Kon AIVD nou echt niet bellen over Jimmy? EUWS 11 1 iH1 Nu extra voordelig nazomeren! metvërtrekgarantie! We kiezen dit jaar voor simpeler, de balans moet goed zijn. Liever een goede kalkoen dan toeters en bellen rie van de feestdagen, weet Anema. „Daarom moet elk recept voor iedereen te behappen zijn. Een paar jaar terug waren we te high brow. Kwamen we aan met quinoa-salades en andere superfoods. Te hoog drempelig en bewerkelijk, we waren doorgescho ten. Nu kiezen we voor simpeler, de balans moet goed zijn. Liever een goede kalkoen dan allerlei toe ters en bellen. Varkensvlees maakt een comeback in de vorm van buikspek en porchetta. Een mooi stuk rundvlees en kip op chique uit de oven. Maar er is ook een grote rol weggelegd voor groenten, omdat mensen minder vlees willen eten." Claas: „En we komen met tips en tricks om de bereiding makke lijker te maken. Zoals de snelle versie voor de oud- en-nieuwoliebol met beslag van zelfrijzend bak meel en karnemelk. Dan hoefje niet te wachten, maar kun je direct beginnen met frituren." Fotografie Omdat het oog ook wat wil, liggen op een lange tafel honderd presentatie-setjes. Schalen, borden, plateautjes; bijna allemaal van natuursteen en in aardetinten. En hoewel de gerechten zo simpel mogelijk worden gefotografeerd - bijvoorbeeld met alleen een lepel ernaast - duren sommige sessies lang. Zo staan de haricots verts er na uren passen en meten en stapelen pas sexy genoeg op. Anema: „Ook hier geldt dat we kiezen voor meer soberheid. Voorheen fotografeerden we de borden ook met potten, pannen, bestek en allerlei versierse len eromheen. Dat wekte de indruk dat het ingewik keld was om het te maken. Daarom willen we nu weinig afleiding." Binnen afzienbare tijd is de kerstuitgave van de Allerhande 2017 klaar. Voor Claas en haar col lega's een zekere opluchting. Ze mijden na melijk de weegschaal al weken. „En ook eten we 's avonds zo min mogelijk omdat we hier al de hele dag staan te eten. Dat je dan wel nog staat te koken voor het thuisfront is dan best pittig." De zwaailichten waren nog nau welijks gedoofd op woensdag avond of het plot rond de terreur dreiging in de Rotterdamse Maas silo nam een hallucinerende wending. En dat had niet alleen te maken met de verhaallijn waarin een dronken, doch onschuldige Spaanse monteur met gasflessen in zijn huurbus werd aangehou den. De dreiging waarvoor de politie grootschalig uitrukte, een muziekhal werd ontruimd en waarvoor de burgemeester van Rotterdam 's avonds laat een persconferentie gaf, is veroor zaakt door een informant van de geheime dienst AIVD. Dat zegt de verdachte zelf tenminste. De claim roept talloze vragen op, die onbeantwoord blijven vanuit de overheid. De belangrijkste: was (een deel van) alle heisa in Rotterdam simpel te voorkomen geweest? Arrestatieteam De clou van het verhaal lijkt voor alsnog dat de 22-jarige Jimmy F. uit Zevenbergen zichzelf online voordeed als IS-sympathisant om op die manier echte IS'ers te ont maskeren. Daarbij noemde hij tij dens een chat op berichten-app Telegram Rotterdam als moge lijke plek van een aanslag. Die in formatie kwam via de Spaanse Guardia Civil terecht bij de Rot terdamse politie, waarop een con cert van de band Allah-Las werd afgelast en Jimmy zelf midden in de nacht uit zijn huis werd gehaald door een arrestatieteam. De Zevenbergenaar zit nog vast, maar onlinevrienden en zijn advocaat lieten de afgelopen weken weten dat de geheime dienst AIVD allang op de hoogte was van zijn bestaan én zijn werk. „We ontmoetten elkaar in een restaurant. Ze was even oud als mijn moeder. Eind 40. Witblond