Tennis leeft door Animo al honderd jaar in Terneuzen Rapide moet een beroep doen op de jeugd 13 zv De bevlogen Animo-preses bracht een halve dag door in het archief van de gemeente Terneuzen. Op zoek naar geschiedschrijving uit het prille begin. „Er was ooit een betonbaan aan de Van Steenber genlaan, met daarnaast een voet balveld. Het was lastig om een stukje overlevering te vinden. Ik heb allerlei oude kranten bekeken. Het enige dat ik heb gevonden, zijn raadsvragen uit 1917. 'Er wordt wel al getennist. Hoe kan dat?' De ten nisbaan en het voetbalveld waren klaar, maar er moest eigenlijk ge wacht worden op de inspectie." In de jaren vijftig verhuisde Animo naar de Nassaulaan, waarna in de jaren zeventig koers werd gezet naar de huidige locatie op sportpark Oude Vaart. Op za terdag 1 april 2017 was de officiële opening van het vernieuwde ten- niscomplex. Vijf banen werden ge renoveerd. „Die waren dertig jaar oud. We zijn compacter geworden, Voor ons is de vergrijzing een zegen. Men blijft lang tennissen mede door een baan in te leveren. Daardoor kon de ligweide van het aangrenzende openluchtzwem bad worden uitgebreid en hebben wij minder onderhoud. Het aantal gravelbanen is echter uitgebreid: van negen naar tien", onderstreept Van de Vrede. Animo telt anno 2017 ongeveer 550 leden, waarvan zo'n 120 jeugd leden. Na het Middelburgse MLTC is het de grootste tennisclub van Zeeland. „We hebben ooit 800 le den gehad, maar blijven inmiddels al jaren stabiel. In de dorpen zie je meer leegloop, vooral in het wes ten van Zeeuws-Vlaanderen. Voor ons is de vergrijzing echter een ze gen. Veel mensen blijven tot op la tere leeftijd tennissen bij Animo. We blijven ook een aanwas van oud-voetballers houden. Animo is financieel hartstikke gezond, met dank aan het succes van het Vlie gende Hollander-toernooi." De Terneuzense tennistrots is zowel bij de mannen als in de mixed ook nog Zeeuws kampioen. „Daar ben ik heel blij mee. Het team van Jeroen Alliët, Kevin en Kenny de Rooij en Ruud Martens is het uithangbord van de vereni ging. Het zijn ook allemaal jongens uit deze regio. We hebben bij de KNLTB een schriftelijke aanvraag ingediend om volgend jaar in de landelijke competitie op zaterdag uit te komen. Met alle respect, maar het verschil was veel te groot in de Zeeuwse hoofdklasse.", aldus Van de Vrede. Na de receptie voor genodigden op vrijdag 8 september is er op za terdag 9 september een groot feest. „Het wordt zeker geen besloten feestje", zegt Van de Vrede. Het enige nog levende erelid van Animo is Johanna Ysebaert (91). „Jo zal er op beide dagen zijn. Al moeten we haar gaan halen." bestaat 'nsLeagu eybai den als VIP behandeld. Als ze zelf zo'n wedstrijd moeten organiseren, moeten ze overal achteraan. Nu doen wij dat." Champions League Weken nadat de overeenkomst voor het topduel was getekend, werden beide teams landskampi oen en tijdens de loting voor de Champions League ook nog eens aan elkaar gekoppeld. Mondeel: „Maar dat vonden ze geen pro bleem." Om in financieel opzicht op zeker te spelen, wordt de hal zaterdag ge vuld met stoelen en banken. West- veer: „We weten niet hoeveel men sen er komen en vonden het een ri sico om een tribune te bouwen. Dat was budgettair niet haalbaar." Omdat de toegang gratis is en de Westerscheldetunnel zaterdag ook nog eens een vrije doorgang kent, hoopt BOK op een volle bak. De Zeeuw Hans Oomes leidt het duel. De speaker van Sliedrecht Sport voorziet het publiek van commen taar en ballenmeisjes van BOK zor gen voor een snelle aanvoer rich ting de serverende ploeg. „Het mag dan een oefenwedstrijd