Sint-Maarten krijgt hulp vier Zeeuwse mariniers OZCAN AKYOL Doden door zware aardbeving in Mexico 6 ORKAAN IRMA VAN BOVENAF Veel van ons waren hier ook op vakantie. En dan nu: een ravage Puinruimen, verdelen van hulp goederen, openbare orde en veilig heid, medische hulpverlening. Dat waren de eerste prioriteiten direct na de aankomst op Sint-Maarten. Maar er wordt ook al vooruit geke ken, want de volgende orkaan komt eraan. 'José' zal het eiland naar ver wachting morgen 'schampen'. Dat mag dan klinken of het meevalt, maar is toch ernstig, verklaart lui- tenant-ter-zee Lucienne Koch uit Zoutelande. „Het probleem is dat er al zo veel los puin over het eiland verspreid ligt, dat ook een kleinere orkaan problemen kan geven." In afwachting van José heeft marine personeel overal shelters ingericht waar mensen kunnen schuilen en waar water en voedsel opgeslagen is. Met de grote, snelle rubberboten (FRISC's) varen de mariniers overal naartoe om de bevolking op de hoogte te stellen dat er weer een or kaan aan komt. „Dat is nodig omdat de communicatie overal uitgeval len is", legt Koch uit. Intussen wordt met man en macht gewerkt om de nood te lenigen. Er werden hulpgoederen aan wal ge bracht als water en rantsoenen, ma terieel (van accuboormachines tot vuilniszakken) en schoonmaak middelen en bezems. „Wij zijn geen strategisch transportvaartuig zoals de Zr. Ms. Pelikaan, die hier ook afgemeerd is geweest" ver klaart Koch. „Die had veel meer aan boord, ook voertuigen en een am bulance." Mariniers Brandon Kraker en Max van den Dries (beiden afkom stig uit Zeeland) maken deel uit van het guardteam. Zij wisselen elkaar af in wachtdiensten. Marineperso neel van de Zeeland assisteerde bij de schoonmaak van het vliegveld. „De landingsbaan is nu alweer in gebruik. Gistermiddag landden er al drie vliegtuigen met materieel. Ze hebben aangegeven voor 40.000 man voeding en water bij zich te hebben voor vijf dagen." Ook wor den de lokale autoriteiten geholpen bij het bewaren van de openbare orde en veiligheid. „Er wordt met voetpatrouilles uitgestraald dat er nog gezag is. We zien helaas toch dat er plunderingen zijn." Matroos Daan Rotteveel, een van de Zeeuwse bemanningsleden, was gisteren samen met zijn collega's van de Zeeland bezig bij de contai nerhaven puin te ruimen om de toegang vrij te maken voor andere hulpschepen. Lucienne Koch heeft als hoofd lo gistieke dienst de taak overzicht te houden in deze chaotische situatie. „Ik ben voortdurend in contact met het hoofdkwartier op Curasao dat zicht heeft op alle eenheden die in gezet zijn, wat zij voor spullen bij zich hebben en waar ze voor wor den ingezet. En we kijken wat er nodig is. Voeding, een dak boven het hoofd en medische verzorging." Veel van de opvarenden zijn ooit wel eens op Sint-Maarten geweest. „Toen het nog een heerlijk vakan tie-eiland was. Zoals vijf dagen ge leden dus. Die weten nog hoe het was. En dan nu: een ravage." Column De Rotterdamse kunstin stelling Witte de With heeft besloten haar naam te veranderen, omdat deze is ver noemd naar een zeerover uit een dubieus koloniaal verleden. Wat het bestuur hiermee be oogt, wordt me niet helemaal duidelijk: het verleden laat zich niet verwijderen uit ons collec tief geheugen door straatnamen en monumenten te slopen. Wat bijzonder is: veel mensen, onder wie ikzelf, wisten tot voor kort helemaal niet wat de rol van Witte Corneliszoon de With in de zeventiende eeuw was. Pas toen maritiem histori cus Ronald Prud'homme hier wat meer op de radio over ver telde, gingen de beelden uit de Gouden Eeuw leven en begreep ik waar de weerstand vandaan kwam. Maar door prominente figuren van vroeger dood te zwijgen, wordt ons verleden er niet beter op. Bovendien is de vraag best ge rechtvaardigd welk individu uit die tijd wél helemaal