1 «r 13 we aandelen gekocht in windenergie." Het enthousiasme klinkt in elk woord door. Verduurzamen is namelijk helemaal niet moeilijk, vinden de bewoners. Door led-lam pen en energiezuinige apparaten aan te schaf fen, is het energieverbruik van enige duizen den watts teruggebracht naar enkele honder den. Al die maatregelen vertalen zich in de energierekening, waar niet langer 300 euro maar 30 euro per maand op staat. En daar zit ten de vaste rechten in verwerkt. In de woonkamer wordt de houtpelletkachel gedemonstreerd. Een handjevol van houtafval geperste korrels, daar kom je al een uur verder mee. De kachel heeft de open haard vervan gen. Het oude schoorsteenkanaal, dat 80 pro cent van de warmte wegtrok, is afgesloten en vervangen door een nieuwe afvoer voor de ka chel. Met de pelletverbranding kan de woon kamer snel op temperatuur worden gebracht. De echtelieden waren steeds zo vroeg met hun vernieuwingen, dat ze voor de subsidiere gelingen uitliepen: die werden pas van kracht nadat zij hun geld al hadden uitgegeven. „Geen spijt", lacht Elly Verhaeghe de Naeyer. „Wat wel eens vergeten wordt, is dat de inves teringen zich bij verkoop van je huis terugbe talen. Monumenten krijgen geen energielabel. Maar als wij onze energierekening kunnen la ten zien, dan maakt dat zeker uit." Skipak Het echtpaar Verhaeghe de Naeyer vervult een voortrekkersrol in monumentenland. Ze ken nen een bewoonster van hun straat die de energierekening laag houdt door niet te ver warmen en binnenshuis in een skipak rond te lopen. Gevraagd naar de reacties van andere monumentenbewoners in de omgeving zijn ze niet al te positief: „Eerlijk gezegd, sommige mensen reageren superagressief op elke ver nieuwing. Die stoken gewoon ook in de zo mer, met de thermostaat op 23 graden. Omdat je bij ons achter een randje van de zonnepane len ziet, vinden ze dat ons huis er als een fa briek uitziet. Dat begrijpen wij niet. Als we de afgelopen eeuw niet waren meegeëvolueerd, dan hadden we geen centrale verwarming ge had en zou er nog een wc met zo'n houten bak in de tuin staan." In De Meerman blijft werk aan de winkel. Voor de gevel zit in de stoep nog een 'koude brug'. Daar moet wat aan gedaan worden. Ook de aanbouw achter het huis moet nog geïso leerd worden. Elly Verhaeghe de Naeyer: „We zijn eens op een voorlichtingsdag van minister Blok in Den Haag geweest. Hij voorspelde dat ons gas binnen enkele jaren veel en veel duur der zal worden. Daarom moeten we nu in actie komen. Wij niet alleen, nee, iedereen. Ik kijk wel eens verder rond in Middelburg. Tot nu toe doet de woningbouwvereniging helemaal niets. Daar kan ik me heel boos over maken." PASPOORT zaterdag 9 september 2017 GO To en Elly Verhaeghe de Naeyer hebben hun monumentenpand nagenoeg energie neutraal gemaakt, foto ruben oreel Tussen de twee daken zijn dertien zonnepanelen en een warmtepomp ge plaatst. FOTO PRIVÉCOLLECTIE Aan de binnenkant van de ramen is dubbel glas aangebracht, foto ruben oreel Vandaag worden de eerste energie paspoorten voor monumenten beschik baar gesteld. Samen met de Monumen- tenwacht wordt een checklist langsge- gaan. Teamleider Wim Jakobsen: „Ei genaren kunnen door ons en de part ners met wie wij samenwerken een rapport op laten stellen. Daarin staat hoe ze hun monument veilig kunnen verduurzamen. Er is dan onder meer aandacht voor isolatie: moet je het dak isoleren of is de vloer voldoende? Of: hoe kun je zonnepanelen zo plaatsen, dat het rendement hoog is, maar de zichtbaarheid zo gering mogelijk?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49