Schoon strand is niet genoeg Beschermd wonen gaat op de schop KEUKEN VEILING 'Iedereen helpt mee het strand schoon te houden' Kamer wil brief over problemen Emergis Deur-post 2 SCHOONSTE STRAND WEER PRIJS^ LM Het is al jaren geen verrassing meer: Zeeland gaat steevast aan de haal met de titel Schoonste Strand. Dit jaar wint Oostka- pelle. De inspecteurs van de ANWB en het Nederlandse pu bliek waren unaniem. In Oostkapelle moet je zijn. Of in Kamper land, Domburg, Breskens en Groede. Die zitten ook in de top. Mooier kan bijna niet. Want van de stranden hangt veel af. Ze zijn het visitekaartje van het toeristische product Zeeland. De stranden moeten perfect zijn. Het promotiefilmpje van de verkiezing Schoonste Strand toont de kust vanuit de lucht. Hoogbouw aan de horizon, het Kurhaus in Scheveningen, volop mensen op het strand. De recreatieve druk wordt niet weggemoffeld. Dan verspringt het beeld naar Oostka pelle. Voor lage duintjes ligt een onberispelijk strand. Niet al te breed, maar wel mooi en uitnodigend. In het achterland is alleen groen te zien. Pure reclame voor Zeeland. Dit verveelt niet. Dus moet Zeeland alles op alles zetten om deze verkiezing steeds op nieuw te winnen. Maar dat is niet alles. Schoon strand en zonuren zijn belangrijke ingrediënten voor een geslaagde vakantie. Dat zit het wel goed in Zeeland. Er is echter nog een factor die het verschil kan maken: de natuurlijkheid. Als je eerst door een schitterend duingebied moet voor je een maagdelijk strand vindt, maakt dat extra indruk. Als je in de buurt van een zee hond hebt gezwommen, vergeet je dat niet meer. Daarom moet Zeeland niet alleen inzetten op de schoonste stranden, maar ook op de natuurlijkste. Dat betekent de rem op kotjes, slaaphuisjes en pa viljoens. Dat betekent een brede kuststrook met nog minder steen, nog minder auto's en nog meer groen. Het is dan iets lastiger om van de kust te genieten, maar wat je krijgt is veel mooier. Dat geeft uiteindelijk de doorslag. Zeeland moet zich ook onderscheiden met de natuurlijkste kust Gemeenten zijn sinds 2015 vanuit de Wmo verantwoordelijk voor Be schermd Wonen. In Zeeland is Vlissingen centrumgemeente, die verdeelt de in totaal 38 miljoen van het Rijk. In Den Haag is bepaald dat per 1 januari het budget per ge meente wordt uitgekeerd. Doelstel ling is dat cliënten zoveel mogelijk zelfstandig gaan wonen met 'on dersteuning op maat'. De Zeeuwse gemeenten hebben afgesproken dat eind dit jaar een regiovisie gereed moet zijn. Solidariteit is daarbij het toverwoord, aldus de Goese wet houder André van der Reest. Zijn gemeente telt 170 cliënten, onge veer een kwart van het totaal aantal mensen dat in Zeeland beschermd woont. Goes ontvangt nu 9 miljoen euro. Over de nieuwe verdeling komt echter pas halverwege vol gend jaar duidelijkheid. Volgens Dit is een mega operatie, dit moeten we goed regelen Van der Reest gaat het om een 'mega-operatie'. „Er zijn 30 zorg aanbieders en 13 gemeenten bij be trokken. Dit moeten we goed rege len, anders krijg je hetzelfde als bij Jeugdzorg", doelt hij op de grote te korten die daarop ontstonden. ALMANAK Opa is bezig een tussendeur te maken tussen de garage en de bijkeuken maar krijgt het project niet in een dag af. Om te zorgen dat het geslagen gat niet al te veel tocht en stof door het huis laat waaien, stopt hij het 's avonds dicht met oude kranten. De volgende dag komt klein zoon Kyvani, een wijsneus van zes, een nachtje bij opa en oma logeren. Het ventje kijkt eerst be denkelijk naar de gehavende wand vol kranten en roept daarna vol verbazing: „Oma, er zit post in je muur!" Eigen vlag voor twee dorpen Dorpsraad houdt eerste 'meet up' Oogstfeest is op zaterdag Keukenwarenhuis.nl gaat ver bouwen en de gehele\show- room wordt leeg verkocht. 