Veere wint zaak vlonders Watergebouw wordt fitnesscomplex Argwaan raad bij de Kustvisie Oude tijden herleven bij Scheepswerf in Arnemuiden 7 De Historische Scheepswerf C.A. Meerman is zaterdag te bezoeken tijdens Open Monumen tendag. K: o Schaeffer wist tot 2007 niets van oude houten schepen. Nu leidt de 71-jarige Vlis- singer bezoekers rond over het terrein van de Stichting Historische Scheepswerf C.A. Meerman in Arnemuiden. En op de meeste vragen kan hij wel ant woord geven, zegt hij met een grote glimlach. „Door goed naar al die mannen te luisteren die hier als vrijwilligers werken, weet ik nu een hoop." Zaterdag, tijdens Open Monu mentendag, is hij ook weer van de partij. Dan neemt hij mensen op sleeptouw die wat meer willen weten van wat er allemaal gebeurd is op de scheepswerf. En hij vertelt ook over de geschiedenis van Ar nemuiden, de visserij en de werf. „Wist je dat Arnemuiden in de zestiende eeuw heel welvarend was? Daarna werd het minder en minder en bleef het sappelen tot de jaren zeventig van de vorige eeuw. Pas toen begon het weer goed te gaan met de visserij." Ook Janny Meerman is morgen te vinden op de werf. De Arne- muidse (51) doet de catering en ontvangt groepen. Haar opa werkte bijna zijn hele leven op de werf. Haar vader veel korter. „Hij moest als krullenjongen een jaar lang houten spijkers maken. Hij was dat werk zó beu dat hij de eer ste de beste gelegenheid aangreep om te vertrekken. Hij ging varen." Ze vindt het leuk om op te tre- Soms zie je dat een schip de verkeerde eigenaar heeft den als gastvrouw, zegt ze. Ze ver telt dat ze soms ziet dat vrouwen wat verloren rondlopen op de werf, terwijl hun mannen geïnte resseerd kijken naar het restaure ren van de oude schepen. „Dan zeg ik, jij gaat misschien liever leuk winkelen." Ze adviseert daarom wel eens aan groepen om donder dags naar de werf te komen zodat de vrouwen naar de Markt in Mid delburg kunnen. Ze werkte vroe ger op passagiersschepen en weet, zegt ze, hoe je als gastvrouw op moet treden. Verstand van hoog aarzen heeft ze niet. „Dat hebben de mannen hier." Cees Droste (68) uit Baarland restaureert. Dat doet hij al bijna heel zijn leven. „Ik ben een van de gelukkige mensen die van zijn hobby zijn werk kon maken." En nu, als gepensioneerd scheepsres- taurateur, is hij vaak te vinden bij de Historische Werf om oude wrakken op te knappen. „Het is leuk als je door een haven loopt en je werk ziet liggen. Soms zie je echter ook dat een schip de ver keerde eigenaar heeft. Dat het weer ligt te verkommeren." Hij werkt nu aan een kleine hoogaars Seepaerd. Hij lag ooit te verkrotten in een loods in Middelburg. Met een glimlach: „Ik had nooit die loods binnen moeten stappen. Want ik zit nu weer aan deze vast." De gemeente Veere is als win naar tevoorschijn gekomen uit het juridisch conflict met kaas boerderij Mariekerke over de vlonders. Dat blijkt uit meerdere uitspraken van de rechtbank. De minicamping van het be drijf verhuurde in het toeristen seizoen safaritenten die op vlon ders stonden. De gemeente eiste dat die vlonders buiten het sei zoen compleet werden verwij derd, inclusief de funderings paaltjes. Want volgens de regels van de gemeente moeten mini- campings buiten het seizoen alle kampeermiddelen hebben ver wijderd. Daardoor moest de ei genaar zijn vlonders in 2015 ver zagen, omdat ze vast in de grond stonden. En ook vorig jaar moest hij ze slopen anders zou hij dwangsommen moeten betalen. Hij startte verschillende rechtszaken tegen de gemeente De rechtbank heeft in alle zaken de eigenaar van de camping in het ongelijkgesteld in de hoop dat hij de gemaakte kosten voor dat verwijderen te rug zou krijgen en nieuwe vlon ders kon laten liggen. Daarnaast eiste hij dat de