w ZEELAND 25 Zo'n tent opbouwen blijkt een flinke operatie. Het ge wicht van de dozen slaat op de benen, zweet staat op het hoofd terwijl de meute door de bosjes en over het grove terrein sjouwt. Maar rusten? Geen optie, hoor ik wanneer ik mijn pas inhoud om op adem te komen („Looppas, zei ik!"). Drie uur slaap hebben de cadet ten gehad. Ingrid (22) vindt het te genvallen, zegt ze eerlijk. Ze wil luchtverkeersleider worden, maar sinds maandag is ze aan het ge weer gekluisterd, dat ze nu con stant bij zich draagt. „Naar de wc, in bed, ik neem hem overal mee naartoe." Ook voor Ingrid is het nieuw: „Ik ga straks een zittend beroep doen, maar dit hoort erbij." Waar om dit nodig is? „In de eerste plaats word je militair", legt een kapitein mij uit. De rest van de op leiding komt daarna pas. De bood schap is duidelijk: in de basis is iedereen gelijk. Ik klauter, ik sleep, ik zwoeg. Ik controleer tassen, richt tenten in, klap bedden op. De lache righeid van vanochtend, is ver dwenen. Focus. Doel bereiken. Doorlopen. Ik wil wel de laatste zijn die ervoor zorgt dat we de tijdslimiet niet halen. Ook al draag ik geen groen pak, ik twijfel er geen seconde aan dat deze situatie echt is. Dat ik vandaag in het leger zit. De priemende blikken van de sergeant-majoors en kapiteins prikken ik in mijn rug. Zoals kapi tein Ruben me vooraf vertelde: „We kijken hoe iedereen zich ont wikkelt. Wie is een leider, wie een volger?" Voor de 22-jarige Max is het een droom die uitkomt: vlieger wor den. Zijn vader is het, het zit in zijn bloed. Hij studeerde eerst Lucht en Ruimtevaarttechniek, maar het bleef kriebelen. Vorige week dinsdag hoorde hij dat hij door de keuring was. „Weg van de computer, op naar de spanning." De F-16 is het doel. „Dat is de KORTOFLANG? Formule 1 van de lucht." Dat hij vanaf nu de Nederlandse vlag, die op zijn linkerarm geborduurd is, verdedigt, doet hem wat. „Je doet het voor je land. Amerikanen zijn trots op hun militairen, in Neder land is dat minder. Het belang is groot. Je verdedigt het land tegen internationale dreiging." Een nobel doel. De vlag, het land verdedigen, vanuit de lucht. Maar de risico's... In hoeverre houdt een jonge vlieger zich bezig met de dood? Want stel dat het leven is wat je je land geeft. „Je moet je niet laten afschrikken door de angst om om te komen. Ik wil voor de volle 100 procent voor het vliegen gaan." En dan: „Als dat betekent dat je je leven moet geven, ga dan ten onder terwijl je doet wat je het liefste doet." Ik sta, samen met de andere ca detten, in de houding. Puffend, hijgend. Na een 'fysieke prik kel' van de sergeant-majoor. Dit keer omdat ik geen notitieboekje bij me had. Dan komen de verlos sende woorden: „Van den Bulk, uittreden." zaterdag 9 september 2017 M Cadetten moeten squats doen tussen het opbouwen van het tentenkamp voor de bivak. Ook verslaggeefster Saminna - mid den achteraan - doet mee. Schaduwcadet voor één dag De KMA (die onder de Neder landse Defensie Academie valt) biedt zowel korte offi ciersopleidingen (1,5 jaar) als langere onderwijsmodellen (4 jaar) aan. De cadetten van de Konink lijke Luchtmacht uit het hoofd verhaal gaan de komende vier maanden hun militaire oplei ding volgen. Daarna gaan ze naar de Faculteit Militaire We tenschappen. Dat geldt ook voor de andere studenten die officier willen worden bij de Landmacht, de Luchtmacht of de Marechaussee. Het behalen van de eind streep is echter niet voor ie dereen weggelegd. Volgens kapitein Ruben valt ongeveer 10 procent van de studenten voortijdig uit. „Oorzaken zijn soms mentaal, maar ook fy siek." De opleidingen aan de mili taire instituten in Nederland zijn in trek: al voor het derde opeenvolgende jaar zitten de klassen vol. Ook in Den Hel der, waar het Koninklijke Insti tuut voor de Marine (KIM) huist, zijn alle plekken gevuld. In verband met de veiligheid van de militairen zijn in de artikelen alleen voornamen genoemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61