fi> 3 'Buiten is binnen en binnen is buiten Dichtgeweven kast Laat een boodschap achter Frans bakkie doen van het huis langs, voor een rondlei ding. Het domein is in fases gebouwd: van 1962 tot 1967. Eerst kwam de om muring, met een klein prieel. Begin vijftiger jaren werd de tuin aange legd. Daarnaast bouwde De Jong een kleine woning als een soort model om de opdrachtgevers te laten zien wat ze konden verwachten. Tot slot ontwierp hij het woonhuis met een kantoor. Daan Peters: „Het pand is gebouwd volgens het zogeheten plastische ge tal. Alle verhoudingen zijn gebaseerd op deze formule. Net alsof de archi tect een muziekstuk componeerde. Zijn uitgangspunten waren dat niet alleen de praktische en lichamelijke behoeften moeten worden vervuld, maar een huis moest ook heilzaam zijn voor verstand en geest. Het ge bouw moest uit basale en sobere ele menten bestaan. Dat is tekenend voor de Bossche School." Het pand is een gemeentelijk mo nument en het gehele domein met haar bebouwing zal nog dit jaar tot rijksmonument worden aangewe zen. Dan is het een van de jongste rijksmonumenten van Nederland. Als Riek de Jong niet meer in het huis zal wonen, wordt het hoogst waarschijnlijk in gebruik genomen als logeermogelijkheid (zie monu- mentenbed.nl). Maar tot die tijd woont ze er met veel plezier. NAOORLOGS I890I W 4| vrijdag 8 september 2017 GO A Een huis moet bestaan uit sobere en basale elementen, vond Jan de Jong. Zijn vrouw Riek (99) woont nog steeds in het 'Spartaanse' Jan de Jonghuis. fotoshodycareman Het Jan de Jonghuis is morgen en zondag te bezichtigen tijdens de Open Monumentendagen. Zie ookjandejongstichting.nl. Kijk voor de vierduizend monumen ten in heel Nederland die gratis toe gankelijk zijn voor iedereen: openmonumentendag.nl Ook Utrechters Anco en Nelleke Schut wonen in een naoor logs monument. Sinds een jaar is hun huis, in 1956 ontwor pen door Pieter Rinse Bloemsma, een ge meentelijk monument. Het ademt licht, lucht en ruimte: typerende elementen voor naoor logse bouw. Anco opent de grote ramen van de woonkamer: „Buiten is binnen en binnen is buiten. De kW'vssïÉ oorlog was voorbij, de mensen wilden naar buiten." Nelleke: „Het eerste wat ik 's och tends doe is de deur openen. En acht maan den per jaar ontbijten we buiten, hoe koud het ook is." Toen ze hoorden dat hun huis op de lijst kwam als jong monument, zeiden veel mensen: 'Dat vind je zeker niet fijn?' Dat snapt Anco niet. „Een monument behouden staat niet haaks op ontwikkeling. Mensen die in een 17de-eeuws monument wonen, hebben ook geen keu ken meer uit die tijd. Ik vind het mooi om een deel van ons cultureel erfgoed te beheren." Je moet drie keer kijken, maar deze kast is bekleed met stof. Als kind bouwde ontwerper Puck Dieben hut ten door bedden goed te hangen aan haar stapelbed. Die speelhutten waren de inspiratie bron voor haar Dressed Cabinet (vanaf 1.890 euro). Deze stellingkast kun je 'aankleden' door stoffen door en om het frame te weven. Info: vij5.nl. Nog te halen boodschappen, romantische berich ten voor je partner of gewoon een pak kende quote: op het letterbord van Design Letters kun je ze alle maal kwijt. Staat mooi aan de muur, op een plank of op een kast. Je kunt kiezen tus sen de tinten licht grijs, blauw en zwart. In A2-formaat kost het letterbord 110 euro, maar er is ook een A4-exemplaar verkrijgbaar a 27 euro. Losse letters koop je in zwart of wit voor 22 euro. Meer info vind je op studiozomooi.nl. HARE 10VE NOT VAR Koud terug uit la douce France? Met de koffiemaker Shiny Black (vanaf 22,95 euro) van Leopold Vienna maak je thuis ook koffie op de Franse manier. Gebruik grof gemalen koffie, schenk daar water overheen dat nét niet meer kookt en roer door, zodat de aroma's vrijkomen. Laat even staan, druk het filter naar beneden. Klaar is je tasse de café!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47