gemeente ook op zou treden tegen andere mini- campings waar, buiten het sei zoen, speeltoestellen en ander campingmateriaal bleef staan. De rechtbank heeft in alle za ken de eigenaar in het ongelijk gesteld. Zo vindt de rechtbank bijvoorbeeld dat de eigenaar van de kaasboerderij er persoonlijk niets mee te maken heeft hoe de gemeente omspringt met be drijven waar speeltoestellen mo gen blijven staan. Het bedrijf ge bruikt nu vlonders die verwij derd kunnen worden. Het watergebouwtje aan de Edi- sonweg in Vlissingen, waar vroeger de stoomtreinen water innamen, is nu nog wit met een randje blauw. Maar als kunstenaar Martij n Prins er eerdaags klaar mee is, is het schier onherkenbaar. Prins tovert het achthoekige gebouw, restant van het oude station, om in een re clameposter voor sportschool Fit ness Fitaal. Die heeft het gebouw in bruikleen gekregen van de ge meente. „Het wordt een soort sportcomplex voor de hele Kennis- werf', zegt eigenaar Jan van den Berg. Rondom het gebouw komen buitensportvoorzieningen. Een be gin is gemaakt met de stormbaan. Uiteindelijk wil Van den Berg 2400 vierkante meter rondom het water gebouw inrichten met kunstgras, voor yoga en pilates, en een sport- baan, vertelt Van den Berg „We ras teren het terrein af met paaltjes en boomstammen." Het watergebouw was tot vorig jaar twee jaar lang het gekraakte thuis voor houtkunstenaar Sebasti- aan Kas. Het terrein staat te koop bij de gemeente. Onzeker is of het wa tergebouw in de toekomst kan blij ven staan. Fitness Fitaal gebruikt het zolang als opslag. De oppositiepartijen die geen be bouwing in het Nollebos wensen, vreesden dat er in de Kustvisie toch achterdeurtjes zitten waar mee ze argeloos zouden instem men met ongewenste commerci ële ontwikkelingen. Met name PvdA en GroenLinks aarzelden daardoor, tot ergernis van LPV en SP. De partijen kunnen ook over wegen de visie ter kennisgeving aan te nemen, in plaats van er mee in te stemmen, opperde Marin de Zwarte (CDA). De vijf projecten die nog 'in de pijplijn' zitten, plan nen van vóór 2016, daar mag de raad nog ja of nee tegen zetten, be loofde wethouder John de Jonge. Dat betreft de hotelkamers voor de paviljoens Kon-Tiki en Piet Hein, een horecapunt in de plaats van de Vijgheter, de uitbouw van Pier 7 in het badcaisson op het Badstrand en strandslaaphuisjes bij West duin. De herziening van het bestem mingsplan Stedelijke Bedrijven terreinen werd op verzoek van De Jonge van de agenda gehaald. In het bestemmingsplan maakt de gemeente ruimte voor de bouw van een Lidl XL-supermarkt van 1.200 m2 groot en de aanleg van 158 parkeerplaatsen op de plaats van het inmiddels gesloopte koopcen trum Groenendijk op Baskens- burg. Dat waren gemeente en de su permarkt overeengekomen, maar de omgevingsvergunning die Lidl aanvroeg bleek plots anders te zijn dan was afgesproken. Daar wilde het college niet van weten, tot ongenoegen van de su permarktketen. Nu heeft Lidl als nog een nieuwe aanvraag gedaan voor een aangepast bouwplan. Daar moet de gemeente nog even naar kijken en daar had de raad be grip voor. vrijdag 8 september 2017 WA Goed luisteren cruciaal Emile Calon Arnemuiden Miónal ir'!ime Skills Ko Schaeffer, Janny Meerman en Cees Droste (vlnr) zijn vrijwilligers bij de Historische Werf C.A. Meerman in Arnemuiden. foto ruben oreel -Cees Droste De werf is zaterdag open van 10.00 tot 17.00 uur. Emile Calon Middelburg Claudia Sondervan Vlissingen De raad Vlissingen blijft wor stelen met de Zeeuwse Kustvi sie. De raad wilde nog eens doorpraten over dat stuk van provincie Zeeland en de Zeeuwse gemeenten dat paal en perk moet stellen aan de verstening van de Zeeuwse kust. Claudia Sondervan Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35