'Dat vonden ze bi] jouw krant nogal bijzonder, e is een wervelwind, Katja Schuurman (42). Spreekt op de snelheid van Max Verstappen-zonder-panne, negeert geen enkele verbale zijstraat of afslag, draait tijdens het praten moeiteloos haar haren in een ingewikkelde knot, smeert vase line op haar lippen, trekt om de twee minuten haar jurkje recht, bedankt de serveerster die mineraalwater op de ter rastafel neerzet nadrukkelijk, informeert en passant naar het assortiment salades en lacht vriendelijk als het stotterende antwoord luidt dat de keuken helaas pas over een uurtje opengaat. Schuurman: „O, dat geeft niet, gelukkig heb ik onder weg een salade bij de supermarkt ge haald." Ze vist uit haar handtas een rond bakje rijst met zalm en groente. Zegt: „Sorry hoor, je vindt het toch niet erg als ik dit ondertussen even eet, hè?" In dezelfde ademteug: „Goed, waar waren we ook alweer?" Ergens tussen India en Ecuador. Letter lijk, want het gesprek vindt plaats op een terras in Rotterdam. En ook figuurlijk, in Schuurmans verhaal, over haar sociale onderneming Return to Sender die een nieuwe weg inslaat. Het idee voor Return to Sender, dat producten uit ontwikkelingslanden hier op de markt brengt en de winst van de verkoop laat terugvloeien naar de derde wereld, ontstond zo'n twaalf jaar gele den, toen Schuurman voor een BNN- programma de allerarmste vrouwen in India bezocht. Of beter: toen ze op de terugvlucht zichzelf in een comfortabele vliegtuigstoel terugvond, met een glaasje wijn in haar hand. „Terwijl ik die vrou wen daar achterliet, dat voelde zo slecht." In India keek ze mee met vrouwen die 'de onaanraakbaren' worden genoemd. In sloppenwijken scheppen zij de latrines met ontlasting leeg in een bak. „Daar gooien ze as overheen en die bak dragen ze op hun hoofd naar een plek waar ze 'm kunnen leegstorten. Dat was het aller ergste wat ik ooit gezien heb, het is vies, het stinkt enorm; als die vrouwen ergens etenswaren kopen, worden ze naar ze toe gegooid. Ik vroeg een van die dames naar haar dromen, maar die had ze niet. Het was goed zo, zei ze. Later begreep ik het: op het moment dat zij zou dromen van een ander bestaan, zou ze dit niet meer trekken. „Op die reis bezocht ik ook een project waar deze vrouwen werd geleerd om handwerk te maken en te naaien. Een aantal bedrijven had toegezegd om ze aan te nemen na hun opleiding. Ik zag bij hen A dat ik met mijn ex op reis 101 zaterdag 9 september 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 74