13 Een manifestatie of een gelikt voorstel komt er niet. Nee, de samenwerking moet dit keer 'van zelf gaan'. Nederland zal zien hoe de partijen de komende kabinets periode samen een vuist proberen te maken tegen het aanstormende kabinet. De samenwerking tussen oud-GroenLinks-fractieleider Femke Halsema en D66-voorman Alexander Pechtold wordt bij GroenLinks als lichtend voorbeeld gezien: gevat, ad rem en vilein tra den zij vaak als tandem het kabi net-Balkenende IV tegemoet. Maar toch: het initiatief tot linkse sa menwerking werd vaker genomen, en evenveel keer mislukte dat jam merlijk. Vanwege inhoudelijke verschillen en personen die elkaar niet lagen. Of doordat de ene partij er beter voorstond dan de ander, zoals GroenLinks nu. Politicoloog Gerrit Voerman, di recteur van het Documentatiecen trum Nederlandse Politieke Par tijen, is dan ook niet onder de in druk van de nieuwe poging. Im mers, in 2010 dronken toenmalig PvdA-leider Job Cohen en Roemer óók al gezellig kopjes koffie. Samen met GroenLinks zaten ze toen in de oppositie tegenover Rutte I, het kabinet dat gedoogsteun kreeg van de PW. Voerman: „Links schreeuwde moord en brand. Het lag voor de hand dat zij de handen ineen zou slaan. Maar ze kwamen niet tot overeenstemming." De situatie is nu wel anders. GroenLinks schurkte destijds meer tegen D66 aan, terwijl die partij straks in de beoogde rege ring zit. Cohen vertrok voortijdig uit Den Haag, mede omdat hij zijn partijgenoten niet warm wist te krijgen voor samenwerking met de SP. Zijn opvolger Diederik Samsom zocht Roemer niet meer op. De persoonlijke verhoudingen zijn nu beter, zeggen de partijlei ders. „Emile, Jesse en ik vertrou wen elkaar", bezweert Asscher. Misschien is dat vertrouwen wel uit nood geboren. Voerman ziet verregaande samenwerking als de enige uitweg voor links. „Het is nu pompen of verzuipen." JESSE KLAVER De linkse kiezer wordt de leider op links. Het moet niet gaan over wie het snelste naar de interruptiemicrofoon loopt Mensen willen maar drie dingen: een huis, een baan en geen zorgen over hoe zede zorg moeten betalen EMILE ROEMER zaterdag 9 september 2017 GO Hoe komt links er bovenop? „GroenLinks heeft het met deze verkiezingen heel goed gedaan en daar willen we graag mee doorgaan. Het be gint er vooral mee dat je het hebt over de onderwerpen die er echt toe doen, zoals de grote sociaal-economische ongelijkheid. We willen een al ternatief bieden voor de zon- debokpolitiek van populisten. Mensen willen maar drie din gen: een huis, een baan en geen zorgen over hoe ze de zorg moeten betalen. Dat die basics op orde zijn, is heel belangrijk voor linkse politiek. Voor GroenLinks komt daar nog een heel belangrijk punt bij: klimaatverandering. Wij proberen daar iedereen bij te betrekken." Bent u de nieuwe leider op links? „Eh... Dat zal moeten blijken. Met de vraag wie dat wordt, ben ik niet bezig. De ambitie is wel om GroenLinks bij de volgende verkiezingen het liefst de grootste partij te maken. Dat we bij de vol gende formatie niet hoeven terug te onderhandelen over rechts beleid, maar dat er een centrumlinks kabinet komt." M FOTO'S ROBIN VAN LONKHUIJSEN MAARTEN HARTMAN BART MAAT Hoe komt links er bovenop? „Door een gezamenlijk per spectief te bepalen en daar samen naartoe te werken. We zijn partijen met verschillen, maar we delen wel een visie. Als je onze verkiezingspro gramma's leest, dan zie je meteen waar de overeenkom sten zitten. In het verleden waren we vooral aan het ver tellen waar we het oneens over zijn en werden we tegen elkaar uitgespeeld, maar nu moeten we vooral benadruk ken waar we het over eens zijn. Dat geeft vertrouwen en naar die vastigheid zijn de mensen ook op zoek." Bent u de nieuwe leider op links? „De linkse kiezer wordt de lei der op links. Ik ben niet van persoonsverering en poppet jes naar voren schuiven. We moeten bondgenoten zijn. Nu het er naar uitziet dat er geen linkse partij in het kabinet zit, wordt dat alleen maar makke lijker. Het moet niet gaan over wie van de drie het snelste naar de microfoon loopt. Dat is totaal irrelevant."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13