zijn, we pakken het professioneel aan", be sluit Westveer. Dat team speelt op hetzelfde ni veau als Rapide. Die club vertoeft al enkele jaren in de derde klasse en speelde zelfs onder de bezie lende leiding van Mark-Jan de Jonge een aantal seizoenen tweede klasse. Walcheren promoveerde afgelopen seizoen als kampioen. De verwachtingen zijn niet al te hoog bij de Zeeuws-Vlaamse teams. Dat heeft vooral te maken met het opvallend hoge aantal spelers of speelsters dat aan het einde van het seizoen stopt, door studie of werkzaamheden buiten de provincie. Ook het vrouwenteam van Ra pide ontkwam daar niet aan. Een viertal vaste krachten haakte af en dit seizoen zijn er ook nog twee vrouwen die slechts de eerste competitiehelft mee kunnen spe len. Het zag er zelfs naar uit dat ook trainer en coach Mark-Jan de Jonge het voor gezien zou houden. Na tien jaar vond hij het welletjes. Het werd hem allemaal te veel. Hij stond bijna dagelijks op het veld om te trainen en te begelei den en is ook nog intensief bij de tennissport betrokken. Rapide had wel enkele kandidaten op het oog, maar dat ketste steeds op het laat ste moment af. Daardoor deed Mark-Jan de Jonge liet zijn clubhart spreken en plakt er een seizoen aan vast men toch weer een beroep op De Jonge. Die liet zijn clubhart spre ken en stapte weer in. „Ik zie het wel zitten. Per saldo hebben we niet zo veel ingeleverd. Voor de routiniers die wegvallen, kwam een vijftal talentvolle meis jes uit de B-jeugd over. Toch zul len we er voor moeten knokken. Na de openingswedstrijd tegen Gilze-Rijen hebben we vier pittige duels. Alle punten die we daarin pakken, zijn meegenomen. Daarna moeten we zo snel mogelijk rich ting de twintig punten. Dan kun nen we de blik wat hoger richten", aldus de coach. In de vierde klasse bij de vrou wen speelde Olympia vorig sei zoen wisselvallig. Sterke wedstrij den gingen gepaard met mindere duels. De nieuwe leiding, coaches Pieter Bervoets, Theo van der Zee en trainer Gerben Schram, reke nen op meer regelmaat en daar door een plaats in de subtop. In de vierde klasse bij de man nen ligt de situatie niet veel an ders. Aanvoerder en keeper Wou ter Hamelink verwacht dat zijn team opnieuw een aardige rol kan vertolken. Wel geeft hij toe dat het gemis van goaltjesdief Koen Boer- jan en de geblesseerde Koen de Dobbelaere niet zo maar opgevan gen wordt. De doorstromende jeugd moet dat verlies zo veel mo gelijk zien te compenseren. Bij de mannen van Rapide heeft coach Hans Beaart twijfels. On danks de inbreng van trainer Cas per Sijnja verwacht hij toch dat het verlies van de ervaren Wouter Smet, Joris Meerdink, Yassin Ha- douchi en Selwyn Broekaart niet zo maar gecompenseerd wordt. vrijdag 8 september 2017 in Kapelle Ietwat nerveus loopt voorzitter Frank van de Vrede over het park van Tennis Club Animo in Terneuzen. Er moet nog één en ander geregeld worden in de aanloop naar het jubileumweek end. „Je kan wel van alles voor bereiden, maar het weer heb je niet in de hand. Ik heb het er met een paar zeilers over gehad. Die zijn doorgaans goed ingelicht. 'Zou je niet een tent neerzetten?' Dat gaan we dus doen. Niet een dichte, maar met overkapping", aldus Van de Vrede (50). Henk van de Voorde Terneuzen /ut>ileun> ï9sePtember Vier Zeeuws-Vlaamse hockey teams maken zich op voor de competitie die zondag begint. Een aantal dat schril afsteekt bij de rest van de provincie. Alleen Walcheren komt eveneens uit in een standaardklasse. Peter Snelders Vlissingen Voorzitter Frank van de Vrede bij de jubileummuur van TC Animo, foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41