'Eten voor kinderen moet je eenvoudig houden' mensen? De gedachte dat Londen straks minder kosmopolitisch is en de connec tie met Europa kwijtraakt, deprimeert me. Ik denk wel dat in Londen creativiteit en ruimdenkendheid altijd zullen over leven. Ik denk alleen aan verhuizen als ik de drukte zat ben. Het verkeer, over bevolkte winkelstraten, het gedoe met de kinderen heen en weer brengen. Dan lokt de countryside. Maar nee, Max en Flynn gaan hier naar school, ik heb mijn bedrijven, samen hebben we onze vrienden. We hebben hier te veel op het spel staan om weg te gaan." „Heel erg. Tijdens een recent bezoek aan Amerika zag ik dat de chloorkip nog lang geen verleden tijd is. En dat zalm wordt bijgekleurd terwijl op de verpakking staat dat het organisch is. We kunnen niet genoeg blijven letten op de herkomst van onze voeding en controleren hoe de industrie ermee omgaat. Daarom denk ik: hoe kleinschaliger, hoe beter. En hoe lo- kaler, des te veiliger. Maar ook dan moet je voorzichtig zijn en blijven checken." Yotam Ottolenghi heeft nooit een ge heim gemaakt van de obstakels die hij en zijn partner Karl moesten overwinnen om vader te worden. Omdat ivf en afspra ken met een bevriend lesbisch koppel op niets uitliepen, weken ze uit naar Ame rika om een draagmoeder te vinden. Zijn openheid daarover had maar één doel: andere homostellen met een kinderwens een hart onder de riem steken en weg wijs maken. Want het liefst leeft Otto lenghi een 'normaal' bestaan waarin geen nadruk wordt gelegd op zijn geaardheid. Vragen daarover beantwoordt hij wel, maar bij voorkeur met mate. „Ik ben een bevoorrecht mens die zich beweegt in een tolerant milieu. Vanuit dat perspectief zie ik geen dramatische veranderingen: ik kan met Karl en de kinderen gaan en staan waar ik wil. Wij voelen ons niet bekeken of beoordeeld. Ja, misschien kijkt er soms iemand om wanneer wij langskomen. So what? Maar ik kan mij voorstellen dat dit niet voor iedereen zo is. Zoals gezegd: de wereld is minder stabiel. Trump in Amerika, traditionele oer-conservatieve stromin gen die zich roeren, verhalen over anti- homogeweld: anderen zullen zich minder op hun gemak voelen. Toch houd ik hoop. Een paar weken geleden was ik met Karl in Belfast. Dat is nou niet be paald een homovriendelijke stad. Toch was er op een plein een Pride-evenement waar werd gedanst en gezongen, waar iedereen - homo en hetero - een leuke middag met elkaar had. Zo kan het ook zijn, dacht ik toen. Maar het liefst voel ik me met Karl en de kinderen een gewoon gezin." „Absoluut. Ik heb inmiddels geleerd: hoe meer ik daar de nadruk op leg, des te groter het probleem wordt. Ik wil geen oorlog aan tafel. Daarom neem ik er ge noegen mee dat Max onderdelen uit de maaltijd pikt die hij wil eten, sommige andere mag hij laten staan. Het is belang rijk dat ik het hem wel allemaal aanreik, zodat hij eraan kan wennen. Vorige week maakte ik roerei met salami bovenop zuurdesembrood als ontbijt. Eerst at hij alleen brood en boter, later een paar hap jes salami. De volgende keer zal hij het ei proberen, is mijn overtuiging. Je moet dat niet forceren, houd ik ook Karl voor. Hij vindt het het frustrerendst dat hij zoveel moet weggooien als hij voor de kinderen kookt. Is hij lang bezig geweest, zegt Max na twee minuten: mag ik weer spelen? Voor kinderen moet je het eenvoudig houden, zeg ik dan. Door mijn werk kook ik sporadisch nog thuis. En als ik het doe, is het simpel: gebakken rijst met gefri tuurde uitjes en wat linzen. Doen we het uitgebreider, dan leggen we er een eitje bovenop." „Ja, als ik het te ingewikkeld wil maken. Op zondag komen er soms vrienden brunchen. Dan ben ik bezig met zes verschillende gerechten, terwijl drie meer dan genoeg is. Karl zegt dat ook. Misschien doe ik dat wel omdat ik denk dat het van me wordt verwacht, als beroepschef. Vaak stuurde ik Karl en de kinderen voor een paar uur naar buiten, zodat niemand mij voor de voeten liep. De laatste tijd beperk ik mij inderdaad tot drie gerechten en koop ook wat kant- en-klare hapjes in. Ik zorg wel dat het er piekfijn uitziet - mooie borden, leuke servetten - want eten doe je ook met je ogen. Voedsel moet schitteren, lachen. Maar uiteindelijk draait het alleen om de gezelligheid." 41 De voedingsbranche krijgt geregeld te maken met schandalen, zoals on langs eiergate. Maak je je zorgen? Homo-intolerantie groeit, was een veelgehoord geluid tijdens de recente Pride in Amsterdam. Ben je het daarmee eens? Jammie Ottolenghi's citroen cake met pistache. In de periode dat hij in Amsterdam woonde, verzamelde Ottolenghi ook recepten van lekkers als oliebollen en gevulde speculaas. Heeft een chef ook gewone problemen als een niet-etend kind? Heb je nog weieens last van stress in de keuken? 361 zaterdag 9 september 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 100