♦m nu DE WEEK VAN PHLIPPEN 5 Curatoren niet rancuneus 20 0. Kasbank Volker Wessels Takeaway, com RECONSTRUCTIE HUZARENSTUKJE Een roadtrip door ons land overtuigde Hudson's Bay-bazen Jerry Storch en Richard Baken wij gaan naar Nederland. Deze week openden de eerste waren huizen hun deuren. Hoe flikten de Canadezen dat huzarenstukje? Nee, het is niet de werkdruk waaronder Castella, de financiële baas van Akzo, bezwijkt. Maar ziek is ze wel. Spe culeren over wat haar ziek maakt, zou onkies zijn. Naar haarzelf, maar ook naar het bedrijf dat eerder heel openlijk communiceerde over Büchner die wél ziek werd van de werkdruk. Maar dat extreme stress de best denkbare voedings bodem is voor vrijwel alle denk bare ziektes, is algemeen bekend en geldt natuurlijk evengoed voor Castella. En wat er het afgelopen halfjaar bij Akzo gebeurt, dat houdt geen mens uit. Controle hebben over datgene waarvoor je verantwoordelijk bent. Dat schijnt superbelangrijk te zijn voor iedereen, ook voor een top bestuurder. Als die twee uit elkaar lopen, dus veel verantwoordelijk heid maar weinig controle daar over, dan slaat werkdruk om in onhoudbare stress. Bij het bestuur van Akzo zijn sinds afgelopen voorjaar de verantwoor delijkheid en de controle overdui delijk steeds verder uit elkaar ge dreven. De verantwoordelijkheid om hoger, sneller en verder te springen nam alsmaar toe. En gisterochtend bleek dat de controle die het bedrijf daarover heeft maar heel beperkt is. Dat kan niet goed gaan. groeide door onrealistisch hoge prestaties te beloven aan de aan deelhouders. Dat kon ook niet lil lil anders, want zelfs de tot dan toe vrij geduldige aandeelhouders begonnen te mokken. Samen met de activistische nieuwkomer Elliot begonnen zij van 'binnenuit' de druk op hogere prestaties op te voeren. Van buitenaf stond Akzo onder continue druk van de Ame rikaanse concurrent PPG. Tot half augustus beukten zij met voor ons ongekende grofheid en openlijke intimidatie op de poorten van Het is het verliezen van de controle, dat Akzo de das omdoet Akzo. De juridische wapenstil stand die daarna van kracht werd, geeft Akzo slechts tijd en geen uit stel. In deze pressure cooker kon de top maar één ding doen: dividend uitkeren en toekomstige dividen den in het vooruitzicht stellen. Maar laten we wel wezen, het zijn geen zielige mensen die de top be volken. Ze verdienen klauwen met geld en stressbestendigheid is de meest basale functievereiste. Het is het verliezen van de controle, dat Akzo de das omdoet. In de pers bijeenkomst gisterochtend werd gesproken van een "freaky samen loop van omstandigheden". Die zin is de spijker op zijn kop. Als de euro zo duur wordt dat je export inzakt, een orkaan je fabrieken neermaait en de Chinezen - of all people - milieu-inspecties gaan uitvoeren, dan is dat inderdaad freaky. Want ook de meest bekwame bestuurder heeft daar geen controle over. je de omstandigheden niet kunt controleren, dan moet je je verant woordelijkheden verlagen. Met andere woorden: Ga praten en laat je overnemen. Er is zo geen houden meer aan. Trots staat ceo Jerry Storch dinsdag naast de ingang van de net geopende Hudson's Bay aan het Amster damse Rokin, de eerste in Neder land. „Een jaar terug was dit een bouwput en liepen we op het dak van een leeg pand", glundert hij. „En kijk nu, het is geweldig." Aanvankelijk is Hudson's Bay helemaal niet geïnteresseerd in Nederland, merkt vastgoedadvi seur Jeroen Lokerse van Cushman Wakefield. Als begin 2015 uit lekt dat V&D in de problemen zit, gaan alle alarmbellen af. Lokerse, die diverse V&D-ver- huurders adviseert, zoekt naar al ternatieven en ontdekt: het falen van V&D betekent niet dat er in Nederland geen plaats is voor een warenhuis. Hij benadert private equity-huizen, Ahold en Blokker. Lokerse denkt ook aan waren huisketen Hudson's Bay. Via een relatie in New York regelt hij een gesprek met grote man Richard Baker. De Canadezen hebben net in Duitsland Galeria Kaufhof ge kocht voor bijna 3 miljard euro. „Baker zei: Jeroen, ik ben niet geïnteresseerd in V&D." Als V&D na desastreuze najaars verkopen in december surseance aanvraagt, belt Lokerse opnieuw. Wederom is Baker 'not interested'. Toch blijkt een zaadje geplant. Als V&D op Oudejaarsdag failliet gaat, pakt Edo Beukema - Bijenkorf veteraan in de directie van Galeria Kaufhof- de telefoon. „Hudson's Bay is een perfecte match, we moeten dit overwegen", zegt hij. Nu is Baker wél geïnteresseerd. Poldertour Twee weken later vliegen topman nen Storch en Baker naar Neder land. Voor Baker is het zijn aller eerste bezoek. In een Mercedes- busje touren ze vier dagen door de polder. Olivier van den Bossche, de Vlaamse ceo van Galeria Kauf hof, is een van de passagiers. „Het waren mooie, maar inten sieve dagen," vertelt hij. „We be zochten Amsterdam, maar ook steden als Roosendaal, Dordrecht, Roermond." Er zijn meetings met influencers als Daniel Grieder, ceo van Tommy Hilfiger. Het gezel schap bezoekt het Rijksmuseum en eet in The Duchess en de Sea food Bar. ERFENIS V&D @sandraphlippen Overnemen Arbeidspsychologen hebben het dan over de 'locus of control'. De verantwoordelijkheid die het bedrijf op zijn schouders nam I Gemeenten besteed den hun werk jarenlang uit aan externen die meer dan 180.000 euro verdie nen. Wat bezielt hen? Hudson's Bay laat de harten en banksaldo's van shopverslaafden smelten. Autoproducenten om zeilen het milieu door ver vuilende auto's nog snel in oost-Europa te slijten. Het goede nieuws is dat er een uitweg uit deze ellende is. Als Sandra Phlippen is chef van de redactie economie O De bank liet een fraaie winst stijging zien. zaterdag 9 september 2017 Het bouwbedrijf wordt opge nomen in de midkap-index. De oliereus had last van de da lende dollar en lagere olieprijs. Een grootaan deelhouder ver kocht een flink deel van zijn aan delen in de maal tijdbezorger. <D E o GO Dl In David Bremmer Rotterdam De curatoren van V&D voelen zich niet gedwarsboomd door Hudson's Bay. „Het kwam niet ongele gen", vertelt Kees van de Meent. „Het zorgde voor reali teitszin bij de ver huurders: Kahn en Hudson's hielden hen voor dat de huur die V&D betaalde niet marktconform is. Kahn's voorstellen werden zo serieuzer genomen." Hudson's Bay speelde boven dien open kaart. „Ze meldden zich netjes bij ons en hielden een presentatie van hun plannen." De curatoren wer ken mee als Hud son's diverse V&D- panden wil bezich tigen. „Maar anders was Hudson's wel op eigen houtje binnen gelopen", stelt Van de Meent. Daarbij moeten de curato ren werkgelegen heidsargumenten meewegen en de komst van Hudson's Bay is in dat opzicht positief.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20