mm wmmk mmmmmÊi Minder afval in grijze bak Gemeente koopt pand en grond Zeelandnet Gele kaarf voor Borsels college om uitblijven van aanbesteding m 7 Route gaat langs schitterende natuurgebieden Het Zeeuwse Landschap heeft een fietsroute uitgestippeld langs de Noord- Bevelandse inlagen. Wij fietsten een rondje met de nieuwe folder in de hand. m W^U Het begin van de inla- genroute is wat je, met enig gevoel voor understatement, ge rust verrassend mag noemen. Nog maar nauwelijks met het gat op het fietszadel word je door de beschrijving al een 'half verhard pad' in gestuurd. Dat blijkt een communicatief fraaiere term te zijn voor een keienpad. Na een paar honderd meter en enige twij fel (is dit niet meer iets voor op een mountainbike?) duikt aan het einde van het pad een dijkje op. En ook daar zal de nietsvermoedende recreant met zijn fiets overheen moeten klunen. Maar eenmaal bovenop de dijk wacht dan een prachtige beloning. Het uitzicht over de Oosterschelde is geweldig. Met links de Ooster- scheldekering met het Topshuis en recht vooruit een deel van Schou- wen-Duiveland. Na een kilometer of vier fietsen voegen zich daar om een hoek ineens ook de Zeeland- brug en de dikke toren van Zierik- zee nog bij. En met aan de rechter hand de dijk met daarachter de in lagen blijft dat het uitzicht tot aan Colijnsplaat. Om optimaal te genieten van de inlagen fietstocht moeten fietsers regelmatig van de fiets af. Even bij één van de informatiepunten kij ken, wat uitrusten op één van de vele bankjes, het gastenboek in vullen van vogelkijkhut de Vogela- rije of een dijkje opklimmen om de inlagen te bewonderen. Want het gaat natuurlijk om die inlagen. De inlagen zijn het gebied tus sen de binnendijk en de buiten dijk. De meeste daarvan staan on der water en bieden ruimte aan de natuur. Een grote verscheidenheid aan flora en fauna floreert in die inla gen. Voor veel vogels zijn eilandjes aangelegd waarop bijvoorbeeld le pelaars, kieviten en verschillende ganzen en eenden zich prima thuis voelen. Volgens de folder Vanuit Wissenkerke kan via Colijnsplaat tot voorbij Kats langs het water gefietst worden zouden ook de tafeleend, blauw- borst, geoorde fuut en baardman netjes zich er ophouden. Dat zal vast, maar de roodgekuifde fliere fluiter schijnt er nog niet gesigna leerd te zijn. De inlagenfietstocht is al met al een prachtige route. Vanuit Wis senkerke kan via Colijnsplaat tot voorbij Kats langs het water ge fietst worden. Het uitzicht over de Oosterschelde, de schitterende na tuur en alle informatie en rust punten onderweg maakt het tot een makkelijk te rijden tocht. Natuurlijk zijn er wat minpunt jes. Zoals het ietwat ruige begin over de keien, het gekluun met de fiets over het dijkje en natuurlijk de tegenwind (daar zou de ge meente Noord-Beveland nou eens wat aan moeten doen). En de bro chure moet je ook niet honderd procent geloven. De vogelkijkhut staat echt op een andere plaats dan aangegeven. Als alle huishoudens het voor beeld van de 52 Thoolse deelne mers aan het afvalproject 100- 100-100 volgen, blijft er van de huidige hoeveelheid restafval nog 10 procent over. De gezinnen zijn begin april gestart met het project, met als doel restafvalvrij leven. Ruim 83 procent van de huishoudens wist het restafVal in de grijze contai ner te beperken tot een kilo per week. Dat resultaat voldoet ruim aan de eis die de overheid vanaf 2020 stelt. Elke Nederlander mag dan op jaarbasis nog honderd kilo restafval produceren. In 2016 verdween op Tholen gemiddeld nog 233 kilo restafval in de grijze bak. Tijdens het af valproject daalde dat op jaarbasis tot 21,6 kilo per