Geoolde Louis van Gaal praat voor het eerst sinds zijn 26 Louis van Gaal (66) doorbreekt de stilte na zijn ontslag bij Manchester United in mei 2016. In deze krant geeft hij zijn eerste grote interview. Hij spreekt vrijuit over Oranje, de dood van vier dierbaren en over zijn toekomst. Column S JOERD MOSSOU Y~ Het is erg overzichtelijk de KNVB overal en altijd de schuld te geven Jorien van den Herik zei het in 1991 al: voetbal gedijt alleen bij een autoritaire democratie. Vergaderen is voor talentlozen. Laatst, bij een kop koffie in het centrum van Rotterdam, zei de Grote Kale Leider het nog een keertje, deze keer minzaam grijnzend, want Jorien is allang geen angstwekkende figuur meer, eerder een relaxte semi-pensionado. Kort samengevat, al dus Van den Herik: te veel democratie is funest voor topsport. Met oeverloos gepolder kom je ner gens. Zie hier een belangrijke, niet te onderschatten factor in onze nationale voetbalcrisis. Louis van Gaal zegt het ook in de krant van vandaag: onze in dividuele voetbalclubs zijn te machtig. Je kunt in Zeist geen beslissing nemen, of eerst moeten alle clubs er hun eigen particuliere eitje over leggen. Ze hebben allemaal een stem, ze hebben allemaal een mening, ze hebben allemaal een belangetje. Het is erg overzichtelijk de KNVB overal en al tijd de schuld te geven, en laten we eerlijk zijn: daar hebben ze het zelf naar gemaakt. Het ver trouwen is weg. Onze voetbalbond is een soort Nederlandse Spoorwegen gewor den. Wat alleen vaak ver geten wordt: de KNVB is ook maar gewoon een bond. Een zoge zegd ondersteunende ledenorganisatie, die voorziet, organiseert en reguleert. Daar gaat genoeg mis, maar het is een wijdverbreid misverstand dat de KNVB eigenhan dig spelers opleidt, kunstgras kan verbieden, play offs kan invoeren, combi-regelingen oplegt, en te gelijk onze clubs naar de internationale verdoeme nis helpt. Was het maar waar. Was het maar zo simpel. Als dat namelijk waar was, zou het niet zo moeilijk zijn om te veranderen. Je zet andere mensen aan het roer. Die veranderen de koers - en klaar ben je. Maar het punt in het Nederlandse voetbal is: het is bijna onmogelijk geworden om zaken te veran deren. We gaan ten onder aan hyperdemocratie. Eerst moet er vergaderd, gepolderd, gefluisterd, overlegd, gelobbyd en gestemd worden. Over play offs, over kunstgras, over de verdeling van televi- siegeld, over een nieuw bestuur, over een nieuwe voetbaltechnische koers, over een andere opzet bij het pupillenvoetbal. VW vindt dit, Ajax vindt zus en FC Utrecht vindt zo, en Telstar wil ook nog even wat zeggen. Die belangetjes zijn allemaal te verdedigen, heus en vast, maar het punt is anno 2ot7: het collectieve belang zou eindelijk eens boven alles moeten gaan. Het complete Nederlandse voetbal ligt op apega pen. Zeker, de KNVB heeft heel veel krediet zélf verprutst. Maar wat hebben onze clubs precies be reikt in de afgelopen tien jaar? Welke topspeler hebben zij opgeleid? Welke Europese wedstrijden hebben zij gewonnen? Welke significante verbete ring hebben zij samen verwezenlijkt? Louis van Gaal weigerde de laatste achttien maanden iedere denkbare functie bij de KNVB, omdat hij de cruciale weeffout herkent: onze clubs hebben zoveel zeggenschap, dat elke koersveran dering strandt in een modderpoel van belangen. Toch benieuwd of de nieuwe bazen Eric Gudde en Jan Smit dat gaan veranderen. Ofwel we blijven zo aanmodderen, ofwel ze duwen iedereen op de zelfde bulldozer en koersen dapper door de blub ber. 'Fener' haalt Janssen Schaken stopt ermee Hij is in 'strandkledij' aan komen wandelen bij Huis ter Duin in Noordwijk. Kobaltblauw over hemd, witte linnen broek, zwarte sportschoenen. Ontspannen. Het dagritme van Louis van Gaal is dat van een trainer in ruste. Afwisse lend verblijft hij in Nederland en in zijn huis in Portugal. „Een pen- sionado? Ja, zo mag je me noe men." Ook de 'avondmens' die hij van nature is, krijgt alle ruimte. „Over het algemeen kijk ik naar alle nieuwsprogramma's op tv. Meestal gaan Truus en ik nu om 1 uur naar bed. Dat kun je niet doen als je de volgende morgen moet werken bij een club." Ruim een jaar geleden begon hij aan het derde sabbatical uit zijn loopbaan. Het volgde op zijn ont slag als manager van Manchester United. „Drie keer is het ritme hetzelfde geweest in mijn sabbati cal. Ik ben zeer tevreden." Hij neemt ruim tijd voor ontbijt, leest de kranten, loopt soms om elf uur nog in ochtendjas rond en trekt dagelijks een paar uur uit voor het beantwoorden van zijn mails. Is hij in Noordwijk, dan plant hij elke dag drie afspraken in. Mensen die hij niet kon ontmoe ten in de tijd als trainer, krijgen nu de aandacht. Verder maakt hij reis jes met Truus en golft fanatiek. „Dat heb ik geweten. Ik ben dit jaar geblesseerd geraakt omdat ik mezelf met golfen heb overbelast. Met