14 ZEELANI Baronie beleefde in de jaren '90 hoogtepunt na hoogtepunt Twintig jaar geleden werd Baronie gekroond tot allerbeste ama- teurploeg van Nederland. Een terugblik met Martijn van Galen. We hadden niet de allerbeste spelers, wel het allerbeste team Hoogtepunten Het seizoen 1996-1997 vormde de ultieme climax van een peri ode waarin Baronie succes op succes sta pelde. Die goede reeks begon in 1992 toen hoofdtrainer Jos Broers het roer overnam van Dick Buite laar. Baronie, een seizoen eerder nog gedegradeerd uit de hoofd klasse, keerde in het seizoen 1992- 1993 via de nacompetitie direct te rug naar wat toen nog lange tijd zou gelden als het hoogste ama teurniveau. Daarna volgde een vierde plaats in de eindstand en drie opeenvolgende hoofdklasseti- tels, een record sinds de invoering van de hoofdklasse voor zondag amateurs in 1974. De nummer 10 van toen luistert naar de naam Martijn van Galen. „We hadden niet de allerbeste spelers - wel hele goede hoor - maar die vormden wel het allerbeste elftal," zegt 'Ti- nus' van Galen, clubicoon en enige speler van die gouden generatie die tot 1997 nergens anders speelde dan op de Blauwe Kei. Van Galen, nu 46: „Vanaf 1992 ont stond er iets van een basis. Ieder seizoen vielen er wel wat spelers af en kwamen er wat bij, maar de kern bleef. Mede daardoor heeft het elftal kunnen groeien naar uit eindelijk grote hoogte." In 1995 bleef het nog bij het kampioenschap in de hoofdklasse, een jaar later werd daar de natio nale zondagtitel aan toegevoegd en in 1997 was Baronie dus de al lerbeste van Nederland. Niet in de laatste plaats waren de successen te danken aan trainer Broers, die onbewogen bleef wer ken aan het perfectioneren van zijn ploeg en het systeem dat hij voor ogen had: dominant en agres sief voetbal op de helft van de te genstander, waarbij de bezetting van de posities en het uitvoeren van de taken cruciaal waren. „Jos was innovatiefin het toen malige amateurvoetbal," weet Van Galen, naTVC Breda en RBC Roo sendaal nu zelf trainer bij Klun- dert. „Hij wist de sterke kanten van spelers optimaal te benutten. Cruciaal was het inschuiven van Hubert Baardemans, die als cen trale verdediger aan wedstrijden begon, maar haast altijd ver voor de defensie opereerde, soms zelfs als extra spits. Maar dat kon alleen maar omdat de gebroeders Van Rijswijk - Mare op rechts, Jos op links - en René Houtzager in het centrum, verdedigend niets weg gaven." Baardemans, als libero no- tabene, werd zowel in 1995-1996 als in 1996-1997 clubtopscorer. „Iedereen had ook alles voor el kaar over. Niemand zat er mee dat Hubert een hoofdrol opeiste, je cij ferde jezelf weg voor de ander," vervolgt Van Galen. „En de selec tie was breed genoeg. Je kunt niet zeggen dat al die titels met één ba siselftal zijn behaald, het was een groep van zestien a zeventien man die allemaal een nadrukkelijke bij drage hebben geleverd aan de tri omfen." Het elftal van toen, met daarbij de belangrijkste invallers: Sander van der Heyden (keeper), Hubert Baardemans, René Houtzager, Jos van Rijswijk, Mark van Rijswijk, Jack Sweres, Jos de Roy, Gérard Bayings, Ton Soffers, Arno Ga briels, Martijn van Galen, Arne Koeman, Mare Swinkels (keeper), Jeroen den Boer, Sedat Siner en Middelburger Micha Lekawael. Kameraadschap Bovenal roemt Van Galen ook de kameraadschap. „Veel jongens studeerden aan de universiteit of hogeschool, misschien dat we daarom op dezelfde golflengte za ten, elkaar goed begrepen," aldus sociaaleconomisch geograaf Van Galen, tegenwoordig werkzaam bij de Gemeente Moerdijk. „We waren een vriendenploeg. Gingen met elkaar op stap en onze vriendinnen en vrouwen gingen met elkaar om. Daarbij was ook de begeleiding top: Cees van Ham als verzorger, Jan Maas als elftalleider, Jantje Bas (Bastiaansen, red.) en terreinmeester Wim Siemons. Heel de club was één, de sfeer was perfect. Betsje Maas achter de bar van de kantine, vaste supporters als Cees van Steen, Piet Roovers en consorten, jongens van lagere elf tallen, het was één hechte groep." Over het hoge opleidingsniveau van de toenmalige spelersgroep moet inderdaad opgemerkt wor den dat het tamelijk unieke feit zich voordeed dat zo'n zeven a acht spelers een hbo- of academi sche studie volgden of reeds afge rond hadden. Niet voor niets schreef Peter van Bergen, in die tijd namens De Stem vaste volger van Baronie, meer dan eens over de 'doctorandussen van de hoofd klasse.' Na het seizoen 1996-1997 nam Van Galen afscheid van zijn Baro nie. Op zijn zestiende had hij zijn debuut gemaakt, tien jaar daarna maakte hij een late overstap naar het betaald voetbal. RBC, waar mee hij in 2000 promoveerde naar de Eredivisie. KV Mechelen, VW, FC Dordrecht en TOP Oss waren zijn clubs in het profcircuit, waarna hij de cirkel rondmaakte door nog even terug te keren op het oude Baronienest. En Baronie? Onder leiding van Ad van Seeters werd in 2001 het 'trilogie-kunstje' uit 1997 herhaald maar nooit zou Baronie op het hoogste amateurni veau meer zo langdurig dominant zijn als in de periode 1994-1997. HISTORIE vrijdag 8 september 2017 Elftal vol academici werd het beste van Nederland Robert Daniels Breda Martijn van Galen 1926: Oprichtingsjaar 1955-1956: Betaald voetbal, Eerste Klasse B 1956-1971: Betaald voetbal, Tweede Divisie. 1971: Sanering uit betaald voetbal; Herstart bij de ama teurs in 2e klasse 1975: Promotie naar 1e klasse 1985: Promotie naar 2e klasse 1988: Promotie naar 1e klasse 1989: Promotie naar Hoofd klasse 1995: Kampioen Hoofdklasse 1996: Kampioen Hoofdklasse, Kampioen Zondagamateurs 1997: Kampioen Hoofdklasse, Kampioen Zondagamateurs, Algeheel Kampioen van Ne derland, Winnaar Supercup 2001: Kampioen Hoofdklasse, Kampioen Zondagamateurs, Algeheel Kampioen van Ne derland 2004: Kampioen Hoofdklasse 2009: Kampioen Hoofdklasse 2010: Promotie naar Top klasse 2017: Promotie naar Hoofd klasse Fans bestormen het veld na het behalen van de titel in 1997. flffZUiï Martijn van Galen met de schaal uit 1997 en het shirt waarin die titel werd behaald. Het is inmiddels ingelijst. fotoronmagielse/pix4profs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42