gezin. Voor het realiseren van een dergelijke re ductie zijn volgens de deelne mende gezinnen wel zaken als De gezinnen zijn begin april gestart met het project, met als doel restafvalvrij leven een GFT-bakje, een plasticcon tainer en de overstap op uitwas bare luiers nodig. Verder vinden deelnemers dat Tholenaren in de toekomst moe ten betalen per geleegde afval container. Ook is er de wens voor kleinere containers en is het vol gens de gezinnen belangrijk de jeugd zoveel mogelijk te betrek ken bij het scheiden van afval. Nu de grijze container in Tho len sinds begin dit jaar nog maar een keer in de vier weken wordt geleegd, verwacht de gemeente een duidelijke verschuiving van de afvalstromen. Naar verwach ting neemt het restafval af met 25 tot 35 procent en stijgt de inza meling van plastic. De gemeenteraad van Noord-Beve land kreeg gisteravond het verzoek van het college om geld beschikbaar te stellen voor de aankoop van de Zeelandnetoverblij fselen. Volgens wethouder Adrie van der Maas zijn er genoeg gegadigden voor een stekje op bedrijventerrein Het Rip in Kamperland. Daarom zou het volgens hem een verant woorde investering zijn. Enkele raadsleden hadden het vermoeden dat de aankoop in ver band staat met de komst van een Aldi naar Noord-Beveland. Maar die samenhang is er niet volgens Van der Maas: „De aankoop zou zonder de komst van de Aldi toch voorgesteld zijn. Maar de eerlijk heid gebiedt me wel te zeggen dat de noodzaak wel groter wordt met de komst van de Aldi." De aanwezige raadsfracties toon den zich verrast door het voorstel. De meeste aangenaam, na uitleg van de wethouder. Alleen BEN kon zich niet vinden in het voorstel. Bijna alle andere partijen uitten ook forse kritiek. „U bent hardleers en rommelt met het aanbeste dingsbeleid", stelde D66-raadslid Astrid Marchand Volgens haar rammelt het besluit op juridisch vlak. Coalitiepartij CDA sprak over een zwalkend beleid. „Dit verdient geen schoonheidsprijs." Niet de afspraak Gisteren stonden zelfs twee voor stellen op de agenda waarbij het college is afgeweken van het aan bestedingsbeleid. Ook voor de herinrichting van de dr. Meslaan in Heinkenszand is volgens enkele fracties direct gekozen voor een uitvoerende partij. Veel fracties vinden dat het tijd is om het beleid nog eens tegen het licht te houden. „Want dit is niet wat we hebben afgesproken", stelde Boekholt. Verder kan een meerderheid van de raad goed leven met het plan 'Nieuwdorp in de steigers'. De be langrijkste onderdelen daarvan zijn het verplaatsen van basis school De Regenboog naar de Her- tenweg en het opknappen van het dorpshuis. Sommige fracties stel den dat de focus wel heel erg op deze projecten ligt, terwijl er meer 'problemen' zijn. Wethouder Conny Miermans beloofde dat deze ook een plekje krijgen in de dorpsvisie. vrijdag 8 september 2017 Bh Fietsen langs de inlagen Wd S+Tfrjh "9 Met de brochure bij de hand kun je prachtige tochten maken langs de inlagen, foto mechteld jansen Willem Adriaansens Wissenkerke Timo van de Kasteele Tholen De gemeente Noord-Beveland koopt de locatie van Zeelandnet in Kamperland. Met de aanschaf van de grond en het gebouw is een bedrag van 1,43 miljoen euro gemoeid. Willem Adriaansens Wissenkerke Burgemeester en wethouders van Borsele kregen gisteren tij dens de raadsvergadering een gele kaart van VVD-raadslid Roel Boekholt. Het zint hem he lemaal niet dat architectenbu reau Rothuizen zonder dat een aanbesteding heeft plaatsge vonden is gekozen om de ont wikkeling van een dorpsvisie voor Nieuwdorp te begeleiden. Rob Paardekam Heinkenszand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70