7 26 ZEELAND Expert virtual reality EXPOSITIE BURGH-HAAMSTEDE .zv Met een vlieger en een 360 graden camera fotografeerde Gerco de Ruijter de zuidkust van Schouwen-Duiveland. De beelden laat hij zien met een virtual realitybril. Alsof jein een luchtbel zweeft. Als kunstenaar Gerco de Ruijter (55) iets met zijn werk wil dan is het wel mensen prikkelen om te kijken. Echt te kijken. Anders te kijken. Missie geslaagd, voor wie de expo sitie Tether in de Bewaerschole in Burgh-Haamstede bezoekt. Dank zij een 360 graden camera en een vlieger zie je Zeelandbrug en Schelphoek op een manier zoals je nooit eerder zag. Twintig plekken legde de in Rotterdam wonende De Ruijter zo vast. Staand op de dijk, ergens langs de zuidkust van Schouwen- Duiveland. Van de Punt tot aan Bru en dat gedurende een aantal jaren. Dat leverde een pracht van een fotocollectie op, maar De Ruij ter wilde in de Bewaerschole meer dan 'alleen maar' beelden aan de Ik wilde iets wat ook voor mezelf spannend is wand. „Ik wilde iets wat ook voor mezelf spannend is." Door virtual realift/technieken te combineren met een touw, katrol en basaltblok creëert hij een haast niet te bevatten blik op plekken langs de Oosterschelde die je ei genlijk wel zo'n beetje denkt te kennen. „Normaal fotografeer je loodrecht naar beneden en ka- dreer je. Je brengt met je camera maar een klein stukje van die aarde in beeld. Nu loop je eigenlijk van de ene panorama in de andere. En met een 360 graden camera kun je niets weglaten. Ook het touw van de vlieger komt bijvoor beeld in beeld. Er is zo veel om je heen te zien." Op de vloer van de expositie ruimte in de Bewaerschole is met ducttape de Schouwen-Duive- landse dijk langs de Oosterschelde in grove lijnen uitgezet. Met een virtual realitybril op de neus wordt de bezoeker door een touw met gewicht door de ruimte ge leid. Bij elke stap plopt een nieuw beeld op. Het voelt alsof je in een grote luchtbel op de grens tussen land en water zweeft: met onder meer de haven van Bru, de dijk- vlakken bij Ouwerkerk en het lichthuis bij Burghsluis als her- EXPOSITIE kenbare bakens. „De helft van het beeld is lucht en wat je overhoudt aan beeld is heel veel water. En dan heb je nog dat smalle strookje dijk dat er loopt. Zo'n beeld maakt je wel heel erg bewust van de kwetsbaarheid.' zaterdag 9 september 2017 De Zeelandbrug zoals je 'm nooit zag Esme Soesman Burgh-Haamstede - Gerco de Ruijter De Zeelandbrug gezien door de lens van Gerco de Ruijter. foto gerco de ruijter Gerco de Ruijter (rechts), foto DIRK-JAN GJELTEMA De tentoonstelling Tether. Van de Punt tot Bru van Gerco de Ruijter opent vanmiddag om 15.00 uur in de Bewaerschole in Burgh-Haamstede. De tentoonstelling maakt deel uit van het project Balanceren tussen Zoet en Zout van de Bewaerschole. Een aantal kunstenaars is gevraagd ge durende vijf jaar een licht te laten schijnen over dit voor Schouwen-Duiveland rele vante onderwerp. De in Via- nen geboren De Ruijter maakte zijn werk met mede werking van virtual realityex- pert Sander Veenhof. De ex positie opent met muziek van Michel Banabila en is tot en met zondag 5 november te zien. bewaerschole.com. Een vervreemdend beeld van de slikken van Viane, waarop ook het vliegertouw is te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 62