En bedankt weer, Hollandse golf nu 2 ROMKE VAN DE KAA IU Monument Een domein voor zijn gezin: dat had architect Jan de Jong voor ogen toen hij eind jaren 50 begon te schetsen. Zijn weduwe Riek (99) woont nog steeds in het Jan de Jonghuis in Schaijk. Wederopbouw: beton en kunststeen Sun Jar bewaart de zon Column Denk niet dat de zomer voorbij is. Voor de dahlia begint hij pas. Niet alleen de tuincentra, maar ook veel bloemen winkels staan vol met dahlia's in grote potten. Voorbij is de tijd dat je de dahlia alleen in het voorjaar als droge knol kon kopen. Toen was tuinieren nog vooruitzien. Nu koop je de plant in volle bloei. Voor vier keer zoveel geld, dat wel. Tot voor kort was het met de tuin wel gedaan, na de grote vakantie. Nog een paar keer het gras maaien, nog even genieten van herfstaster en hemelsleutel, en dan kon het gereedschap in het vet en naar de schuur. Nu hebben we er een seizoen bij. Dat hebben we te danken aan wat in het buitenland the Dutch Wave wordt genoemd: tuinieren met vaste planten en siergrassen. Dahlia's maken een feest van de melancholieke nazomertuin Siergrassen komen pas laat in het seizoen op gang. Ze zijn op hun mooist in oktober en november. Combineer die grassen met laatbloeiende vaste planten, of met vaste planten die ook in uitgebloeide staat nog wat bijdragen, en voila: het vijfde seizoen.Nu is het niet ieders smaak: al die gedempte en bestofte tinten. Het besef mag er dan wel ingeramd worden door de Dutch Wa vers: dat uitgebloeide planten ook mooi zijn en dat bruin ook een kleur is, maar gevoelige zielen zouden van al dat verval toch in een depressie kunnen wegglijden. Om dat te voorkomen kun je de zaak opvrolijken met felgekleurde dahlia's. Knalpaars, felgeel, helderoranje - met zo'n carnaval van kleuren is het lastig om somber te worden. Dahlia's komen oorspronkelijk uit Mexico en dat is ze aan te zien. Of liever gezegd: te horen - als schetterende trompetjes maken ze van de melancholieke nazomertuin een swin gend feest. Je moet de kleuren zien om ze te kunnen geloven: van neonpaars tot bloedrood tot citroengeel. En het zijn niet alleen de kleuren die verbazen; er is geen bloem die zo'n variatie aan vormen laat zien, van de eenvoudige waterlelie types tot en met de piepkleine pompommetjes en reusachtige cactusdahlia's. Wie de wilde dahlia's weieens met simpele sterretjes heeft zien bloeien, staat verbaasd over wat de kwekers in drie eeuwen hebben bereikt. Het doet mij altijd denken aan de diversiteit van de hondenwereld: van chihuahua tot Ierse wolfshond. Niet alleen in de tuin is de dahlia-in-pot een uitkomst, ook terrassen en bal kons kun je ermee opvrolijken. Wat is er fijner dan op koele herfstavonden naast je terraskachel te zitten en het gloeiende rood van een dahlia herhaald te zien in nagloeiende as? Je kunt het feest ook naar een vaas in de huiskamer verplaat sen, want hoe meer je van de dahlia plukt, hoe uitbundiger hij gaat bloeien. De meeste dahlia's zijn geen vlinderplanten; door de ingewikkelde constructie van de bloemen is de nectar voor in secten niet te bereiken. Maar ze bieden een fan tastische schuilplaats aan oorwurmen. Zo heeft alles een doel. