3 dagen Kust**** 4 ORKAAN IRMA NA DE VERWOESTING Het zal jaren duren voor het oude leven op Sint-Maarten weer kan worden opgepakt. En voor de vakantiegangers terugkeren, die juist cruciaal zijn voor de economie. „Toeristen zijn grillig. Die willen palmbomen op het strand zien." 4 dgn Groningen**** 3 dgn Twente diner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg Knoestige zwarte tak ken aan bladloze bo men. De straten liggen bezaaid met stapels golfkarton, verwoeste auto's en persoonlijke spullen. Mensen lopen ontredderd, half struikelend, door het puin. Een vrouw staat op de plek waar tot voor kort haar huis stond. „Oh mijn God. Waar ben je?" Langzaam maar zeker wordt zichtbaar hoe groot de ravage is die orkaan Irma heeft aangericht op Sint-Maarten. Bij Hotel Mer- cure staat alleen het naambord nog overeind tussen de puinho pen. Huizen en scholen zijn ver dwenen, overheidsgebouwen ver woest. Het elektriciteitsbedrijf ligt plat, waardoor de generatoren niet werken. Bijna de helft van de wa tertanks is weg, benzinestations zijn vernietigd. Miljoenen „We verwachten dat de schade in de vele miljoenen loopt. Het zal nog maanden duren voordat ie dereen weer een dak boven zijn hoofd heeft", zegt woordvoerder Merlijn Stoffels van het Rode Kruis. Lichtpuntje is de komst van een marineschip met hulpmateri aal en het snelle herstel van de luchthaven, waar nu kleine vlieg tuigjes kunnen landen. Op het speciale gironummer van het Rode Kruis (giro 5125) is tot nu toe 850.000 euro ingezameld voor het getroffen eiland. De wederopbouw zal volgens Stoffels het zwaarst zijn voor de 15.000 inwoners die oorspronke lijk uit Haïti en Cuba komen en zonder papieren op Sint-Maarten leven. „Hun huisjes zijn in één klap weggevaagd. Zij hebben geen reserves." Thea Hilhorst, hoogleraar hu manitaire hulp aan de Erasmus Universiteit Rotterdam, schat in dat de wederopbouw drie tot vijf jaar zal duren. „We hebben in 1995, na de orkaan Luis, gezien dat Sint-Maarten in staat is er redelijk snel bovenop te komen. Sint- Maarten is geen Nepal, geen Haïti. Dit is een welvarend eiland, klein, redelijk overzichtelijk." Veel bewoners zijn verzekerd, zegt ze. „Al zie je daarin ook ver schillen. De vorige keer na de or kaan was er veel discussie: krijgt iedereen wel evenveel hulp." Toeristen zijn geneigd een rampgebied een aantal jaar links te laten liggen, zegt de hoogleraar. „Toeristen zijn grillig, ze gaan niet naar een gebied waar geen palm bomen meer op het strand staan. Dat zou een ramp op een ramp zijn voor de inwoners: eerst zijn ze hun huis kwijt, en dan blijven de toeristen weg." Het ziet ernaar uit dat leerlingen op Sint-Maarten voorlopig niet naar school kunnen. Koepelorga nisatie PO-Raad weet niet precies hoe groot de schade en de gevol gen ervan zijn. „Contact met de ei landen leggen lukt maar mondjes maat." De organisatie heeft alle getroffen scholen en hun besturen hulp aangeboden. „Zodat leerlin gen zo snel mogelijk weer op school ontvangen kunnen wor den." José Het Rode Kruis vreest voor orkaan José, die naar verwachting van daag over het eiland trekt. Stoffels: „We zijn bang dat mensen geen veilig heenkomen kunnen zoe ken." De hulporganisatie heeft drie opvangcentra op het eiland, waar 26 hulpverleners medische hulp bieden en eten uitdelen. De bewoners proberen zich zo goed en zo kwaad als het gaat voor te bereiden op José. Bewoner Na thalie Tackling (29): „Overal op straat liggen natuurlijke projectie len. Alle bomen zijn plat, alle da ken zijn van de huizen af, alle mu ren zijn ingestort, huizen zijn weg. We halen planken uit het puin om onze ramen dicht te hameren. Meer kunnen we niet doen." incl. diner zaterdag 9 september 2017 T De ravage is enorm op Sint-Maarten. Plunde raars maken gebruik van de chaos, foto'sministerievan DEFENSIE/REUTERS/AP Bewoners van Sint- Maarten nemen de schade op. Het eiland ligt bezaaid met spul len. FOTO AFP 'Wegblijven van toeristen zou ramp op ramp zijn' 4* Vd Valk Groningen-Zuidbroek (8,2) 3* Hotel Hof van Twente (8,1) 3 nachten incl. ontbijt 2 nachten incl. ontbijtbuffet Gratis wifi en parkeren Cft 50 lx diner (hoofdgerecht) Q5Q Gratis wifi en parkeren Aankomsten t/m dec. Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Hanneke van Houwelingen Tonny van der Mee Rotterdam/Philipsburg Voor maar: Gelegen in Naaldwijk, vlakbijnet strand van Kijkduin, Den Haag en historisch Delft. 2 nachten in 4* Fletcher Hotel-Restaurant Carlton 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een 2-gangen diner, gratis parkeren en wifi Aankomsten f/m december. Betaal pas bij aankomst!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4