c* Meer praktijkervaring nodig om beveilingsplannen van politie te testen Op papier heeft de politie de beveiliging van de kerncentrale en andere nucleaire inrichtingen prima in orde. Het schort nog aan samenwerking en goed oefenen, vindt de Inspectie. vrijdag 8 september 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl 'Ze willen niet geloven dat wij samenwonen' ZEELAND 8 Jari Klapwijk bezig om de muur te ver fraaien. Het ZRTI ondergaat een grootschalige renovatie. Met meer licht en kleur, een huiselijke uitstraling, kunst en natuurlijke materialen moet het gebouw aantrekkelijker zijn om te verblijven, ook al is de aanleiding voor een be zoek aan het ZRTI voor pa tiënten doorgaans geen vro lijke. In het ZRTI worden men sen behandeld voor kanker. De patiënten kunnen vanaf nu even hun zinnen verzetten door het kunstwerk van The- len. Hij schilderde een land schap met gras, bloemen, een hertje en een aantal kenmer kende gebouwen uit de Vlis- singse binnenstad. Later dit jaar beginnen kun stenaars Paul en Menno de Nooijer uit 's-Heer Abts- kerke aan een muurschilde ring in de behandelruimten van het gebouw. Dat werk is in december af. fotorubenoreel Vlissingen Patiënten van het Zuidwest Radiotherapeutisch Instituut (ZRTI) in Vlissingen hebben vanaf nu een aangenamer uit zicht tijdens het wachten op een behandeling. Kunstenaar Stephan Thelen heeft een oersaaie, grijze muur veran derd in een fris landschap, waarin een hertje de blikvan ger is. Thelen was een week Rolf Bosboom Borssele De politie moet beter oefenen met de beveiliging van nucleaire inrich tingen. Ook de samenwerking met andere partijen kan intensiever, zo oordeelt de Inspectie Veiligheid en Justitie. In hoeverre dat opgaat voor de kerncentrale in Borssele, is on duidelijk. Inspectie noch politie laat zich daarover uit. Nucleaire inrichtingen moeten zelf maatregelen treffen om zich te wapenen tegen bijvoorbeeld dief stal en sabotage. In extreme geval len kunnen zij een beroep doen op de overheid. De politie in de betrok ken regio moet daarvoor een plan klaar hebben liggen. Omdat niet duidelijk was of die plannen er ook zijn en in welke mate die nog actueel zijn, heeft de Inspectie die in kaart gebracht. Daarbij is gekeken naar alle zes nu cleaire inrichtingen in Nederland: de kerncentrale en de Covra in Vlis- singen-Oost, het Reactor Instituut Delft, de kernreactor in Petten, Urenco in Almelo en de gesloten kerncentrale in Dodewaard. De In spectie constateert dat de politie- eenheden 'doordacht invulling ge ven aan de externe beveiliging van nucleaire inrichtingen'. De plannen voldoen aan de eisen, zijn waar no dig goed afgestemd op de lokale si tuatie en sluiten aan op de plannen van de veiligheidsregio's. Op papier ziet het er dus goed uit, vindt de Inspectie. In de praktijk valt er nog wel wat te verbeteren. De afspraken die de politie-eenheden en de nucleaire inrichtingen maken worden niet altijd nagekomen en de meldkamer wordt soms niet be trokken bij oefeningen. De Inspec tie roept de politie en de betrokken burgemeesters en veiligheidsregio's op dit te verbeteren. Het ontbreekt vaak aan gezamen lijk oefenen, waaraan alle politieon derdelen die een rol spelen deelne men. Drie van de vier betrokken re gio's geven 'beperkt uitvoering aan De politie geeft doordacht invulling aan de beveiliging van nucleaire inrichtingen - Inspectie Veiligheid en Justitie het oefenen met de nucleaire in richtingen', aldus de Inspectie. Juist het feit dat er bijna geen incidenten plaatsvinden, maakt de noodzaak van oefenen alleen maar groter, om te kunnen bepalen of de beveili gingsplannen ook in de praktijk werken. De Inspectie gaat in het rapport, dat minister Stef Blok gisteren aan bood aan de Tweede Kamer, niet specifiek in op de Zeeuwse situatie. Ook was zij gisteren niet in staat tot verdere toelichting. In het rapport wordt de politie-eenheid Zee land/West-Brabant wel in positieve zin genoemd, omdat zij regelmatig werkbezoeken aan de kerncentrale in Borssele organiseert voor ver schillende geledingen. Dat bevor dert de 'lokale kennis' die noodza kelijk is voor een goed beveiligings plan, aldus de Inspectie. De politie wil niet verder ingaan op het rapport. Een woordvoerder van de eenheid Zeeland/West-Bra bant verwijst naar de Landelijke Eenheid. Ook die laat zich niet uit over de bevindingen en over de si tuatie in Zeeland. De kerncentrales over de grens, met name die in Doel en Tihange, heeft de Inspectie buiten beschou wing gelaten. De Onderzoeksraad voor Veiligheid voert momenteel een onderzoek uit om de grens overschrijdende samenwerking bij incidenten te onderzoeken. It Schildering verzet de zinnen Nucleaire oefening kan beter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29