Geuzenkreet dialectvloek Waterdunen krijgt in 2019 eerste huizen Nicotine Vloek in jaarverslag omroep kwetst SGP 2 FILM BY THE SEA ZORGEN OVER DE Op feestelijke wijze werd gisteravond Film by the Sea ingeluid. Achter de schermen moet het festival echter hard knokken om overeind te blijven. „De ondergrens is wel bereikt." Commentaar Hosternokke: leuke geuzenkreet of verwerpelijke dialect- vloek? Directeur Monique Schoonen van Omroep Zeeland kiest voor het eerste. Zij gebruikt de term in het jaarverslag om uitdrukking te geven aan de strijdlust van haar organisatie. Haar woordkeuze is eigentijds. Je kunt het leuk vinden of niet, maar sinds Bekende Nederlander boerin Bertie 'hosternokke' voor het brede publiek introduceerde in een veelbekeken tv-programma, verschijnt het woord te pas en te onpas. 'Hosternokke' is inmiddels een vast Zeeuws reclamegereedschap, te vergelijken met de Zeeuwse knop of de mossel. Dus is het niet zo vreemd dat Schoo nen dit woord kiest. Op een foto in het jaarverslag poseert Bertie als voorbeeld van kracht. De omroep haakt bij haar aan. Niks mis mee. Of wel? Omroep Zeeland serveert 'hosternokke' groot uit en koppelt het woord aan gedeputeerde Jo-Annes de Bat van het CDA. Dan weet je dat je vroeg of laat kritiek krijgt. Dat is nu gebeurd. De fractie van de Staatkundig Gereformeerde Partij vindt het allemaal maar niks. Statenlid Ad Dorst wijst er terecht op de 'hosternokke' nog altijd een vloek is. Weliswaar sterk verbasterd, maar toch. Misschien is het verstandig om zo'n verwaterende uitdrukking langzaam maar zeker, zonder ophef bij ongelukkig gebruik, te laten wegglijden van de oorspronkelijke betekenis. Dan is de religieuze angel eruit. Maar de SGP maakt er juist een punt van. Slim of niet zo slim, daar lijkt de SGP zich niet om te bekommeren. Het gaat om iets anders: de partij is gekwetst. Zolang er Zeeuwen zijn die moeite hebben met vloeken of restanten ervan, is het beter een term als 'hosternokke' in formele communicatie te vermijden. Maar als de dialectvloek er dan onverhoopt toch nog eens in opduikt, moeten we er niet al te moeilijk over doen. Negeren werkt doorgaans ook heel goed. Negeren van nieuwe krachtterm 'hosternokke' werkt ook heel goed De Reu praatte de Statenleden van de commissie Ruimte gisteren bij over een voorlichtingsbijeenkomst die donderdagavond is gehouden over het recreatie- en natuurproject bij Breskens. De vaart zit er nu be hoorlijk in. Volgend jaar wordt be gonnen met de inlaatkreek, zodat er getijdenwerking in het gebied komt, en een jaar later dus de huis jes. Molecaten wil de bouw gefaseerd aanpakken. De eerste honderd hui zen komen direct achter de boule vard. De bedoeling is ze circulair te bouwen, zodanig duurzaam dat alle materialen kunnen worden herge bruikt. Vóór de volgende reeks wo- De gefaseerde bouw begint met honderd huizen. De ervaring van de gebruikers wordt meegenomen in de tweede reeks ningen wordt gebouwd, wil Mole caten de ervaring van de gebruikers inventariseren. Daarvan hangt af hoe volgende fasen in het project eruit gaan zien. Uiteindelijk moe ten er 400 recreatiewoningen, een hotel en een camping komen. ALMANAK Tussen twee reizigers in de trein van Bergen op Zoom naar Goes ontspint zich een hoogoplo pende discussie die medepassa giers in de coupé niet kan ont gaan. Ze hebben het luidkeels over een bijzonder onderwerp: het effect van nicotine op ste kende insecten. „Weet je", be- weert de één, „als je rookt, gaan insecten vaker dood door de ni cotine, als ze je bloed drinken." De ander, kennelijk de niet-roker van het tweetal, denkt dat dit ab soluut niet het geval is, integen deel zelfs. „Volgens mij raken ze dan ook verslaafd en prikken ze je nog vaker!" Kerkproeverijen op de Bevelanden Charlotte Koster bouwt de hoogste Klitsie woensdag burgemeester THOLEN Straatverlichting krijgt aandacht Zeeuwse glitter en glamour gister avond bij de galaopening van de 19e editie van Film by the Sea. Een kleine 2000 gasten trotseerden in galajurk of smoking het barre weer om zich tegoed te doen aan bubbels en hapjes. En om getuige te zijn van de wereldpremière van In Blue. Het uiterlijk vertoon - Zeeland op z'n chicst - hóórt bij het begin van Film by the Sea. Het is ook het ver nis dat verhult dat het filmfestival door alle bezuinigingen inmiddels behoorlijk is uitgekleed, ontdaan van de meeste toeters en bellen. Het krimpende budget, door terug lopende subsidies en afhakende sponsors, vergt in toenemende mate kunst- en vliegwerk. „Wij kunnen het ons niet per mitteren nog verder naar beneden te gaan", zegt festivaldirecteur Leo Hannewijk. „De ondergrens is wel bereikt. Het is