Woordkeuze Freek de Jonge schrijft boekenweekgeschenk 1 W? Djayce (7) in actie voor Sint-Maarten 2 MAAN LEO r Column In de wilde chaos van heen en weer vliegende waterstofbom men en Twitterberichten mis sen wij in Nederland soms ander Amerikaans nieuws. Zo maken mijn Amerikaanse vrienden zich nu nogal druk over het feit dat Trump het D AC A-programma heeft afgeschaft. DACA be schermde de kinderen van illegale immigranten. Na een veiligheids controle mochten deze jongeren werken, studeren en autorijden (vooral dat laatste is belangrijk in de VS) zonder de angst gedepor teerd te worden. Afijn, volgens Trump was dit geen goed plan, en hij hief dan ook de wettelijke be scherming van deze jongeren op. Wat mij in dit verhaal echter fas cineert, is de taal. De jongeren worden namelijk DREAMers ge noemd, dromers. Ik weet niet welke slimme marketingdame deze naam bedacht heeft, maar ze verdient eindeloos respect. DREAM staat overigens voor De velopment, Relief and Education for Alien Minors, maar dat is niet relevant. Een dromer spreekt tot de verbeelding, zeker in het land van de Amerikaanse droom en 'I have a dream'. Een dromer doet geen kwaad. Een dromer heeft de toekomst en het geluk aan zijn zijde. En zeg nou zelf: als je de dro mers dwarsboomt, ben je vrijwel per definitie een moreel verwer pelijk sujet. Een briljante zet dus om deze jonge mensen DREA Mers te noemen. Het doet je ook aan onze Neder landse woordkeuze denken. Ligt het aan de term gastarbeiders dat de eerste immigranten niet zo goed geïntegreerd zijn? Ze waren immers slechts te gast. Zorgt de onbewuste associatie met schurf tige hondjes (inclusief pusoogjes) die jarenlang op nieuwe baasjes wachten ervoor dat we bij het woord asielzoeker denken aan hulpbehoevendheid? En in een wereld waar geluk wordt gezien als een schaars goed, is zelfs de term gelukszoeker geen compli ment. Misschien moeten we in Nederland op zoek naar onze ei gen dromers- Een dromer heeft de toekomst en het geluk aan zijn zijde DESTELLING Vandaag: Ik laat strand altijd schoon achter Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Bart Hoogstad zit op de bank BIJ NADER INZIEN Scholieren in Hulst scoren het best Extra voorstelling film 'Zoenoffer' Zeeuwse huurder 1,4% duurder uit Het boek wordt tussen 25 oktober en 5 november cadeau gedaan in de boekhandel bij besteding van mini maal 15 euro. De cabaretier woonde in de jaren 60 in Goes, waar zijn va der toen leraar godsdienst was aan het Christelijk Lyceum. De vraag 'Ben ik een Zeeuw' werd in huize De Jonge zeker gesteld. Zijn grootouders van vaders kant kwa men van Schouwen-Duiveland, van Oosterland. Daar kreeg zijn opa Willem Govert op zijn 14de een roeping, hij werd bijbelcolporteur en later evangelist. Zoon Andries studeerde theologie en werd predi kant en godsdienstleraar. Freek de Jonge herinnert zich hoe zijn vader een groot liefhebber was van Walcheren. „Hij kende het ei land van voor de oorlog met al die heggen en smalle weggetjes. Prach tig. In de huidige tijd is het jammer dat de provincie zich helemaal op het toerisme richt. Al die vakantie parken, het wordt een beetje tuttig. Maar dat zal de prij s van de vooruit gang zijn." Het geschenkboek van de Week van het Zeeuwse Boek bestaat uit losse verhalen, die volgens Freek de Jonge wel een duidelijke samen hang vertonen. Ze omspannen de periode 1900-2017. Het verhaal De overkant, dat eerder verscheen in de bundel Zondig in Zeeland en werd verfilmd, is er in opgenomen. De schrijver: „Ben ik een Zeeuw? Ik ben heel veel in Zeeland geweest. In het boek ga ik een aantal Zeeuwse situ aties na. Er zit een hele ontwikke lingslijn in. Mijn middelbare schooltijd in Goes komt voorbij. Het boek eindigt met een Zeeuwse boer, die voor het water naar Groningen is gevlucht. Groningen, inderdaad, de provincie van de aardbevingen." Wat is een Zeeuw, ook die vraag komt in het geheel aan bod. De Jonge: „Een Zeeuw is van oorsprong verbonden met land en water. Door de kracht van