Felle strijd in Brussel om de 73 zetels die na brexit vrijkomen 14 De ongemotiveerde leerling: voor steeds meer middelbare scholen een serieus probleem. Hoe krijg je achteroverleunende pubers enthousiast? Op het Agora in Roermond weten ze het. Joep (15) LEERLINGEN GEBREK AAN MOTIVATIE Busreizen Er is steeds meer steun voor het idee een deel van de vrijkomende zetels te reserveren voor Europese kandidaten op grens overschrijdende, trans nationale lijsten. Elke Nederlander zou dan voor- jaar 2019 twee keer stemmen: op een Nederlander en op een spraakmakende Griek, Belg of Duitser. Frankrijk is al om, Italië ook, en de steun in Duitsland groeit. In het Parlement is liberaal fractieleider en Belgisch oud-premier Guy Ver- hofstadt volop in onderhandeling over zijn eigen variant. Van de 73 zetels wil hij een derde schrappen (als tegemoetkoming aan landen die het parlement willen verklei nen), een derde verdelen over de resterende 27 lidstaten en een derde tot Europese zetels bombarderen. Maar meer, zoals Macron wil, mag van hem ook. Verhofstadt is in onderhandeling met zijn Duitse collega Manfred Weber, fractie leider van de christendemocraten, maar die zegt in overleg te zijn met zijn fractie. Medestanders Toch groeit het aantal medestan ders snel, want ook de Europese so ciaaldemocraten doen mee. Het parlement wil een van de komende weken spijkers met koppen slaan, om te beginnen in zijn eigen com missie voor Constitutionele zaken. Leden daarvan werkten voorstellen uit met wiskundige modellen, waarin Nederland er maar bekaaid afkomt. Grotere landen als Frank rijk en Spanje boeken in de meeste modellen meer zetelwinst. „Puur wiskundig, daar zit geen politiek achter", zegt een medewerker van de Poolse oud-Commissaris en rap porteur Danuta Hübner. Transnationale lijsten zit ten (nog) niet in haar voorstellen, de Poolse zat vast aan een reeks oude afspraken. Zo mag het Parlement niet groter worden dan nu (751 zetels), mag geen enkel land minder dan 6 of meer dan 96 zetels hebben en moet er 'degressieve evenredigheid' zijn: le den uit kleine landen vertegen woordigen minder kiezers dan le den uit grote landen, maar tegelij kertijd hebben kleinere landen nooit meer zetels dan grote landen. Volgens de deskundigen moet het parlement minimaal 723 zetels houden, wil niemand erop achter- W 'Het zou de Europese politiek veel democratischer maken' uitgaan. Verhofstadt wil de trans nationale lijsten aan het werk van Hübner toe te voegen. „Het zou Europa democratischer maken. Politici op zulke lijsten moeten stemmen halen in heel Europa. Het is gedaan met standpunten die het enkel goed doen in eigen land." Bang dat kandidaten uit grote landen meer stemmen krijgen, is Verhofstadt niet. „Een Duitser heeft een voordeel, maar zal het niet winnen van een Zweedse die goed campagne voert en óók Italia- nenen en Polen en Nederlanders weet te overtuigen." es weken zomervakantie? Bij de meeste pubers gaat de vlag uit. Maar bij leerlingen van het Agora in Roermond niet. Neem Joep Hanssen. Na week drie van de zomervakantie begon de 15- jarige scholier te balen. Terwijl de gemiddelde tiener geniet van ochtenden aso ciaal lang in bed liggen, kriebelde het bij hem. Hij wilde gewoon weer naar school. „Ik begon me te vervelen, wilde liever mezelf ontwikkelen en meer leren." U leest het goed. Deze tekst komt uit de mond van een puber. Een puber die het leuker vindt om naar school te gaan dan om vakantie te vie ren. Wat veel middelbare scholen in Nederland niet lukt, lukt het Agora wel: de leerlingen zo motiveren dat ze zin hebben om naar school te gaan en te leren. Hoe het zover is gekomen? Op het Agora is het traditionele schoolsysteem overboord gekie perd. Hier hebben leerlingen geen huiswerk, krijgen ze geen cijfers, hebben ze geen rooster, volgen ze geen vakken. Alles anders Op deze middelbare school is alles anders. De leerlingen bepalen zelf wat ze leren, hoe ze leren en hoe snel ze dat doen. „De eerste twee jaar doen ze alleen wat ze leuk vinden", vertelt coach en leraar Tim Slot. Vinden ze de ruimte interes sant, dan zoeken ze zelf naar informatie en schrijven ze er een verslag over. Houden ze van paarden, dan gaan ze op zoek naar informatie over paarden. „Alle kinderen willen leren. We moeten stoppen de uit-knop in te drukken, waardoor ze geen zin meer hebben en school saai vinden", aldus schoolleider Sjef Drummen. Deze kinderen worden niet in het diepe gegooid. Ze moeten goed onderbouwde plannen maken, begeleid door een coach. Leraren helpen niet zozeer inhoudelijk, want de kinderen houden zich niet aan de traditionele indeling in vakken. Ze stellen vooral vragen die de tieners verder helpen, denken mee over de juiste infor matiekanalen en houden nauwlettend in de gaten hoe de kinderen zich ontwikkelen. En ja, een paar dagen lekker niksen kan op deze school. „Als ze de hele dag willen gamen, mag dat. We vragen wel hoe het met hun doelen gaat, zeggen dat het lijkt alsof ze vastlopen om dat ze niets doen, vragen wat ze nodig hebben om verder te kunnen", zegt Drummen. Het zet de leerlingen aan het denken over de reden waarom ze hun project hebben gekozen. En dat motiveert om door te gaan. Als ze de hele dag willen gamen, mag dat. Maar we vragen wel hoe het met hun doelen gaat Berlijn www.dejongintra.nl/busreizen zaterdag 9 september 2017 GO De brexit is nog dik anderhalf jaar weg, maar nu al is in Brussel een felle strijd ontbrand om de 73 Britse parlementszetels die straks vrijkomen. Frans Boogaard Brussel Op deze school Ellen van Gaaien Roermond 1 - —Sjef Drummen, schoolleider Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Busreizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom excl. 19,50 reserveringskosten, sgr 2,50 calamiteitenfonds 5-daagse busreis Inclusief excursie naar Potsdam Nederlandssprekende stadsgids Diverse data gegarandeerd vertrek 8/15-daagse vlieg-busreis Uitstekende klantbeoordeling! Nederlandse reisleiding Alle data gegarandeerd vertrek Reiscode: evmds02 Reiscode: efber03

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14