echt 5 voor 12 en dat betekent dat we alle hens aan dek moeten hebben. Maar we zijn nog niet zo terneergeslagen dat we den ken: het festival gaat verloren. Wij zijn positief gestemd om eendrach tig een mooie toekomst voor Film by the Sea te garanderen." Cruciaal is de rol van de ge meente Vlissingen. Die bouwt haar subsidie - ooit 120.000 euro per jaar - in stappen af. In 2019 is het hele maal gedaan. Er komt wel een festi- valpot waar organisaties een beroep op kunnen doen. „Wij hebben goede hoop dat we daar een sub stantieel deel van krijgen", zegt Hannewijk. „De gemeente ziet de waarde van het festival." Hannewijk heeft al veel moeten schrappen. „We kunnen niet meer zoveel filmmakers en gasten uitno digen. Daar hebben we een rem op gezet. Oud-juryleden kunnen we ook niets meer aanbieden. Toch blijven ze komen. Dat zegt wel iets over hun binding met het festival." Ook zijn er dit jaar geen concer ten meer in de hal. „De vraag is of dat een groot verlies is. Natuurlijk was dat leuk, maar we zijn geen muziekfestival. Wij richten ons op films en schrijvers." Het festival zou veel meer willen doen aan promotie buiten de pro vincie. „Als je naar de toekomst kijkt, is het noodzakelijk om te in vesteren in een nog groter bereik, Of er volgend jaar nog wel een 20e editie is? Absoluut. Volmondig ja als dat tot gevolg heeft dat er meer mensen komen. Dat maakt het fes tival ook weer financieel sterker. De kosten gaan soms voor de baat uit." Samen met de raad van toezicht werkt Hannewijk aan diverse toe komstscenario's. „We kijken hoe we het festival onderscheidend kunnen houden. Dat betekent ook dat we op zoek zijn naar meer draagkracht en proberen meer sponsors erbij te betrekken. Of er volgend jaar nog wel een 20e editie is? Absoluut. Volmondig ja." Hij vroeg zich gisteren in de com missie Economie af waarom zo'n 'ontstellend grote vloek' zo promi nent op de voorpagina van het jaar verslag moet staan. „Het vloeken, lasteren en mis bruiken van Gods naam raakt ons als fractie diep. En dat geldt ook voor een groot deel van de bevol king." De provincie gaat er niet over, maar de politiek hoort volgens Dorst 'te waken voor de verhufte- ring van het taalgebruik'. Interview Hij wilde ook van gedeputeerde Jo- Annes de Bat weten of hij in een in het jaarverslag afgedrukt interview de vloek in zijn mond had geno men. Volgens De Bat was zijn tekst af gedrukt onder het thema, waarin die vloek staat. Hij gaf aan dat het dagelijks pro vinciebestuur het gebruik van krachttermen niet passend vindt en dus ook vindt dat anderen ze niet moeten gebruiken. zaterdag 9 september 2017 n In 2019 begint de recreatieon derneming Molecaten met de bouw van de eerste honderd va kantiewoningen in Waterdunen. „Dat betekent niet dat toeristen er al halverwege 2019 terecht kunnen", waarschuwt gedepu teerde Ben de Reu. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Tip? redactie@pzc.nl GOES Verschillende kerken op de Bevelanden doen mee aan de eerste editie van de kerkproeverij, een campagne waarbij men sen kennis kunnen ma ken met de kerk. In de parochiekerk van Ove- zande is er vandaag een viering om 19.00 uur met een optreden van Wim Steenbakker. De Vrije Evangelische Gemeenten in Yerseke, Wemeldinge en Goes doen morgen mee met de kerkproeve rij. OUWERKERK De jeugdwens van Char lotte Koster uit Ouwer- kerk is uitgekomen. Samen met veertien in ternationale collega's bouwde zij in Duisburg de hoogste zandsculp tuur ooit. Daarmee krijgt ze een plek in het Guin ness Book of Records. De sculptuur van maar liefst 3.500 ton zand be staat uit bekende vakan tieplaatsen, zoals Venetië en Rome. Het record is een beloning voor vier weken hard werken. GOES Herman Klitsie wordt ko mende woensdag offici eel beëdigd als waarne mend burgemeester van Goes. Dat gebeurt tij dens een extra raadsver gadering in het stadskan toor. Klitsie (68) is oud burgemeester van Oss en Woensdrecht en is de tijdelijke opvolger van René Verhulst. Hij zal een jaar in Goes zitten. Na de gemeenteraadsverkiezin gen komt er een nieuwe burgemeester. Burgemeester en wet houders van Tholen wil len vanaf 2020 jaarlijks 16.000 euro extra uit trekken voor de open bare straatverlichting. De raad nam onlangs een motie aan waarin het college werd opge roepen iets te doen aan de gebrekkige verlich ting. Oude lantaarnpa len verdwijnen. Vijf voor Rolf Bosboom, Cornelleke Blok Vlissingen - Leo Hannewijk, festivaldirecteur Beschamend en ontoelaatbaar. Zo noemt Statenlid Ad Dorst (SGP) de titel van het jaarver slag van Omroep Zeeland: Hos ternokke, op eigen kracht ver der. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 138