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN D *EiV r t a> Z A-<M^ L 'A S* rr 'Ti In rustige pas komt Riek de Jong (99) haar huiskamer binnenlopen. Ze draagt een prachtige, door haarzelf gemaakte zijden jurk. Op het dienblad van haar rollator staan kopjes koffie te rinkelen. Ooit woonde ze hier met haar man en vijf kinderen, nu is ze de enige bewoner van het Jan de Jonghuis in Schaijk, Noord-Brabant. Jan de Jong (1917-2001) ontwierp het huis met kantoor in 1962. Het wordt be schouwd als een van de hoogtepun ten van de Bossche School: een tradi tionalistische, wat strenge architec tuurstroming uit de tweede helft van de twintigste eeuw. Jan de Jong ontwierp ook de in richting: de meubels, de keukenin richting, de verlichtingsarmaturen, haarden, de deurklinken. „De wc-pot is het enige dat hij niet ontwierp", vertelt Daan Peters van de Jan de longstichting, die zich bezighoudt met het beheer van De Jongs nalaten- In onze slaapkamers zat geen deur. De kinderen vonden dat niets, dus er kwamen gordijnen schap. „Hij bouwde dit huis voor zichzelf en zijn familie, maar ook als showcase voor toekomstige klanten. Hij had een domein voor zijn familie voor ogen. Geënt op het Italiaanse familieleven, compleet met een zelf- voorzienende moestuin." Muziekstuk Het huis voelt aan als een museum. Modern, maar ook Spartaans. Geen zachte meubels, maar stevige houten banken en stoelen. Op de bovenver dieping was De Jongs werkkamer, als deel van de kantoorvleugel. Ook te kende hij boven de slaapkamers, zon der deur. „Daar waren onze puber kinderen niet zo blij mee, dus hingen we grote dikke gordijnen voor ze op", vertelt Riek de Jong met een glim lach. Ze geeft toe: oud zijn vindt ze las tig. De geest wil wel, maar het lijf doet niet altijd meer mee. Haar dagen zijn rustig: ze leest de krant, appt met haar kleinkinderen, omdat door de doofheid bellen lastig is en zo af en toe komt er een groep bewonderaars 4VRAGEN TIPS NIEUWS O. e 1 ,V vrijdag 8 september 2017 GO Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl A A AV8" Tussen jou en mij is een schrijfboek voor kinderen (8-14 jaar) én hun ouders. (Lannoo, 14,99) Smaak tech niek onthult de eenvoudige technieken van chef-koks (Spec trum, 39,99). Alles over een bijzondere 18de eeuwse kast uit het Rijksmuseum lees je in Dever- zamelaarskast (naiOIO, 40). 3 o ac Babette Rijkhoff 44 Riek de Jong Wanneer kan een gebouw een monu ment worden? Anita Blom van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed: „Als het cultuurhistorische of wetenschappelijke waarde heeft. Er zijn rijksmonumenten, pro vinciale en gemeente lijke monumenten en beschermde stads- of dorpsgezichten." Hoeveel monumen ten hebben we? „Bijna 62.000 rijksmo numenten, waarvan 200 uit de wederop bouw. De rijksdienst wijst ze aan." Wat kenmerkt die architectuur? „Beton, kunststeen en voorgeproduceerde materialen. Tijd en geld voor bewerkelijke panden was er niet." Moeten bewoners zich aan strenge regels houden? „Je mag een spijker in de muur slaan, maar als je een authentieke Bruynzeelkeuken wil slopen, zoeken we daar graag een nieuwe bestemming voor." Oma gebruikte ze vroeger om jam of bonen in te bewaren, maar deze weckpot- ten bewaren nu de zon voor je. Zet de Sun Jar (te koop vanaf 24,95 euro) buiten of in de vensterbank, zodat hij overdag het zonlicht kan opslaan en 's avonds een lampje wordt. Als de Sun Jar dankzij zijn sensor ziet dat het donker is geworden, zal hij zichzelf inscha kelen. De Sun Jar is water dicht; dat komt tijdens deze wissel vallige weken goed uit. Meer weten? Kijk ook eens op coolgift.com. .1 Romke van de Kaa over de kunst van het tuinieren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46