zoveel ervaring als coach vond ik dat wel zwak van mezelf." Verdriet Het sabbatjaar was er ook één van rouw en verdriet. Drie familiele den en een dierbare vriend overle den binnen één kwartaal. Zijn schoonzoon Rein, zijn jongste zus aan acute leukemie, zijn oudste broer aan longkanker en verder Guus Verstraete, de partner van actrice Simone Kleinsma. Van Gaal: „Als je Guus meere kent zijn het er vier, ja. En Guus mag je zeker meerekenen, want ik zag hem meer dan sommige fami lieleden. Onze familie en ook de familie van mijn eerste vrouw hebben heel veel ervaring met de dood. We hebben wel geleerd dat een plaats te geven. Hoe moeilijk dat ook is. Dat zie ik nu ook aan mijn oudste dochter. Haar man Rein was kerngezond, maar werd op een morgen in december wak ker met buikpijn. Een Aneurysma, uitstulping van een bloedvat in de buik, binnen drie uur was hij dood. 43 jaar. Onbeschrijfelijk." „Nou, je beleeft hem anders. Ik had destijds nog de zorg voor mijn kinderen. Dat bracht tegelijk wel kome afleiding. Onze kinderen waren 17 en 15 destijds. Ze konden al beslissingen nemen. We kozen ervoor met z'n drieën verder te gaan, in het leven zoals we dat toen leidden met mijn werk als profvoetbaltrainer. Mijn dochter heeft nu geen kinderen, ik probeer er zoveel als mogelijk te zijn voor haar. Ze fleurt nu stilaan weer op." Rijksmuseum Laatst waren ze met de hele fami lie in het Rijksmuseum. Op de dag dat Van Gaal 66 werd. ING, de hoofdsponsor van de KNVB, had hem als dank al een tijdje geleden een privé-rondleiding aangebo den. „Ik dacht: mijn familie is dit jaar zo getroffen door de dood, laat ik het maar nu doen, op mijn ver jaardag. Ze waren er allemaal. De een loopt met een rollator, een an der mankeert weer wat anders. Al lemaal in de 70, een paar in de 80. Nu stonden ze mooi op de foto voor de Nachtwacht." Hij heeft ook 'nieuws' vandaag. Binnenkort keert hij terug 'op het veld' in het topvoetbal. Paris St. Germain tegen Bayern München op 27 september in Parijs wordt zijn eerste wedstrijd voor Ziggo. Met zichtbaar plezier: „Ik ga analy ses ter plekke doen bij topduels. Met deze Champions Leaguewed strijd beginnen, daar kijk ik wel naar uit. Paris met al die peper dure aankopen tegen Bayern, waar ik zelf heb gewerkt, met zijn filo sofie om dat niet te doen." „Het zijn niet alleen maar 'mijn' jongens die spelen bij Oranje. Maar naar verhouding zijn het er nog wel steeds veel. Terwijl we toch drie jaar verder zijn. Ja, ik kijk wel met extra betrokkenheid, want ik ben een mensen-mens en coach dus ook in relaties. Ik heb nog een relatie met deze en gene bij Oranje en dan is het niet leuk om te zien hoe het ging tegen Frankrijk." „Nee. Het probleem is dat er in deze kwalificatie al drie coaches voor de groep hebben gestaan. Ik ben zelf ook nog benaderd om te doen wat Dick Advocaat nu doet. Maar ik heb dat afgewezen. Het 'proces' is tussentijds altijd veel moeilijker op gang te brengen dan aan het begin van een cyclus. En dat wordt weer bevestigd met wat je nu ziet. Je kunt toch niet zeggen dat het Nederlands elftal over loopt van de spirit? Terwijl spirit zó belangrijk is én Advocaat ook gewoon een goede coach is. Ik vind: een bondscoach mag niet ontslagen worden tijdens een kwalificatiecyclus. Je krijgt jon gens maar acht keer te zien in een jaar. In die spaarzame tijd moet jij je visie zien over te brengen." „Nou, de eerste observatie heb je al, over de chemie tussen coach en spelersgroep. De andere ob servatie is dat de Hollandse voetbalschool nog steeds een item is in voetbal land en in medialand. 1- 4-3-3 spelen, in aanloop naar Frankrijk werd dat her en der weer ge pusht als dé enig juiste manier. Terwijl ik denk dat de Hol- zaterdag 9 september 2017 GO @sjoerd mossou OVERGANG Vincent Jans sen voetbalt de rest van het seizoen voor Fener- bahge. De Turkse club meldde giste ren dat er een principe-ak koord is met Tottenham Hotspur over de huur van de 23-jarige Nederlandse spits. Jans sen was gis teren in Istan- boel voor de afhandeling van de over gang. AFSCHEID Ruben Scha ken stopt per direct als profvoetbal ler. De 35-ja- rige aanvaller liet gisteren weten dat hij niet meer ver der zoekt naar een nieuwe club. Het contract van Schaken bij ADO liep vorig seizoen af. „Ik heb een mooie tijd gehad. Ik kwam, ik zag en ik over won", aldus Schaken. O fi. (0 'Ik ben een Maarten Wijffels Noordwijk Uw dochter is bijna even oud als u toen u op uw 42ste uw vrouw verloor. Je herbeleeft ook die tragedie, lijkt me. Hoe keek u naar Nederland - Bulgarije en ook naar de inter land tegen Frankrijk? Zijn het dan nog 'uw' jongens van de derde plek op het WK? Was u verrast? Ik wilde vragen: geeft u eens twee observaties die volgens 1 iets vertellen over de huidige staat van Oranje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26