7 Zo heftig als met Irma hebben ze het in de Cariben nog nooit meegemaakt. Al bijna 60 uur lang raast de beestachtige orkaan door het gebied. De grote vraag nu: gaat Irma de oostkust van Florida afstropen? J Irma zal deze ochtend rond een uur of acht (Nederlandse tijd) Mayaguana aandoen, het meest oostelijke eiland van de Bahama's. De paar honderd inwoners daar weten wel dat het kan stormen. In 2008 denderde tropische storm Hanna ook al over het eiland. De autoriteiten van de Bahama's hadden al aangekondigd enkele zuidelijke eilanden zoveel moge lijk te evacueren. Het is niet duide lijk hoeveel mensen er nog op Mayaguana zijn. In de loop van vandaag trekt Irma - steevast cate gorie 5 - richting Crooked Island. Daarna zal Irma in het weekend zuidelijk langs het grootste eiland van de Bahama's trekken. „En ver- moedelijk een stuk van West Side National Park raken", zegt Wilfred Janssen van Weerplaza. Daarna wordt het spannend voor Florida. De weermodellen lo pen uiteen. Irma kan in de buurt van Miami - dat zich al dagen voorbereidt - aan land komen en in westelijke richting over Florida trekken. Over land zal het monster snel in kracht afnemen. Maar Irma kan ook al vóór Flo rida afbuigen naar het noorden. „Orkanen hebben van nature de neiging om naar het noorden te trekken, maar een hogedrukgebied op de oceaan houdt Irma tot nu toe tegen. Dicht bij land wordt de in vloed van dat hogedrukgebied kleiner, dus Irma zal vroeg of laat afbuigen. Als ik moet gokken, gaat ze straks langs de oostkust van Florida, richting South Carolina. En ook daar is de zee warm, dus Irma zal vermoedelijk een orkaan van categorie 4 a 5 blijven. Zondag morgen vroeg, Nederlandse tijd, kan ze al voor Miami liggen." Slecht nieuws Als Irma langs de oostkust van Flo rida 'omhooggaat', is dat slecht nieuws. De kracht zal aanhouden en het zeewater langs de kust wordt opgestuwd. „Dat kan in de kuststeden van Georgia en South Carolina tot heel hoog water lei den. Nee, geen tsunami's. Daar is een aardbeving voor nodig. Maar springvloed en overstromingen zijn goed mogelijk", aldus Janssen. Irma is een beest. En ze weet van geen ophouden. Alle puzzelstukjes voor een orkaan van haar kaliber Als ik moet gokken, gaat ze straks langs de oostkust van Florida, richting South Carolina vallen op hun plek: warm zeewa ter, geen wind in hogere luchtla gen, onweersbuien boven zee die daardoor rustig om elkaar heen kunnen blijven draaien en zo uit groeien tot een orkaan. Wereldrecords Al zou je denken van wel, Irma heeft niks met de opwarming van de aarde te maken. „Dit is gewoon toeval. Net als de route: het is een redelijk rechte lijn, omdat Irma door een hogedrukgebied op de oceaan niet naar het noorden kan afbuigen. Haar route loopt toeval lig precies tussen alle grote eilan den door. Daardoor blijft ze sterk, al zag je haar bij de Dominicaanse Republiek wel struggelen." Irma bestrijkt in volle breedte een gebied van zo'n kleine 1.000 kilometer. De orkaankracht be perkt zich tot een straal van 85 ki lometer rond het oog. Ze breekt wereldrecords: al bijna 60 uur slaat ze met windsnelheden van 300 ki lometer per uur om zich heen. Een mens wordt bij die kracht als een stuk karton over straat geblazen. Irma houdt dat al meer dan twee keer zolang vol als Haiyan deed in 2013 bij de Filipijnen. „Dat was het oude wereldrecord sinds 1966, vanaf de tijd dat we dit redelijk goed kunnen meten", zegt Jans sen. Hij heeft tot slot ook goed nieuws: Irma's opvolger José zal vermoedelijk een flink stuk noor delijker blijven en in kracht niet boven categorie 2 uitkomen. „De meeste voeding die nodig is voor een orkaan heeft Irma al opgege ten. De restjes zijn voor José." vrijdag 8 september 2017 GO Irma lijkt, na een ra vage op Sint-Maarten te hebben aangericht, nu Florida op de korrel te hebben, fotoafp Het monster raast verder, Florida wacht vol spanning af Victor Schildkamp Rotterdam |rma 6n José 'rma "ikt °p Miami af te stevenen, terwijl José ten noorden van Sint-Maarten blijft. Dl SOUTH CAROLINA GEORGIA Categorie orkaan 5 4 3 2 1 MA FLORIDA Dl Miami zo ZA CUBA MA VR HAITI IRMA n D.R. ZO ZA Sint-Maarten L r©080®" BRON:NOAA/NFIO, NÊDfRLAND3ETUBÉN JOSE Wilfred Janssen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7