Lek in Duitse verkiezingssof tware Agenten ziek thuis na kritiek op organisatie' 10 Wegaannaar de tcmdcirt/ GOUDEN BOEKJES TANDARTS Natuurlijk was het werk van Annie M.G. Schmidt mooi en onvergetelijk, maar het Gouden Boekje over de tandarts was na 45 jaar toch echt aan vervanging toe. Vandaag verschijnt het nieuwe prentenboek Wiwi Wit. Het is bijna niet meer voor te stel len, maar in de jaren 70 trok de tandarts alleen een wit jasje aan over zijn normale kloffie. Geen handschoenen, geen mondkapje, geen bril, geen smetteloze Crocs. Gaatjes werden nog gevuld met grijze vullingen. En elektrische tandenborstels bestonden al wel, maar die werden alleen voor geschreven aan mensen met motorische gebreken. Reden voor twee mondhygië nisten om het Gouden Boekje Wij gaan naar de tandarts, in 1971 be werkt door Annie M.G. Schmidt, een opfrisbeurt te geven. „Ik zie hem nog wel eens liggen in de wachtkamer van tandartspraktij ken, maar hoe leuk ook: hij is écht niet meer van deze tijd", stellen de mondhygiënisten Yvonne Buunk-Werkhoven en Dagmar Else Slot. Om maar eens met de adviezen van toen te beginnen. Bobbie en Tommie, twee oerdegelijke knul letjes, krijgen tips voor extra sterke tanden. De tandarts: 'Het is geweldig! Helemaal geen gaatjes. Geen van beiden. Hou het vooral zo. Drink veel melk.' Néé, niet doen, roept Buunk- Werkhoven uit. „We weten in middels dat melkzuur het tand glazuur aantast. Kinderen die voor het slapengaan een flesje melk krijgen, hebben vaak al veel gaatjes is de melktanden. Drama! Drink liever een glaasje water." Het is niet zo best gesteld met het Nederlandse kindergebit. Uit een recente studie van het Erasmus MC blijkt dat één op de vijf au tochtone kinderen op 6-jarige leeftijd al één of meerdere gaatjes heeft. Bij Turkse en Marokkaanse kinderen is dat zelfs drie op de vijf. Buunk-Werkhoven: „Dus ouders: zodra het eerst tandje van je baby doorkomt, ongeveer na een halfjaar, moet je al begin nen met poetsen. Maak er een GOUDEN BOEKJES tussen de tanden en kiezen goed schoon te maken." De borstelhaartjes kietelen, aaien, draaien, in alle hoekjes, kort en lang door de bocht. Koekrestjes, ananashaartjes, alles wordt keurig meegenomen in kleurig fluoride-vocht. Fluoride-vocht?! Begrijpen kleine kinderen dat wel? „Misschien niet, maar we gebruiken soms lastige woorden om daar kinderen 'ge woon' mee te maken. We weten uit onderzoek dat fluoridetand pasta het aantal gaatjes terugdringt. Die boodschap is belangrijk", bena drukt Buunk-Werkhoven. Zo wordt voor het eerst in de ge schiedenis van de Gouden Boekjes een mondhygiënist geïntrodu ceerd. In het oude exemplaar wordt een 'juffrouw' afgebeeld in een hooggesloten jurkje, die de écht belangrijke zaken aan de tandarts overlaat. „Dat beeld klopt natuurlijk ook niet meer. Je zou er feministisch van worden", zegt Slot geamuseerd. dagelijks ritueel van, net zoals ontbijten, je haar kammen en douchen." Boor De gepromoveerde mondhygië nisten onthullen vandaag het kin derboek Wiwi Wit, geschreven en geïllustreerd door Marion Bloem. Rotte tandjes, kiespijn of het ge luid van een snerpende boor ko men er bewust niet in voor. Dat zaait maar angst, denken de mondhygiënisten. Wiwi Wit gaat over een melk tandje dat plaats moet maken voor een grotemensentand. De eige naar van deze rijmende tand is Marlies (6). Het meisje schreeuwt elke avond moord en brand als ze haar tanden moet poetsen. Zodra de borstel over mijn tandrand Van grrr grrr grrrr aan het brommen slaat, Wordt het in Marliesjes mond be nauwd. Marliesje vecht, Mar liesje zegt: Nee! Marliesje snauwt: Maar ik heb van daag helemaal geen snoep gekauwd. Ik doe het sel-luf, ik ben