De eerste keer De wereld van Hans Avontuur Ziekenboeg MIJNWEBSITE eel gezinnen met kinderen reserve ren na de zomer vakantie al hun plekje voor volgend jaar. Nu op tal van plaatsen bosbranden hebben gewoed, lijkt dat lastiger dan normaal. Kun je eigenlijk nog wel naar pakweg Bormes-les- Mimosas, Carvoeiro of Split? Afgelopen zomer werden veel populaire toeristengebieden getroffen, waaronder de Cöte d'Azur bij La Croix-Valmer en Bormes-les-Mimosas, de Kroatische kust bij Split, het Montenegrijnse schiereiland Lustica, de flanken van de Vesuvius, het binnenland van Corsica, het natuurpark Donana in Andalusië en Carvoeiro in Portugal. Als je een rondje internet maakt, lijkt dat inderdaad het beste. De dramatische foto's en filmpjes laten volledig afgebrande bossen zien, ge blakerde heuvels, verkoolde villa's en caravans. Je zou zeggen dat je dus op zoek moet naar een andere vakantiebestemming, waar géén brand is geweest en de wereld er nog gezellig en fris uitziet. Experts van een onderzoeks instituut voor mediterrane vegetatie hebben in de Franse media verteld dat de natuur zich vaak wonderbaarlijk snel herstelt. Kijkend naar de maanlandschappen kun je je dat nu nauwelijks voorstellen, maar binnen enkele maanden is volgens de natuurexperts nauwelijks nog te zien dat er brand is geweest. Nieuwe planten en struiken kleuren de hellingen dan alweer groen. Zeker niet. Alleen al in Zuid- Frankrijk zijn honderden hectaren met grote parasol dennen en kurkeiken verlo ren gegaan. De hellingen zijn straks weliswaar weer fris groen, maar niet dankzij de bomen. Die hebben veel meer tijd nodig om te herstellen. Het goede nieuws: door de brand komt alleen de oor spronkelijke vegetatie terug, wat op de lange termijn goed is voor het landschap. Als je focus ligt op strand, stadjes, wijngaarden en het landschap als geheel, hoefje je volgens de experts geen zorgen te maken en kun je er volgende zomer weer prima terecht. Maar als de bossen een belangrijke rol in je vakantie spelen, kun je beter een andere bestemming zoeken. 41 wg magazine 43 reizen Ik kijk graag op llovetheseaside.com. Om het goede zomergevoel vast te houden. Q hans.avontuur@persgroep.nl 'Ben je weieens in Parijs geweest, pap?' 'Jazeker, best vaak.' 'En heb je toen de Eiffeltoren gezien?' 'Uh, natuurlijk.' 'Oooh, die wil ik ook zóóóóó graag eens zien.' Het gesprekje met mijn 12-jarige dochter plaatst het stedentripseizoen in perspectief. Als het aan de reispolitie ligt, zijn bekende steden met bekende bezienswaardigheden verboden terrein. Exotisch en verrassend moet het zijn. Ljubljana in plaats van Londen, Belgrado in plaats van Barcelona en liever Porto dan Parijs. De reispolitie ziet hier echter iets over het hoofd. De nieuwkomers zijn leuk, zeker, maar missen één belangrijk ele ment: de sensatie van de eerste keer! Door Londen in zo'n rode dubbeldekker, het beklimmen van de Eiffeltoren, de aanblik van Gaudi's Sagrada Familia in het echt. Die ervaring kruipt onder je huid en blijft voor altijd bij je. En dat heb je in pakweg Timisoara een stuk minder. Stiekem ben ik een tikje jaloers op reizigers die voor het eerst naar de bekende toppers gaan. Neem New York. Ik ben er meer dan eens ge weest, ken de weg en vind Brooklyn en Queens geweldig. Toch gaat er niets boven die allereerste keer op Times Square. Dat gevoel dat je in een film bent beland. Die energie, de gekte, Amerika! Mijn zoon werd afgelopen zomer ernstig onwel tijdens een vlucht van Dubai naar Amsterdam. Of het bij andere maatschappijen ook zo gaat weet ik gelukkig niet, maar de crew van Emirates kwam meteen in actie. Er werd een bed gemaakt, een uitgebreide medi sche check gedaan, overlegd met een arts op de grond en vooral héél goed voor zoon gezorgd! Na de brand Waar was het vuur? Nu maar even wegblijven? Is het er volgende zomer groen of zwart? Was alle berichtgeving dan overdreven? Wel of niet gaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 107