zo veel veerkracht, dat ontroerde me. Van meisjes van 16, maar ook van 60-jarige vrouwen die hun leven lang dat kutwerk hadden gedaan. Ze zaten daar niet woedend over wat hen was aangedaan, maar wilden dolgraag een vak leren." Anderhalfjaar later kwam een stroom van manden, babykleertjes, sieraden, krukjes, keramiek, houten speelgoed vanuit Azië, Afrika en Zuid-Amerika naar Nederland, dat door Schuurmans organisatie werd doorverkocht. „Vanaf het begin had ik het idee dat de Hema een prachtige winkel zou zijn voor deze spullen. Stomtoevallig zat ik een keer bij De Wereld Draait Door toen ook de toenmalige Hema-directeur Ronald van Zetten te gast was - volgens mij omdat de Hema-worst een x-aantal jaar bestond. Ik vroeg hem: kunnen we zo heel even kletsen? Daar besloten we met elkaar in zee te gaan, letterlijk op de achterkant van een bierviltje schreven we de eerste plannen." Triomfantelijk: „Als er een kracht is die de boel hier organiseert, hoop ik niet dat hij zijn energie steekt in het bij elkaar brengen van Ronald van Zetten en Katja. Dan laat die kracht nogal wat steken vallen, vind je ook niet? Ik mag hopen dat hij zorgt dat die vrouwen geen poep meer hoeven te scheppen, dat er geen oorlogen meer zijn en dat er overal ter wereld genoeg water en eten is. Maar toevallig was het wel, ja." In het begin vlogen de producten de Hema-filialen uit, de laatste jaren liep de omzet terug. „We hadden bijna geen winst meer om te laten terugvloeien naar de projecten. We stonden voor de keuze: of stoppen, of nog groter proberen te worden." Het is dat laatste geworden. De Hema wordt per 14 september verruild voor designwinkels door het hele land en een gigantische webshop. Topontwerpers als Christien Meindertsma en Floris Hovers vliegen de wereld over om de producen ten bij te staan. En voor de website van deze krant maakt Schuurman filmpjes waarin ze geliefden meeneemt naar Return to Sender-producenten, en naar projecten van Plan Nederland die zij steunt. Met zus Birgit (40) reist ze naar Nepal, binnenkort neemt ze haar vriend Freek van Noortwijk (28) mee naar Kenia en ze is net terug van een achtdaagse reis door Ecuador met ex-man Thijs Römer (39), voor hetzelfde doel. „Ja, dat vonden ze bij jouw krant nogal bijzonder, dat mijn ex meegaat op zo'n reis. Ik heb hem, maar ook Birgit en Freek, natuurlijk vaak vol vuur verteld over de projecten, maar toch is het anders als ze het met eigen ogen zien. We maken geen zielige filmpjes hè, ik wil juist dat de daadkracht van de mensen in die landen goed naar voren komt. En we maken nogal wat mee. In Ecuador was Thijs de laatste dagen ziekjes, we wisten niet zo goed waarvan. Op aanraden van de lokale mensen daar hebben we een sjamaan laten komen. Zij zou hem 'schoonmaken'. Ze gooide eau de cologne in zijn gezicht, rochelde drank over hem heen en was met sigarettenrook in de weer. En dat duurde lang, niet normaal." Gierend: „Nee joh, helemaal niet." „Ik zou willen dat meer mensen zo Wat een toeval. Of geloof je in een hogere macht die dat voor elkaar brengt? En? Hielp het? Er zijn zoveel scheidingen die alleen maar verdriet en narigheid voort brengen. Als exen hebben jullie een relatie die beter is dan menig huwelijk. magazine 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 75