24 ZE NIEUWE LICHTING KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE Een nieuwe lichting cadetten van de KMA begon deze week aan hun zware opleiding in Breda. Verslaggeefster Saminna van den Bulk ging met hen mee op bivak. Ik grap nog wat. Een tent opzetten, hoe moeilijk kan het zijn? Fout... zv 'ÉÉN!' Hij schreeuwt. Sergeant majoor Sun wil dat ik me opdruk. Op zijn tel. Nog een keer en nog een keer. De spie ren in mijn armen trillen, geven aan dat ze het niet langer volhou den. 'TWEE!' De sergeant noemt dit de 'voorlig- steun'. Of- glimlachend - 'een fy sieke prikkel'. Het enige dat ik nog voel, zijn pijnlijke blaren op mijn voeten. 'DRIE!' En terwijl steentjes misschien wel permanente afdrukken maken in mijn handen, hoor ik hoe de vrouw naast me haar gesnik pro beert in te slikken. Na drie dagen op het kasteel trekt de groep naar het kamp in Rijen. Samen met veertig cadetten van de Konink lijke Luchtmacht doorsta ik de bi vak. Sergeant-majoor Sun is mijn begeleider. „We gaan vandaag een kampe ment opbouwen", zegt hij. „Aan het begin van de week zijn de ca detten ontdaan van wat privileges, zoals een telefoon. Nu zijn ze in het groen. Dit zijn mensen met al wat levenservaring. We gaan terug naar de basis. Ze moeten een groep worden, samenwerken, maar ook luisteren naar mijn orders. En dat vereist aanpassingsvermogen van iedereen die hiervoor gekozen heeft", vertelt hij. Drillen is het niet. Geen schuimbekkende taferelen. Maar wel: „Ik hou ze kort. Ook voor jou ben ik nu majoor." Ik grap nog wat voor we aan de slag gaan. Een tent opzetten, hoe moeilijk kan het zijn? Fout... Het gezicht van de sergeant-ma joor is in een fractie van een se conde bevroren. Geen uitzonde ringen, geen geintjes. „Voor jou is om Officier Grondverdediging te kunnen worden, een beveiligings onderdeel binnen Defensie, moet hij officier worden. „Het groene deel heeft me altijd getrokken, al sinds begin middel bare school. Op het hbo heb je een projectje en klaar. Hier kan je niets meer alleen doen, alles moet sa men. Daar doe je het voor." Hoe vaak heb ik ze niet door de binnenstad van Breda zien marcheren? En nu sta ik samen met 269 nieuwe cadetten op het oefenterrein van de Vijf Ei ken in Rijen. Afgelopen maandag stapten deze cadetten de poorten van het Kasteel van Breda binnen. Hun start op de Koninklijke Mili taire Academie. Ze staan te pope len in de gangen voor de Grote Zaal, nog gehuld in spijkerbroek en T-shirt, met sneakers aan de voeten. Het is de spanning van het beroep dat ze het kasteel binnen heeft gelokt, vertellen ze. Sommi gen komen uit 'Defensie-families', anderen willen al sinds de kleuter jaren 'bij het leger'. De sfeer is ook gespannen. „Ruik je dat?", vraagt een van de kaderleden grappend. „Dat is angstzweet." Minutieus vullen de kersverse militairen hun papier werk in. Ze worden officieren. Een deel van hen heeft al een bachelor van de hogeschool of een andere bul op zak, anderen hebben net havo of vwo afgerond. Op de bin nenplaats van het kasteel oefenen ze. De houding, strak, armen langs het lichaam. Rust: handen in el kaar, achter de rug. het vanaf nu ja majoor, nee ma joor. Heb je dat begrepen?" Voor ik het weet sleur ik loei- zware kisten over het terrein. Sa men met Steven (23), die net als ik puffend over het terrein banjert. Hij heeft een studie Integrale Vei ligheid op zak: „Mijn moeder? Die vindt dit niks", vertelt hij. Maar zaterdag 9 september 2017 SSVWHrW 113 Saminna van den Bulk Rijen/Breda Opdrukken terwijl steentjes op de weg patronen in je handen vormen. Samenwerken is één van de belangrijkste opdrachten tijdens de bivak. FOTO'S JOYCE VAN BELK0M/PIX4PR0FS De cadetten overleggen over hun aanpak tijdens de opdracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60