correct handelde. Prud'homme zegt hierover: 'Rembrandt ge bruikte ook verfstoffen die door aller lei sla ven uit het Ca- ribisch waren gehaald.' Wat doen we dan met hem? De grote fout die we maken, is dat we het gedrag van onze voorvaderen toetsen aan de kennis die we nu hebben. Maar zo werkt het natuurlijk niet. Als deze trend zich voort zet en meer instellingen en ge meentes hun geweten willen sussen, moeten we straks alle straatnamen en beelden schrap pen die gebaseerd zijn op pro minenten uit de zeventiende en achttiende eeuw. In deze turbulente tijden, waarin we het vaak hebben over acceptatie van anderen, met al hun eigenaardigheden en te kortkomingen, is goed om op de eerste plaats te berusten in wat we zelf allemaal vroeger niet goed deden. Alleen is het nogal rigoureus en contraproductief om dit sentiment te vertalen in een nieuwe beeldenstorm. Die energie kan beter worden gestoken in nog meer kennis overdracht, bijvoorbeeld in het onderwijs of juist in allerlei cul turele centra. Door spastisch met een twijfelachtig verleden om te gaan, bewijzen we nie mand een dienst. De namen van straten, instel lingen en bruggen zijn in ons dna gaan zitten. Geef de bewo ners van een stad wat meer ach tergrondinformatie, opdat ze le ren en kennis vergaren. Dat is beter dan de reflex om alles uit te willen wissen waar we ons te genwoordig niet meer goed over voelen. Ons verleden wordt niet beter door prominenten van toen dood te zwijgen MEXICO-STAD Een zware aard beving aan de zuidwestkust van Mexico heeft aan zeker 32 mensen het leven gekost. Volgens deskundigen is de be ving (kracht 8.2 op de schaal van Richter) een van de zwaarste in de afgelopen honderd jaar. De slacht offers vielen in de deelstaten Oaxaca, Chiapas en Tabasco. De meeste doden vielen in Oaxaca. In de plaats Juchitan stortten onder meer het gemeentehuis, een hotel, markthal en tal van hui zen in. Media melden dat er nog slachtoffers onder het puin liggen. Het dodental kan nog oplopen. Gouverneur Manuel Velasco van Chiapas meldt dat ziekenhui zen, wegen en bruggen bescha digd zijn in zijn deelstaat. De elek triciteit viel uit. Ook in Oaxaca stortten gebouwen in. President Pena Nieto kondigde noodmaatregelen aan. Hij riep een crisisvergadering met overheids instanties bijeen. 'Het draaiboek van de burgerbescherming is in werking gezet' twitterde de presi dent. Het epicentrum van de beving in de Stille Oceaan lag bijna too kilometer uit de kust van Chiapas. De schokken werden gevoeld tot in Mexico-Stad, 800 kilometer verder. Gebouwen trilden daar en veel mensen vluchtten - soms in pyjama - in paniek de straat op, maar er zijn geen meldingen van grote schade. Koningin Maxima was sinds woensdagavond in Mexico-Stad voor de VN. Volgens de Rijksvoor lichtingsdienst heeft ze weinig last gehad van de beving. De ko ningin zou volgens planning ge woon gisteren terugkeren naar Nederland. zaterdag 9 september 2017 Drie witte rondjes. Orkanen Katia (links), Irma (midden) en José lijken zo onschuldig op deze satellietfoto, maar Irma richtte op Sint-Maarten een grote ravage aan. José zal van daag het eiland bereiken, maar Weerplaza stelde dat het oog van de orkaan waarschijnlijk niet dicht bij het eiland komt. Ondertussen tolt er nog een derde orkaan rond, in de Golf van Mexico: Katia. Mexico zet zich schrap. FOTO NASA Het marinevaartuig de Zr. Ms. Zeeland legde donderdag aan in de haven van Philipsburg op Sint-Maarten. De 89 opvaren den, onder wie vier Zeeuwen, zijn speciaal getraind voor hulp verlening bij rampen, „ledereen aan boord is supergemotiveerd om hier nuttig te zijn." Ondine van der Vleuten Philipsburg/Vlissingen Luciënne Koch uit Zoutelande, marinier op de Zr. Ms. Zeeland GO @ÖzcanAkyol Witte de With

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6