Column DANKJEWEL, JE BENT ONZE THERAPEUT David en Arjan van 365dagensuccesvol.nl hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. Professor James Pennebaker is een van de beroemdste trauma psychologen van de wereld. Hij heeft veel onderzoek gedaan naar manieren om verdriet te verwerken, oude pijn te helen en om te gaan met traumatische gebeurtenissen. Pennebaker is vooral bekend geworden met een behandeling die je zonder begeleiding zelf kunt toepassen: expressief schrijven. Zijn onderzoek is inmiddels honder den keren herhaald en keer op keer blijkt dat schrijven over je diepste emoties zorgt voor een betere mentale gezond heid, lichtere stemming en betere nachtrust. Recent onderzoek uit Nieuw- Zeeland toont zelfs aan dat je sneller herstelt van zware medische ingrepen als je elke dag over je emoties schrijft. Door jezelf een tijdje te benaderen als studieobject en dus over jezelf te schrij ven, gebeuren er verschillende dingen: je creëert een beetje afstand tussen jezelf en je verdriet, je haalt het even uit je hoofd door het op papier te zetten en je kunt daardoor makkelijker relativeren of ruimte maken voor andere gedachtes. Verdriet hoeft geen blijvende emotie te zijn, zegt professor Pennebaker. Het is logisch om dat op momenten in je leven te voelen en het is belangrijk om het dan ook echt toe te laten, als het ook maar weer verdwijnt. Zelfs trauma's en rouw kunnen voorbijgaan door te schrijven, zegt hij, als je er een paar maanden tijd tussen laat. Het werkt als volgt. Kies ervoor om minstens vier dagen achter elkaar te schrijven, en dan het liefst zeker twintig minuten per dag, op een vaste tijd en op een plek waar je niet wordt gestoord. Vlak voor bedtijd schijnt een goede tijd te zijn. Schrijf tot die tijd voorbij is, zon der te letten op je spelling of grammatica. Als je niks meer weet om op te schrijven, herhaal jezelf dan, maar blijf woorden produceren. Schrijf over wat je het diep ste raakt: je rauwe verdriet, de pijn in je lijf of in je hart, je zuiverste en meest persoonlijke emoties of onzekerheden. Na een dag of twee kan het zwaar zijn om door te schrijven. Dat hoort erbij en betekent dat je op de goede weg bent. Houd je niet in: je schrijft alleen voor jezelf en niemand zal het ooit lezen als je dat niet wilt. Stop alleen als het echt te zwaar wordt. Misschien had je het al in de gaten, maar eigenlijk ben jij, de lezer, onze the rapeut. Doordat je ons de kans geeft elke week iets aan jou te schrijven, worden wij namelijk gezonder, fitter en gelukkiger. Dus dankjewel. Maar wat heb jij daaraan? Misschien wel dit: door hetzelfde te doen, gebeurt het ook bij jou. 41 WG magazine |37 De heilzame werking van schrijven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 101