In statistieken kun je niet duurzaam wonen Iers avontuur voor de JP Seeger Session Band 8 Te gast VERBLIJFSVERGUNNING IND LIGT DWARS Bewijs maar dat het terecht is „Rian", stelt hij zich voor. Het is zijn nieuwe naam. De oude herinnert de 26-jarige Middelburger te veel aan het land waar hij vandaan komt: Irak. Het land waar homo's worden doodgeslagen. Veel gedoe over weinig. Dat is de indruk van de discussie over de nieuwbouwafspra- ken tussen de provincie en de Wal cherse gemeenten. Immers, het gaat in de periode tot en met 2025 om een gering verschil in ambitie: bouwen we 1.427 nieuwe wonin gen of 1.901? Het verschil bedraagt niet meer dan een halve straat per jaar. Maar schijn bedriegt. Op de wo ningmarkt is de komende jaren juist wel veel 'gedoe'. Dat zie je niet terug in de cijfers van de bestuur ders, die in statistieken denken. De praktijk heeft ons de afgelopen ja ren geleerd dat veel op statistieken gebaseerde bouwplannen niet doorgaan of anders uitpakken van wege 'correcties' van de samenle ving en de markt. Momenteel komt de woningpro ductie op Walcheren gelukkig weer op gang. De lage hypotheek rente, de onmogelijkheid om ver bouwingen mee te financieren in de aankoop van een bestaande wo ning en de striktere inkomenscri teria die woningcorporaties moe ten hanteren stimuleren de bouw van nieuwe huizen. Laten we hopen dat de ontwik keling van Campus Zeeland en de activiteiten voor de windparken op de Noordzee doorzetten. In combi- DUBLIN De JP The Seeger Ses sion Band gaat naar Ierland. De Zeeuwse groep geeft tussen 24 en 28 januari 2018 drie optredens tij dens het befaamde muziekspekta kel Temple Bar Tradfest in Dublin. Daar spelen ook onder anderen The Dublin Legends (voorheen The Dubliners), The Kilkenny's, Big Country, The Fureys en Moya Brennan. De JP The Seeger Session Band werd in 2009 opgericht door de natie met de komst van de Mari nierskazerne in Vlissingen zal dit de economie van Walcheren goed doen. En de vraag naar woningen vergroten. In de planning van provincie en gemeenten zou rekening gehou den moeten worden met deze ont wikkelingen. En minder met de statistisch voorspelde krimp van de bevolking. Zijn die krimpende bevolkingsstatistieken wel bepa lend, dan loopt Walcheren forse investeringen in de bouwsector mis. Laten we elkaar geen doem beeld opleggen. Op Walcheren groeit het aantal huishoudens nog vijftien jaar. Een ander aspect dat meegeno men moet worden in de bouw- planning is de verduurzaming van woningen. Wordt de Walcherse woningvoorraad voldoende duur zamer? Woningcorporaties hebben al een keuze gemaakt. Ze gaan hun woningvoorraad energieneutraal en daarmee aantrekkelijk maken voor mensen met een laag inko men. In 2018 heeft elke woningcor poratie een uitgewerkte route naar energieneutraal wonen. Ook huiseigenaren staan voor een keuze. Of hun woning wordt minderwaard door de concurren tie van nieuwe, duurzamere wo ningen. Of ze investeren in ver duurzaming. De huidige lage rente en stijgende energieheffingen ma ken een keuze voor verduurza ming gemakkelijker. De provincie wil het geschil met de Walcherse gemeenten beslech ten met een nieuw woningmarkt onderzoek. De ene statistiek ver vangt op die manier de andere sta tistiek. Beter zou het zijn om ver trouwen te hebben in het corrige rend vermogen van samenleving en markt om ongewenste plannen te voorkomen. Beter zou het zijn om ruim baan te geven aan breed gedragen economische ontwikke lingen. Beter zou het zijn om wo ningeigenaren nog meer te prikke len tot verduurzaming. Middelburgse zanger/gitarist Jan Piet de Klerk. Inmiddels is de band een bekende verschijning in de theaters en op de Nederlandse en Belgische festivals. Ook reisde de groep diverse keren naar Noorwe gen en Denemarken, waar zij onder meer al vijf keer speelde op het Ska- genfestival. Op 2 augustus 2010 komen vijf man nen binnenvallen als hij met twee homoseksuele vrienden zijn ne gentiende verjaardag viert. Vóór dat een van de gemaskerde man nen zijn neus breekt en hem in een drie dagen durende coma slaat, krijgt Rian Al Mamaar een duidelijke boodschap mee: „De volgende keer maken we je dood." Het is de druppel. De rechten student verlaat zijn woonplaats Al Najaf. In gebroken Engels vertelt hij: „Natuurlijk hou ik van mijn moeder, van mijn cultuur, van mijn land. Maar wat moest ik? Ik had geen toekomst. Geen afge ronde opleiding, want daar ben ik Mijn broer dreigde me te doden als ik me zo vrouwelijk bleef gedragen mee gestopt omdat iedereen maar zei dat ik ziek was omdat ik homo ben. Ik begon het op het laatst zelf te geloven. Zelfs bij mijn familie kon ik mezelf niet zijn. Mijn broer zag me afscheid nemen van mijn vriend, pakte een geweer en schoot op ons toen we in de auto wegvluchtten. Hij pakte me vaak bij mijn keel, drukte een