het water heeft hij le ren relativeren. Over het algemeen zijn het bescheiden mensen die een grote verbondenheid hebben met waar ze wonen." Tijdens de Week van het Zeeuwse Boek toert De Jonge met zijn nieuwste theaterprogramma - ook getiteld Ben ik een Zeeuw? - door Zeeland. „Daarin heb ik een aantal verhalen uit het boek opgenomen en er nieuwe liedjes bij geschre ven." De 7-jarige Vlissinger Djayce Wolff (foto) en zijn moeder Nad ja zijn een actie begonnen voor de weder opbouw van de Sister Magda pri mary School op Sint-Maarten. Vlissinger Djayce en zijn ouders woonden vanaf augustus 2015 een jaar op Sint-Maarten. Djayce, leer ling van groep 5 van basisschool De Wissel, was leerling van groep 3 van de Sister Magdaschool. „Ik had veel vriendjes, die nou misschien een tijd niet naar school kunnen, omdat er een orkaan over het eiland raasde. Als we veel geld ophalen, kunnen de kinderen op Sint-Maar ten weer snel naar school." Djayce en moeder Nadja ruziën een beetje wie het eerst het idee op perde om een actie voor de school op Sint-Maarten te beginnen. Maar Djayce vond het direct een goed idee om geld voor de school op te halen. Toen moeder opperde dat hij dan ook zelf moet doneren, schrok hij even. „Niet al mijn spaargeld hè, want ik spaar voor Ninjago van Lego." Toen Nadja voorstelde om een tientje of vijftien euro te stor ten, was Djayce er snel uit: „Ik geef twaalf euro, mooi in het midden." Djayce hoopt nu dat meer kinde ren twaalf euro - 'of iets meer of minder' - overmaken via doneerac- tie.nl Ook ouders, opa's en oma's en alle anderen die de kinderen van Sint-Maarten een goed hart toedra gen, worden door Djayce en Nadja opgeroepen de school te steunen. Nadja Wolff sprak gisteren met de moeder van een intussen ook weer in Nederland teruggekeerd vriendje van Djayce. „Peer en zijn moeder zetten in het Brabantse Boekei ook een crowdfundactie op. Samen hopen we zoveel geld op te halen dat we over enige tijd een container met boeken, schriften, schrijfgerei en wat er ook maar meer nodig is, kunnen sturen." Bijdragen voor de wederopbouw van de Sister Magdaschool kun nen worden gedoneerd via do- neeractie.nl (actie Stay Strong SXM) of via de Facebookpagina van Nadja Wolff. WAAR BLIJFT WE KOFFIE vrijdag 8 september 2017 Gisteren: Ministers verdienen te weinig 423 stemmen 8 september: g van &e scheming In het onderschrift bij de foto van de woens dag in Sas van Gent in gewijde ankerplaats annex klapbank is een verkeerde naam ge noemd. Niet directeur Wim Scholten van SCEZ zit als tweede op de bank, maar Bart Hoog stad van grillrestaurant Dockside waar de bank op het terras staat. VLISSINGEN Scholieren in de ge meente Hulst halen de hoogste cijfers, gemid deld een 6,77. Dat blijkt uit een onder zoek van online winkel centrum beslist.nl, op basis van cijfers van de Dienst Uitvoering Onder wijs (DUO) over de afge lopen vijf jaar. In de gemeente Sluis haalden scholieren de laagste cijfers, namelijk een 6,44 gemiddeld. VLISSINGEN Film by the Sea heeft een extra voorstelling inge last van Zoenoffer, de do cumentaire van Bo van Scheyen (foto) over de Hedwigepolder. De pre mière op dinsdag 12 sep tember is al uitverkocht. De extra voorstelling is zaterdag 16 september om 12.00 uur. Zoenoffer vertelt het verhaal van de mensen die direct be trokken zijn bij de veelbe sproken polder, onder wie eigenaar Gery De Cloedt. VLISSINGEN De woninghuren in Zee land zijn dit jaar met ge middeld 1,4 procent ge stegen. Dat is minder dan in de voorgaande jaren. In 2016 bedroeg de toe name nog gemiddeld 1,7 procent, in 2015 2,5 pro cent. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens het CBS is de huurstijging de laagste sinds 2010. Landelijk ging het vorig jaar om gemid deld 1,6 procent. Cabaretier en schrijver Freek de Jonge (1944) schrijft dit jaar het Geschenk van de Week van het Zeeuwse Boek. De titel is 'Ben ik een Zeeuw?' Jan van Damme Vlissingen René Hoonhorst Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2