ontslag bij Manllnited over voetbal, Oranje en de dood van vier dierbaren 27 Je kunt toch niet zeggen dat het Nederlands elftal overloopt van de spirit? „We zagen elkaar daar weer voor het eerst, ja. Ongemakkelijk met Mourinho? Nee hoor, want dan re ageer ik professioneel en hij doet dat ook." „Ik denk dat het allemaal geregis seerd is, ja, achter mijn rug om, al vanaf januari. Truus zei toen al dat de houding van de directie naar haar toe veranderd was. Vrouwen hebben die intuïtie. Ik ontkende dat in het begin, want tussen mij als manager en CEO Ed Wood- ward verliep alles verder normaal. Maar plotseling gingen oud-spe lers in de media roepen dat wij 'boring football' speelden. En dat Mourinho al in december bij Chelsea was ontslagen, maakte het voor de media zeer aantrekkelijk om mee aan de slag te gaan. „Tóch snap ik wel de keuze op zich van United om Mourinho te halen. Je moet dan weten hoe mijn aan stelling is gegaan. Ik wilde in 2014 voor twee jaar tekenen, tot mijn 65ste. Manchester wilde drie jaar, want de spelersgroep telde veel dertigers en er zou tijd nodig zijn voor een grote sanering. Ed Woodward en de clubeigenaren, de broers Glazer, wisten dus al dat ik na het tweede seizoen nog maar een jaar zou doorgaan. En toen kwam na anderhalfjaar ineens Mourinho vrij, óók een toptrainer die ze een keer zouden willen hebben bij United. Met hem zou den ze weer drie jaar vooruit kun nen. Of vijf. Misschien wel tien. Want dat willen ze - indachtig het tijdperk Alex Ferguson - het liefst weer." „En ook nog pas nadat mijn nade rende ontslag meteen na de finale al bewust was gelekt. Het is mijn grootste teleurstelling, dat ze bij United niet hebben ingeschat dat zoiets met mij te bespreken valt. Als ze met het Mourinho-verhaal bij me waren gekomen in januari, had ik gezegd: oke, we gaan nog een halfjaar gas geven, met volle dig commitment aan elkaar en daarna neemt hij het over. En dan hadden ze dat derde jaar salaris na mijn vertrek mogen houden. Maar nu heb ik ze tot de laatste cent la ten betalen." „Nee, dat was het niet. United rea liseerde recordomzetten in de twee jaar dat ik er was. Vergis je niet, dat is bij die club heel erg be langrijk. Een club kan in zijn orga nisatie voetbal-gerelateerd wor den geleid óf commercieel gerela teerd. Bij United helt de balans meer naar het commerciële over. Nee, ze konden Mourinho krijgen, een lange termijnkeuze, en een coach met een grote commerciële waarde in de hele wereld. Uitein delijk heeft Woodward het ook zo tegen me gezegd." „Nou, ik moet zeggen: ik doe zelf juist positieve ervaringen op de laatste tijd. Ik heb drie dagen mee gelopen bij de jeugdopleiding van AZ. Ik werd heel blij en trots van wat ik daar zag aan ontwikkelin gen. Zoals ik ook blij werd van de vernieuwde cursus coach betaald voetbal bij de KNVB. „De opleidingsstructuur is in Ne derland nog steeds fantastisch. En goede spelertjes zullen zich blij ven aandienen, al dan niet in golf bewegingen. Maar het gaat erom: bij AZ, bij de KNVB en op vast nog meer plaatsen komt nu de zelfont wikkeling centraal te staan. Leer stof wordt niet langer opgelegd van bovenaf. Die omslag had eer der gemogen." „Alleen in de teamfactor zie ik kansen. Daarin kunnen ze beter zijn dan Manchester City, Napoli of Sjachtar. Zo zijn ze ook kampi oen geworden, door de cohesie tussen staf en spelers, want indivi dueel was hun selectie niet beter dan bij Ajax en PSV. Ze hebben nu ook weer in die geest ingekocht. Als ik nu moest zeggen wie kam pioen wordt, zou ik weer voor Fey enoord kiezen. Maar de extra wed strijden zijn een aanslag op de competitieduels. Zijn we weer te rug bij het begin van dit interview en hoe coaches een proces leiden. Ik vind het echt een compliment waard hoe Van Bronckhorst dat bij Feyenoord doet." landse voetbalschool niet leidend moet zijn voor hoe je gaat spelen, lees: met welke systemen. Nee, de kwaliteit van je spelersgroep moet leidend zijn. Het is tekenend: binnen drie da gen werd bevestigd dat Luxem burg dat dus wél kan, een systeem kiezen en uitvoeren dat past bij hun eigen kwaliteiten, afgezet te gen de kwaliteiten van de tegen stander." „Je ziet het: steeds meer trainers en teams zoeken het daarin. In En geland, in Duitsland. In Nederland onder anderen Erik Ten Hag. De ruimtes op het veld zijn allemaal goed bezet als je zo speelt. En je bent ook hartstikke flexibel. 1-3-4- 1-2 kan zo 1-5-3-2 worden. Maar ook 1-3-4-3. Hoe wij het op het WK in 2014 speelden, dat wordt door veel mensen afgeschilderd als een verdedigend systeem. Maar het ligt er maar aan hoe je het uit voert. Tegen Spanje op het WK was het in de eerste helft meer verdedigend, ja. Maar dat was om dat Spanje heel aanvallend speelde. Maar na de 1-1 en vooral de 2-1 draaide de wedstrijd. Je kunt het gemakkelijk aanvallender ma ken door backs te vervangen door aanvallend ingestelde spelers. Zo als ik deed met Dirk Kuyt, een pure aanvaller stond bij mij back! Bekijk trouwens nog eens ons doelsaldo van dat WK: 15-4. Dat zijn veel mensen vergeten." „Ik sta er nog steeds zo in dat Manchester United mijn laatste klus is geweest. Ik ben afgelopen jaar gevraagd voor zo'n beetje élke functie bij de KNVB en heb op alles 'nee' gezegd. Ik ben 'klaar', in principe, maar ik vind wel: zeg nooit nooit. Maar iets zou me dan écht nog moeten trigge- ren. Ik heb alles bereikt wat ik wilde bereiken, moet ik dan nu nog voor halflege tribunes aan de slag in pakweg Monaco? Nee. zaterdag 9 september 2017 GO tevreden pensionado, een trainersforum van de UEFA. Ongemakkelijk na wat er bij Ma- nUnited is gebeurd? U was zo'n beetje de laatste die wist dat Mourinho al maanden een deal had met United om u op te volgen. Maar als dat zo is, dan vertel je dat toch niet pas daags na een gewonnen FA-Cup finale aan de persoon zelf? Maar wacht even, wat als ze bij United gewoon niet tevreden waren over de prestaties. Dat kan toch ook? Hoe kijkt u naar de crisis in ons eigen voetbal. Hoe diep is die? Tot slot: geeft u Feyenoord een kans in de Champions League? maar: zeg nooit nooit...' U zei een tijdje terug: drie cen trale verdedigers, opkomende backs en twee spitsen, let maar op, dat gaat steeds meer de beste speelwijze worden voor het huidige topvoetbal. Als Oranje het WK niet haalt stopt Advocaat en begint er een nieuwe cyclus. In het verlengde van wat u net zei: ontstaat er dan voor u een nieuwe situatie om tóch nog een keer Oranje te doen? Laatst trok u ander halve dag op met José Mourinho en Alex Ferguson tijdens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 27