Ze krijgen een kind, daarna gaat het bergafwaarts 1933 1947 Na zijn grote bestseller Knielen op een bed violen en Margje keert Jan Siebelink in zijn nieuwe roman opnieuw terug naar zijn jeugd. 'Ik weet dat het paradijs verloren is.' iefhebbers van het werk van Jan Siebelink herkennen het decor waartegen zijn nieuwe roman zich afspeelt direct: de kwekerij in Velp, gerund door de fanatiek gelovige Hans Sievez, diens vrouw Margje en hun zoon Ruben, gebaseerd op Siebelink zelf. Maar in tegenstelling tot Knielen op een bed violen en Margje is nu hun buurjongen Henk Wielheesen de eigenlijke hoofdpersoon. Deze Henk is een zeer gevoelige, kwets bare en autistisch aandoende jongen, voor wie een leven van ploeteren in het vooruitzicht ligt. „In zekere zin wel, al heb ik het niet zo gepland. Na Margje en de verfilming van Knielen op een bed violen leek dat verhaal helemaal afgerond. Vorig jaar voorjaar, na de verfilming en alle meet-and-greet- avonden die erop volgden, was ik uitge put. Ik deed niks meer, las zelfs de krant niet. Toen ik op een dag weer aan mijn bureau ging zitten, kwam dit boek tevoorschijn. Vooraf wist ik niets, behalve dat het over een jongen zou gaan die zijn moeder verliest - dat overkwam mijn buurjongen toen ik 11 was. Ik schreef de scène van die bewuste dag, en de rest van het boek kwam als vanzelf. Het voelde alsof het boek zijn eigen ver haal begon te vertellen. Het feit dat Henk Wielheesen moeilijk spreekt bijvoor beeld, of dat zijn stiefmoeder hem slecht behandelt, dat werd mij als het ware gedicteerd. Henk wordt opgevangen bij het gezin Sievez, personages die de lezer al kent, maar deze keer zitten zij in de coulissen. Het licht valt op Henk, hij is de hoofdfiguur." „Klopt, maar Henk Wielheesen is niet alleen zelf de buurjongen, hij heeft ook een buurjongen: Ruben. Iemand die Henk zijn leven lang trouw blijft, ook al groeien ze maatschappelijk gezien helemaal uit elkaar. Op alle cruciale momenten is Ruben bij hem, tot het sterven aan toe. Een ideale vriendschap, die in het echte leven bijna niet voor komt." „Ik was benieuwd hoe het leven van zo'n jongen, dat op zo'n ongelukkige manier begint, verloopt. Het lijkt langzaam beter te gaan: van stagi air wordt hij uiteindelijk baas over de kwekerij, al is het met toezicht. En als hij al 40 is, ontmoet hij Anna in hotel-restaurant Naeff, waar ik als jongetje nog thee heb gedronken met mijn moeder. Ze krijgen een kind en daarna gaat het langzaam bergafwaarts. Het boek omspant uitein delijk een heel leven. Het leven van magazine 17 DAGBOEK De directeur van immigratie-eiland Ellis Island blikt terug. Roman van Gaëlle Josse. (De Geus, €18) Vijf mensen zijn getuige van Hitiers machtsgreep. Klassieker van Philip Metcalfe. (Balans, €27,50) Elisabeth Asbrink schiep een mozaïek van verhalen over een jaar waarin veel veranderde. (Thomas Rap, €20) WINTER Schrijver Winter werkt aan zijn memoires, met steun van redac teur Katja. (Atlas Contact, €20) Tekst VIVIAN DE GIER FotoSACHA DE BOER 'Sch rijven is thuiskomen Beschouwt u De buurjongen als een derde deel van een trilogie? Toch heet het boek De buurjongen. Wat wilde u thematisch toevoegen aan de andere twee boeken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 81