pistool tegen mijn hoofd en dreigde me te doden als ik me zo vrouwelijk bleef gedragen." Overvolle boot Rian loopt van land naar land met de vluchtelingenstroom mee. Hij dobbert op zee op een overvolle boot. Een angstige tocht: Rian kan niet zwemmen en de boot dreigt te zinken. Iedereen moet zijn be zittingen overboord gooien. Rian komt aan land met niet meer dan de kleren aan zijn lijf, een porte monnee en een mobieltje. In 2015 bereikt Rian Nederland, het land waar hij zichzelf hoopt te kunnen zijn. Het loopt anders. Be gin mei laat de IND (Immigratie- en Naturalisatiedienst) weten dat hij geen verblijfsvergunning krijgt. Er is ernstige twijfel of hij wel echt homo is. Wat hij tijdens de eerste verho ren vertelt, overtuigt niet. Over hoe hij een knaapje van een jaar of ne gen is, als hij ontdekt dat hij gevoe lens heeft voor jongens. Over de twintig jaar oudere leraar, waar mee hij op vijftienjarige leeftijd een relatie krijgt. In het diepste ge heim, want de leraar is getrouwd. „Dat gebeurt veel in Irak, dat ho moseksuele of biseksuele mannen trouwen voor de buitenwereld. Wij konden zonder dat iemand het zag vrijen, want de mannen en vrou wen leven strikt gescheiden van el kaar in aparte kamers. Vrouwen moeten aankloppen en mogen pas binnenkomen als de man 'ja' roept. Een van mijn broers is biseksueel en toch getrouwd. Bij hem vond ik nog een béétje begrip. Maar ik kan het niet verbergen. Ik ben te vrou welijk, zelfs in mijn stem en mijn gedrag. Mensen die zeggen dat het Als ik kon kiezen, was ik heteroseksueel en gelukkig getrouwd in Irak een keus is, begrijpen het niet. Als ik kon kiezen, was ik heteroseksu eel en gelukkig getrouwd in Irak." Rian zit op de bank in het huis van Richard Boone, waar hij sinds juni 2016 mee samenwoont. Coupe soleil in het ravenzwarte haar. Armbandjes. Strakke, modieus ge scheurde jeans. Piercings. Gesoig neerde, bijgetekende wenkbrau wen. Een zachte, vrouwelijke stem. Echt of gespeeld, zoals de IND zegt? Maandag 25 september mag de rechtbank in Amsterdam het zeg gen. Samenwonen Partner Richard Boone: „Ze willen niet eens geloven dat wij echt sa men zijn en in mijn huis in Mid delburg samenwonen. We hebben 150 pagina's Whatsapp overlegd, 150 foto's, twaalf brieven van vrien den, ouders, buren en stichting Vluchtelingenwerk die bevestigen dat wij samenwonen en gay zijn. Ook bewijzen van uitgaven die ge stegen zijn sinds hij bij mij in woont en dat ik zijn sportabonne- ment betaal... Het is allemaal van tafel geveegd." vrijdag 8 september 2017 PC Homo! Volgende keer maken we j e dood, zeiden ze Eric de Ceuster is directeur bestuurder van Woongoed Middelburg. De provincie Zeeland stelt een onderzoek in naar de wo ningbehoefte in Zeeland. De aanleiding is de onmacht van de drie Walcherse gemeen ten om afspraken te maken over de woningmarkt. Eric de Ceuster Zaterdag 16 september geeft de band een concert in Porgy Bess in Terneuzen. Saxofonist en regisseur Cor de Jonge te midden van de JP the Seeger Session Band in The Crisis Cure Tour II. Ondine van der Vleuten Middelburg -Rian Al Mamaar „We kunnen niet ingaan op in dividuele gevallen", zegt woordvoerder Yvonne Wig- gers van de IND (Immigratie- en Naturalisatiedienst). „In zijn algemeenheid kan ik zeggen: het is aan de vluchtelingen die hier om bescherming vragen, om te bewijzen dat dat terecht is. Bij twijfel kan hun verzoek niet ingewilligd worden. Kern vraag is: hebben mensen reden om te vrezen voor hun leven, en daarom bescherming nodig? Dat moet zorgvuldig worden bekeken en daarom voeren we vrij uitgebreid gesprekken met de mensen." Hoe beoordeelt de IND of ie mand homoseksueel (genoeg) is voor een verblijfsvergunning? Critici stellen dat het daarbij vaak mis gaat. De IND kijkt - naar de mening van critici te veel - naar wat er in de inter views geantwoord wordt op vragen over zelfacceptatie en bewustwording. Ook moeten de verhalen stroken met wat bekend is over de situatie van gays in het land van herkomst. Veel minder zwaar telt 'onder steunend bewijs' als foto's en getuigenverklaringen van part ners. Tientallen asielzoekers dreigen het land uitgezet te worden omdat ze de IND niet wisten te overtuigen. Advocaat Erik Ha genaars, die jaarlijks tientallen zaken behandelt, vindt dat ge tuigenverklaringen van part ners meer gewicht zouden moeten krijgen. Bovendien zou meer tijd moeten worden uitge trokken voor de verhoren. Im mers: niet iedereen legt, na de recente ervaringen in het ho mofobe thuisland, zonder enige gêne verklaringen af over een gevoelige zaak als seksuele identiteit. LGBT Asylum Sup port pleit ook daarom voor een onafhankelijke commissie met onder meer gedragsgedeskun- digen en antropologen, die de IND bindend adviseren. -Rian Al Mamaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36