61 keukens worden tegen elk aannemelijk bod geveild. Veilingdagen: vrijdag 8 sep tember 10-22 uur en zaterdag 9 september van 9-18 uur. Keukenwarenhuis.nl zf it T „Elke morgen om half acht ma ken we het strand handmatig schoon: we beginnen bij de duin overgang en gaan tot en met de parkeerplaats. Die plekken zijn de eerste kennisma king met het strand. We ruimen ook de hon denpoep en de paar- denpoep op, want dat is een grote ergernis van strandbezoekers. Op heel drukke dagen gebrui ken we ook de beach cleaner: die machine schraapt vijf centimeter van het zand af, maar lollystok jes, peuken en papiertjes blijven liggen, dus je ontkomt er niet aan om afval met de hand op te ra pen. Op topdagen verwisselen we drie keer per dag de vuilnis zakken in de afvalbakken. Zo ver zamelen we dagelijks ruim 200 volle vuilniszakken met afval. Als strandwacht ben je gastheer: dat betekent niet alleen dat je vrien delijk bent, maar ook actief. We delen daarom papieren afvalzak- jes uit aan strandbezoekers. Ze zijn niet aan te slepen: op drukke dagen gaan er wel duizend zakjes door heen. Voor een schoon strand zijn we afhan kelijk van het publiek, de inwoners van Oost- kapelle en ondernemers. Iedereen helpt mee. De ei genaar van strandpaviljoen De Piraat ruimt het strand rondom zijn zaak op: op rustige momen ten pakt hij ook de strandover- gang mee. Hoeveel paviljoenhou ders doen dat? Hij doet meer dan hij hoeft te doen en wij doen dat ook. Op die manier motiveren we elkaar." DEN HAAG Minister Edith Schip pers van Volksgezondheid moet vóór volgende week woensdag in een brief aan de Tweede Kamer uit leggen wat zij gaat doen aan de dreigende patiëntenstop bij GGZ- instelling Emergis in Kloetinge. Die neemt - als de zorgverzekeraars niet met meer geld over de brug komen - vanaf oktober geen nieuwe pa tiënten meer aan. De Kamer maakt zich daar grote zorgen over. Deze krant meldde vorige maand dat zorgverzekeraar Zilveren Kruis onvoldoende zorg heeft ingekocht bij Emergis. De Tweede Kamer vindt dat onverteerbaar. Een be- handelstop dreigt niet alleen in Zeeland. GGZ-Nederland heeft aangegeven, aldus GroenLinks-Ka- merlid Corinne Ellemeet in een commissievergadering, dat de be- handelstop ook elders dreigt. Minister Schippers moet nu van een Kamermeerderheid een brief schrijven waarin zij uitlegt wat zij gaat doen om ervoor te zorgen dat mensen die geestelijke zorg nodig hebben, ook de zorg krijgen die zij nodig hebben. In een uitzending van EénVan- daag over dit onderwerp gister avond werd ook verzekeraar CZ ge noemd. Volgens Marie-José van Gardingen van CZ is van een pa tiëntenstop geen sprake. „CZ-pa- tiënten kunnen gewoon naar Emergis. Wij betalen voor de zorg." vrijdag 8 september 2017 I! Zeeuwse gemeenten werken aan een nieuwe manier om invul ling te geven aan Beschermd Wonen. Ook de financiering gaat op de schop. Luc Oggel Goes André van der Reest, wethouder Goes Tip? redactie@pzc.nl KATTENDIJKE Het patriottisme slaat toe in de dorpen in de ge meente Goes. In navol ging van 's Heer Hen drikskinderen en - Arendskerke hebben nu ook Wilhelminadorp en Kattendijke een geza menlijke vlag. Tot aan 1970 bestond de ge meente Kattendijke uit die twee dorpen. De vlag heeft de Zeeuwse blauw witte horizontale banen met daarin het voorma lige wapen van de ge meente Kattendijke. HEINKENSZAND De dorpsraad van Hein- kenszand houdt zaterdag 23 september voor het eerst een zogeheten 'meet up'. Dat gebeurt bij molen De vijf gebroeders. Inwoners worden vanaf 14.30 uur bijgepraat over de laatste ontwikkelingen in hun dorp en kunnen ook hun zegje doen. Ook de molen kan worden be zichtigd. De molenaar geeft uitleg. Aanmelden kan via info@dorpsraad- heinkenszand.nl. De toe gang is gratis. COLIJNSPLAAT In het artikel over de Ne- halenniaweek in Colijns- plaat in de PZC van don derdag is een fout geslo pen. Nehalennia's Oogst feest vindt niet zondag, maar aanstaande zater dag plaats. Om 15.00 uur is de openingsceremonie. Het nagebouwde Ro meinse kamp bij de Ne- halenniatempel is zowel vrijdag als zaterdag te bezichtigen. Voor het programma zie trec.events/programmas. (officiële mededeling) Einsteinstraat 29 - Dordrecht Daarom Het strand van Oostka pelle. FO~CQ£ASCZERWINSKI/ANP Robert van de Weg, hoofd strandwacht in Oostkapelle:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 67