12 WEE De energiekosten omlaag brengen van 300 naar 30 euro per maand. Wie wil dat niet? Elly en To Verhaeghe de Naeyer deden het. In een van de oudste panden van Middelburg. Een monument verduurzamen kan dus wel. REPORTAGE MONUMENTEN ENERGIEZUING MAKEN Het ziet er niet meteen design uit, de radiator naast de voordeur. Een witte bak op pootjes, waarin - dat is het geheim - vier ventilatoren zitten verwerkt. Die blazen de ge produceerde warmte meteen de ruimte in. De hal is in een mum van tijd op temperatuur. Die radiator is gecombineerd met een warm tepomp op het dak... fantastisch. Elly en To Verhaeghe de Naeyer zijn trots. We hebben aan hun bel getrokken, in de Koepoortstraat in Middelburg. De Meerman staat er boven de deur. Gebouwd in 1596. Een monument dus. Een monument, is dat niet een oud huis waar je als bewoner nog geen daklatje mag vervangen? Gemeente en monumentenin stanties staan toch meteen op de hardstenen stoep als je je herenhuis ook in de 21ste eeuw enig woongenot wil laten bieden? Dat was on getwijfeld het geval. Maar in het streven naar snellere verduurzaming zijn overheden lang zamerhand behoorlijk wat coöperatiever ge worden. Iedereen moet een steentje kunnen bijdragen aan een wereld waarin we waken voor verdere opwarming en uitputting van onze grondstoffen. Ook bewoners van vaak energieslurpende monumentenpanden. In Zeeland worden 2600 woonhuismonu menten geteld. De bewoners daarvan krijgen vandaag met de 'Beurs monumenten en duur zaamheid' extra aandacht tijdens de open dag van de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land (SCEZ) in Middelburg. Verte- Het gaatook om gedrag. We waren niet alleen bezig met ons huis, maar gingen ook ons afval extreem scheiden OPEN DAG genwoordigers van gemeenten - Middelbug Veere, Zierikzee - en bedrijven die zich heb ben verenigd onder de noemer 'Innovatieve aanpak voor het verduurzamen van monu menten' zijn daar aanwezig om te vertellen over onderwerpen als regelgeving, subsidies, materialen en onderhoud. Elly en To Verhaeghe de Naeyer wonen sinds 1988 in de Middelburgse Koepoortstraat. Elun idee van verduurzaming en energiebe sparing in De Meerman heeft zich geleidelijk aan ontwikkeld. In de jaren negentig werden grote stappen gezet met de vernieuwing van het dak en de isolatie van de voor- en achterge vel. Een pand als dat van hen heeft geen spouwmuren. Daarom werden er tegen de binnenmuren dikke isolatieplaten bevestigd. Ook de vloeren van de verdiepingen werden geïsoleerd. Dat scheelt immers ook veel in eventuele geluidsoverlast. Het huis was zonder veel poespas op de Zeeuwse klei neergezet, zonder kruipruimte of onderkeldering, vertelt Elly Verhaeghe de Naeyer. „We zaten op natte klei, dat rook je. Onze vloer was aan het rotten." Dat probleem werd aangepakt door de begane grond zeven tig centimeter uit te graven, een islolatielaag aan te brengen en vervolgens beton te storten. Daarop werden brede houten delen gelegd, ge combineerd met vloerverwarming - een bui zensysteem waardoor warm water wordt ge pompt. Dubbel glas voor en achter was de vol gende stap. Om te zorgen dat de raampartijen aan de buitenkant hun historische uitstraling zouden behouden, werden aan de binnenzijde dubbele ramen geplaatst. Het resultaat: van buitenaf zie je er niks van en binnen wordt het behaaglijker en stiller, want het geluid van de straat dringt minder door. Elly Verhaeghe de Naeyer: „Beetje bij beetje kregen we meer gevoel voor duurzaamheid. Het gaat ook om gedrag. We waren niet alleen bezig met ons huis, maar gingen ook ons afval extreem scheiden. Wat eten betreft zijn we he lemaal veganistisch geworden. Geen vlees, geen eieren, geen kaas. De hele vleesproductie, dat is wereldwijd toch een gigaprobleem. Dat kan zo niet doorgaan. Het is geen toeval dat we politiek bij de Partij voor de Dieren terecht zijn gekomen. Dat is de enige partij die echt iets aan ons leefmilieu en de bio-industrie wil doen." Zonnepanelen De verduurzaming werd een sport. Tussen de twee daken van het huis liggen nu dertien zonnepanelen. Meteen daaronder is een warmtepomp geplaatst. Die doet het omge keerde van een koelkast: de pomp pakt lucht, die in een omvormer wordt verwarmd. Niet tot 75 graden, zoals in een conventionele gas installatie. Maar tot 40 graden Celcius. „Door dat je een radiator met ventilatoren hebt, blijft het net zo behaaglijk", zeggen de monument bewoners. De lucht wordt elektrisch opge warmd met de stroom van de zonnepanelen. Elly Verhaeghe de Naeyer: „We wilden graag helemaal energieneutraal worden. Dat lukte niet omdat we op gas bleven koken en douchen. Om toch neutraal te worden, hebben zaterdag 9 september 2017 GO De verduurzaming werd een sport Jan van Damme - Elly Verhaeghe de Naeyer De houtpelletkachel brengt de woonkamer snel op temperatuur. FOTO RUBEN OREEL De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) houdt vandaag van 10.00 tot 17.00 uur een open dag in het gebouw aan de Looierssingel in Middelburg. De duur- zaamheidsbeurs vormt daarvan een bij zonder onderdeel, met: Persoonlijk advies over duurzaam monu- mentenonderhoud door de Monumenten- wacht en de introductie van monumenten paspoorten voor eigenaren van historische panden. Zeeuwse bouw- en installatiebedrijven die duurzame materialen en energiebespa rende maatregelen tonen. Voorlichting over financiering, subsidies en regelgeving. Informatie over bouwkundige inspecties, aankoopinspecties, nulmetingen en quick- scans. Uitleg over Zeeuwse restauratieoplei dingsprojecten. De open dag van de SCEZ biedt verder rondleidingen door het Zeeuws Archeolo gisch Depot, pop-uplezingen, een presenta tie over een middeleeuws skelet, rondleidin gen door de ondergrondse bunker van de dienst Bescherming Burgerbevolking en ac tiviteiten voor kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48