niet meer klein! Als jij mij poetst mama, doe jij mij pijn. Dit moet een herkenbare scene zijn voor ouders, denkt Buunk- Werkhoven. „Kinderen begrijpen niet waarom ze twee keer per dag hun tanden moeten poetsen. Het voelt als corvee. Door een rijmpje proberen wij er een leuke bezig heid van te maken." Officieel zou elke poetsbeurt twee minuten of liefst langer moe ten duren, maar de mondhygië nisten beten voor één keertje op hun tong. Slot: „We vinden het belangrijker dat de ouders napoet- sen zolang hun kind op de basis school zit. Kinderen missen nog de fijne motoriek om alle plekjes BERLIJN Doordat er bij de aankomende Duitse verkiezin gen gebruik wordt gemaakt van verouderde beveiligings software, kunnen hackers de stemuitslagen makkelijk mani puleren. Het systeem dat de stemmen telt, is zonder veel moeite te kraken. Daarna kan de indringer het eindresultaat op landelijk niveau bijstellen. Het lek is ontdekt door de Chaos Computer Club (CCC), een Eu ropese groep van ongeveer 5.500 hackers die de beveiliging van systemen aan de tand voelt. De CCC waarschuwt Duitse autori teiten dat zij zonder veel moeite de verkiezingssoftware binnen kwamen. Uit veiligheidsoverwegingen stemt Duitsland met potlood en papier. De stembiljetten worden met de hand geteld, maar de re sultaten worden digitaal verza meld en verwerkt. Het hiervoor gebruikte programma PC-Wahl is beveiligd met een verouderd wachtwoordsysteem. De CCC vond een aantal van deze wacht woorden op internet, waarna de club nog meer wachtwoorden kon raden. Volgens de hackers kom je zo in het systeem en kun je 'de doorgegeven stemmen voor het hele land veranderen'. De BSI, het Duitse agentschap voor cybersecurity, is geschrok ken van de bevindingen. Zij vra gen de ontwikkelaar van PC- Wahl hun oude beveiliging zo snel mogelijk te vervangen. Het is niet de eerste keer dat di gitale kwetsbaarheid Duitsland in de aanloop naar de verkiezin gen zorgen baart. Zondag vielen hackers de website van Angela Merkel aan tijdens een tv-debat. AMSTERDAM Bij de komst van de Nationale Politie, in 2013, is ontdekt dat er bijna 3.000 agenten ziek thuiszitten die nauwelijks contact hebben met hun werkgever. Dat zegt voorzitter Jan Struijs van de Nederlandse Politiebond (NPB). Het gaat vaak om mensen die kri tiek hebben geuit. Volgens hem deelt het UWV jaarlijks boetes uit aan de Nationale Politie voor het niet goed omgaan met zieke werk nemers. De politieorganisatie gaat ook nog steeds niet goed om met in terne kritiek, vinden de NPB en col lega-vakbond ACP. Politiemensen die zich kritisch uitlaten, worden niet altijd serieus genomen, gepest of hun wordt het leven zuur ge maakt. Vooral de ACP ziet een structurele houding en wil daar over in gesprek met korpschef Akerboom en eventueel minister Stef Blok van Veiligheid en Justitie. Volgens de bonden klopt de poli tie zich op de borst over de richtlij nen voor kritiek en klachten, maar gaat het er in de praktijk anders aan toe. vrijdag 8 september 2017 GO kindertand Klassieker Annie M.G. opgefrist Hanneke van Houwelingen Amsterdam De Gouden Boekjes - de kin derboeken met de harde kaft en gouden ruggetjes - heb ben we te danken aan Annie M.G. Schmidt. Zij haalde de Amerikaanse prentenboeken in 1953 naar ons land en ver taalde een hele serie. Wij gaan naar de tandarts be hoorde tot de educatieve lijn. Niet elke auteur komt in aan merking voor een Gouden Boekje. Uitgever Rubinstein hanteert nog steeds gouden regels: elk boekje is kleurrijk, bevat een kort avontuur én loopt altijd goed af. Ook de illustraties in het nieuwe boekje zijn moderner. CfCLCLty

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10