'Strandbezoekers worden als gast verwelkomd' 'Zeeuwen zijn trots op hun stranden' 'Uitzendbureau misbruikt huurhuizen' 3 7k Wéér wint een Zeeuws strand de verkiezing 'Schoonste strand van Nederland'. Dit jaar krijgt Oostkapelle opnieuw de trofee. Zeeland domineert al tien jaarlang de ranglijst. Waarom scoren we steeds zo hoog? Winnaars laatse tien jaar „Ik beoordeel als inspecteur al ja renlang de stranden van Cadzand tot Goeree-Overflakkee. De Zeeuwse stranden zijn zo schoon, omdat de strand- wachten het goed bij houden en omdat er veel energie gestoken wordt in gedragsbeïn vloeding van strandbe- zoekers. Bovendien wordt het strand in Zee land voornamelijk bezocht door toeristen, terwijl in Zuid- en Noord-Holland vooral plaatselijke bevolking naar het strand gaat. Toeristen gedragen zich anders: ze zijn vaak wat netter. Op het strand van Oostkapelle zijn actieve strandwachten constant bezig om het strand netjes en schoon te houden. De parkeerplaats ziet er al schoon uit: je vindt geen afval in de omgeving van de auto's. Het pad naar het strand, dat heel lang is, wordt erg goed bijgehouden. Aan de zijkanten van het pad, bij de hekjes en bij de fietsen vind je nauwelijks afval. Op het strand staan afvalbakken met de tekst 'Houd het strand schoon'. De houten loop- I planken zijn zandvrij ge maakt. Strandwachten vervangen de zakken in de afvalbakken regelmatig, zodat de bakken niet gaan stinken of ongedierte aantrekken. En het belangrijkste: strandbezoe- kers worden als gast verwelkomd. Er staat een bord met de weersom standigheden, er is een speel- tuintje dat er keurig uitziet, strandwachten spreken het pu bliek aan: ze delen onder meer af- valzakjes uit. Heel professioneel." ERELIJST/ „Zeeland spant de kroon als het gaat om schone stranden. Oostka pelle scoort 4.9 van de 5 pun ten. Dat is gewoon ultiem schoon. Zeeuwen scoren elk jaar zo hoog in de verkiezing, omdat ze trots zijn op hun stran den: ze zijn betrokken en hebben passie. De voorzieningen staan bo vendien op de juiste plekken, bij voorbeeld bij de opgangen en bij parkeerplaatsen. Veel afvalbakken zijn voorzien van grote stickers die wijzen naar de opening. De stranden in Nederland zijn de laatste jaren twee keer schoner ge worden. Dat komt omdat er steeds beter samengewerkt wordt tussen beheerders, ondernemers, en bij voorbeeld de reddingsbrigade. Dat gebeurt ook in Zeeland. Onder de vlag van Schoon Zeeland wordt geïnvesteerd in educatie op scho len, om kinderen onder meer het belang van schone stranden bij te brengen. Er is ook een initiatief 'schone jongens en schone meiden' opgezet. Men sen gaan de stranden op om afVal te verzamelen en het publiek aan te spreken. Zeeland is goed in het stimuleren van vrijwilligersactiviteiten. Overheden zeggen niet hoe het moet, maar luisteren naar par tijen. Matthijs Lievaart bedacht enkele jaren geleden bijvoorbeeld de jutbakken, waar mensen hun gejutte afval in kunnen gooien. Zijn idee is omarmd door ge meenten en de provincie: de bak ken staan nu overal." De illegale praktijken kwamen on langs aan het licht bij een woning in Kruiningen. „Daar was sprake van een huurachterstand van en kele maanden. In zo'n geval zoeken we altijd persoonlijk contact met de huurder. Toen we aanbelden om het gesprek aan te gaan, bleek dat de oorspronkelijke bewoner was ver trokken naar Zuid-Europa. De Oost-Europeaan die opendeed, gaf onmiddellijk aan dat hij een kamer huurde via een uitzendorganisatie. Op dat moment gingen bij ons alle alarmbellen rinkelen", zegt Bevers. De woning in Kruiningen werd door meerdere mensen uit Mid den- en Oost-Europa bewoond. Het huis is dinsdag ontruimd. Ook heeft R&B Wonen contact gezocht met het uitzendbedrijf en aangifte gedaan bij de politie. Om welk be drijf het gaat en of de eigenaren de fraude hebben toegegeven, wil Be vers lopende het onderzoek niet zeggen. De sociale verhuurder is ook een grondig onderzoek gestart naar an dere woningen in de gemeenten Reimerswaal en Borsele die wel- Toen die man zei dat hij een kamer via een uitzendbureau huurde, gingen alle alarmbellen rinkelen licht ook illegaal worden onderver huurd. „We hebben nu zo'n tien tot vijftien verdachte woningen in beeld." Die huizen kwamen onder meer naar voren doordat de tuin ex treem slecht wordt onderhouden of doordat buren vermoeden dat er sprake is van onderverhuur. Ook kunnen andere afwijkende uiter lijke kenmerken er volgens Bevers op duiden dat een huis wordt ge bruikt voor kamerverhuur. Bevers is vastberaden 'tot het uiter ste te gaan' om de illegale praktij ken de kop in te drukken. „We heb ben in Nederland een fantastisch stelsel waarbij we kwalitatief goede huurhuizen beschikbaar stellen, met name voor mensen met een laag inkomen. Dat is onze doel groep." Bovendien vermoedt Be vers dat de illegale onderverhuur gepaard gaat met uitbuiting van de arbeidsmigranten. De directeur van R&B Wonen benadrukt dat er ook Polen, Bulga ren en Hongaren zijn die op cor recte wijze in een sociale huurwo ning wonen. „Deze nieuwe Zeeu wen zijn belangrijk voor onze eco nomie en zijn vaak erg betrouw bare huurders. Als ze aan dezelfde regels voldoen als alle andere Zeeu wen, kunnen ze ook in aanmerking komen voor een woning. Maar zo dra een huis bewoond wordt door vier mannen, kun je er vanuit gaan dat het niet in orde is." R&B Wonen probeert alsnog de huurachterstand te innen van de huurder van het dinsdag ont ruimde huis in Kruiningen. Een ad vocaat die het woningbouwcorpo ratie in de arm heeft genomen, be kijkt op welke manier gerechtelijke stappen tegen het uitzendbureau kunnen worden ondernomen. vrijdag 8 september 2017 wint 't Zeeuwse strand! Cornelleke Blok Aad de Bloois, ANWB-inspec- teur die de stranden beoor deelde: 2017: Oostkapelle 2016: Oostkapelle 2015: Domburg 2014: Banjaardstrand Noord- Beveland 2013: Domburg 2012: Banjaardstrand Noord- Beveland 2011: Sluis 2010: Banjaardstrand Noord- Beveland 2009: Westland 2008: Sluis Vincent Breedveld, program mamanager Nederland Schoon (organisator van de verkie zing): Sociale huurwoningen in Rei- merswaal en Borsele worden misbruikt door uitzendbureaus. Dat sterke vermoeden heeft wo ningbouwcorporatie R&B Wonen. Directeur Peter Bevers is woedend. „We pikken het niet dat commerciële bedrijven onze woningen ritselen om door te verhuren aan arbeidsmigran ten." Joeri Wisse Kruiningen -Peter Bevers, directeur R&B Wonen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31