haar, aardige vrouw", schrijft Jimmy, voor alle heisa rond de Maassilo, over een ontmoeting met een vrouw van de AIVD in een bericht aan zijn vrienden. En op de dag zelf, zegt de advocaat van Jimmy, belde diezelfde vrouw hem op met de medede ling: 'Je naam licht op in onder zoek. Bel de politie en zeg dat je er niets mee te maken hebt'. Maar als Jimmy haar raad opvolgt, komt zijn boodschap niet echt door. AIVD Spreekt Jimmy hier de waarheid? Of heeft hij te veel spionnenfilms gekeken? De AIVD zegt er niets over. „Wij zeggen nooit of wij wel of niet contact hebben met iemand", zegt een woordvoerder. Ook als een informant zelf toe geeft dat hij een informant is, zal de dienst dat niet bevestigen om de veiligheid van die persoon niet verder in gevaar te brengen. De dienst heeft ook de wettelijke plicht zijn bronnen te bescher men. Maar wanneer, als Jimmy gelijk heeft, lichtte zijn naam dan op? En heeft de AIVD ergens in de loop van avond wél de politie of burgemeester Aboutaleb geïnfor meerd? De geheime dienst en de gemeente Rotterdam zeggen er niets over. „Dat Jimmy door een arrestatieteam van zijn bed is ge licht, wijst erop dat de politie en gemeente niet door hen zijn geïn formeerd", zegt Sven Brinkhoff, universitair docent strafproces recht aan de Radboud Universi teit Nijmegen. Brinkhoff deed onderzoek naar de 'ambtsberich ten' waarmee de AIVD andere overheidsdiensten informeert. Vaak berichten van een paar regels die wel zeggen dat er een dreiging is, maar niets prijsgeven over de herkomst van die infor matie. „Het is een lastig parket. Mis schien kon de AIVD de informa tie niet geven vanwege het ambtsgeheim." Oftewel: als de dienst tegen de politie had gezegd dat de verdachte die ze op de kor rel hadden geen gevaar vormde, was daarmee de identiteit van een informant prijsgegeven. Het kan ertoe leiden dat de ene over heidsdienst niet precies weet wat de andere doet. Zal straks, als Jimmy F. al in de rechtszaal moet verschijnen, de waarheid aan het licht komen? Dat is maar de vraag, stelt Brink hoff. „De advocaat van Jimmy zal vast de betreffende AIVD'er wil len oproepen als getuige. In theo rie kan dat, maar in de praktijk verschijnen AIVD'ers doorgaans niet." 8 dgn nazomer Kroatië 8 dgn nazomer Italiaanse Kust 8 dgn nazomer All incl. Spaanse Kust 10 dgn Bloemenriviera en Monaco Vraag nu de gratis de kerstbrochure aan, kijk op peterlanghout.nl oF bel 0172-468800 'Q| zaterdag 9 september 2017 Lekker snel: oliebollen die je met een kunt Rutger Anema FOTO'S MARCO OKHUIZEN Was alle commotie rond de ter reurdreiging in de Maassilo te voorkomen met één simpel tele foontje van de geheime dienst AIVD? Na twee weken weten we dat nog steeds niet en de vraag is of we het ooit zullen weten. Cyril Rosman Rotterdam ÜpS Nu extra voordelig voor het najaar: een heerlijke busreis naar Kroatië inclusief excursies naar Istrië, Opatija en de en de Plitvice Meren! Speciale aanbieding! Nazomer aan de Italiaanse kust. Mooie 8-daagse busreis incl. excursies naar o.a. Ravenna, San Marino en Rimini. Profiteer van deze unieke aanbie ding en geniet all inclusive aan de Spaanse kust, incl. Barcelona en leuke excursies. We bezoeken o.a. Genua, San Remo, Rapallo en Monaco. Incl. een boot tocht naar het prachtige Portofino! O 6 en 13 oktober met vertrekgarantie. BE43902 O 6 en 13 oktober met vertrekgarantie BE43897 O 6 oktober met vertrekgarantie BE43907 O 6 oktober met vertrekgarantie. BE39280 advertentiecode: Persgroep36 Agenten stonden meteen paraat bij de Maassilo. foto jan de groen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11