kh Rondreizen fly-drives 3 ORKAAN IRMA TOTALE CHAOS De Nederlandse hulpverlening aan Sint-Maarten ver loopt uiterst moeizaam. Dat is te wijten aan orkaan Luis, die in 1995 de relatie tussen Den Haag en Philipsburg om zeep hielp. Hoe precair de verhouding is, blijkt als minister Ronald Plasterk don derdag opdracht wil geven meer militairen de straten van Sint- Maarten op te sturen. Het eiland staat te springen om hulp, maar als zelfstandig land moet premier Mar- lin daar toestemming voor geven. En dat valt niet mee. Het dak van Marlins werkplek is er afgewaaid. De telefoonlijnen liggen plat. Uiteindelijk krijgt Plasterk zijn 'mandaat', maar het tekent de rela tie tussen Nederland en Sint-Maar ten. Of zoals Plasterk het gisteren zei: „Wat we nu doen, doen we op basis van boerenverstand. Meer kan ik er niet van maken." Zo gestroomlijnd als de regering reageerde na bijvoorbeeld de MH17- ramp, zo geïmproviseerd doet de hulpverlening na de orkaan Irma aan. Premier Rutte beklemtoonde gisteren daarom: „We laten Sint- Maarten niet in de steek." Daarmee hoopt hij de kritiek weg te nemen op de hulp die Nederland sinds woensdag biedt. Waarom werden niet eerder en meer militai ren ingezet om plunderingen te voorkomen? Waarom wordt de splitsing. In 2010 werd Sint-Maar ten autonoom. Sindsdien is de verhouding met Nederland verder verslechterd, zegt historicus Gert Oostindie. „Sint- Maarten heeft een geschiedenis van integriteitproblemen. Corrupte po litici, witwassen, Italiaanse maffia. Dat speelt al decennia, maar verer gerde nadat het een apart land werd. Nederland bemoeit zich er in toenemende mate mee en dat leidt tot conflicten. Bestuurders daar hebben moeite met de kritiek." „De lijnen zijn gewoon minder kort geworden", erkent een betrok kene. Politiek Den Haag nam zelfs de regie niet toen woningen van bestuurders in puin bleken te lig gen en premier Marlin telefonisch onbereikbaar was. Inmiddels ac cepteert die 'bestuurlijke bijstand' vanuit Den Haag. Specificeren wat dat inhoudt, wil echter niemand. Tekenend lijkt ook dat de gevol machtigd minister van Sint-Maar ten, die in Den Haag zetelt, niet bij de crisisberaden betrokken is. „We vergaderen over de Néderlandse hulp", verklaarde Rutte summier. De minister wordt weliswaar op de hoogte gehouden, maar aan schuiven is kennelijk een brug te ver. Het verklaart niet waarom twee hulpvliegtuigen donderdag met vertraging uit Eindhoven vertrok ken. Rutte wees gisteren echter alle kritiek van de hand. „Ik geef daar geen oordeel over. Iedereen doet al het mogelijke of zelfs onmogelijke. Het is ook niet zonder risico, want we opereren in de context van de zwaarste storm die ooit over het eiland is getrokken." Met de moei zame afwikkeling van orkaan Luis in het achterhoofd omzeilt Rutte ook vragen over wederopbouw. „Dat is nu écht nog niet aan de orde", zegt hij kortaf. gevolmachtigd minister van Sint- Maarten, dé vertegenwoordiger van het land, niet bij de crisisberaden betrokken? Waarom hebben de Fransen op hun deel van Sint- Maarten wél contact met bestuur ders? Waarom vertrok een KDC-10 vrachtvliegtuig met militairen en hulpgoederen uren te laat? Net als een C-130 Hercules? Autonomie De houding van Nederland is deels het gevolg van de autonomie die Sint-Maarten opeiste. Het eiland is weliswaar deel van het Koninkrijk der Nederlanden, het is tegelijk een zelfstandig land. Met een eigen regering en premier. Ironisch ge noeg is dat deels het gevolg van een andere orkaan. Nadat Luis in 1995 Corrupte politici, witwassen, Italiaanse maffia. Dat speelt er al decennia een spoor van vernieling over het eiland trok, kwam de wederop bouw traag op gang. Sint-Maarten verweet Nederland gekmakende bureaucratie, zoals bij de herbouw van huizen. Daardoor verslechterde de verhouding zienderogen. De bevolking voelde zich in de steek gelaten. Zo erg dat zij via een refe rendum in 2000 aanstuurde op De wereld is Kras Vliegreizen zaterdag 9 september 2017 Hoe een orkaan uit '95 nu de hulp dwarsboomt Tobias den Hartog Den Haag Nederlandse militairen in actie. In 1995 sloeg orkaan Luis meedo genloos toe op Sint-Maarten. FOTO'S ANP, GETTY —Gert Oostindie, historicus Alhambra - Spanji [tisieF reserveringskosten en Calamiteit?nfon< Spanje Mexico Thailand Suriname Sri Lanka Lapland Zuid-Afrika Costa Rica

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3