera. Met een bier tje. Dan zal de ervaring weer anders zijn." «I 221 zaterdag 9 september 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 86