Verhoging 'onzalig plan' en 'onaanvaardbaar' II 3 7 Zes ietwat ongemakkelijke vragen over de stijgende medische kosten We mopperen ons suf als blijkt dat de zorgpremie en het eigen risico stijgen. Maar we willen wel de beste zorg als we zelf oud of ziek worden. Dat schuurt. We willen juist ouder worden en dat lukt ook aardig door betere behandelingen, de levensverwachting loopt enorm op. Ja. Ten eerste omdat ze ouder worden, stelt Lany Slobbe van het RIVM. Van de 95-plus- sers is 80 procent vrouw. Boven de 75 jaar kosten mensen al 10.000 euro per jaar, een 95-plusser komt op 50.000 (man) en 60.000 (vrouw) uit. Slobbe: „Omdat vrou wen langer leven, blijven ze vaak alleen achter en komen dan dus eerder in een ver- Ja, zegtgezondheidseconoom Guus Schrij vers: „We reageren als verwende mensen op de verhogingen, omdat we niks gewend zijn. Zo is de ouderenzorg altijd nagenoeg gratis geweest." Maar ook als het gaat om medische kos ten hebben we het niet zo slecht. Na het ei gen risico van 385 euro betaalt de verzeke raar alle kosten, ook voor geneesmiddelen. In andere landen zoals België en Groot- Brittannië betaalt de burger meer zelf aan medicatie, benadrukt Schrijvers. Voor de huisarts en verloskundige zorg zijn we bo vendien helemaal niets kwijt. We betalen nu gemiddeld 1290 euro per jaar aan premie voor de basisverzekering. Daar komen het eigen risico bij én eigen bijdragen aan langdurige zorg (hulpmidde len/thuiszorg): opgeteld gemiddeld jaar lijks 400 euro per persoon, meldt het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Plus belastingen en premies die van je loon af gaan betalen we in totaal 5.000 euro per persoon. Grotendeels naar ouderen. Zij maken niet alleen kosten in het ziekenhuis (gebroken heup, dementie, reuma), maar krijgen hulp aan huis én gaan op een gegeven moment het verpleeghuis in. Overigens betalen ze voor dat laatste - mits ze eigen inkomsten hebben - behoorlijk wat zelf, tot wel 2.000 per maand, benadrukt de Utrechtse emer- titus-hoogleraar Schrijvers. Eén jaar is niet genoeg in dat geval. De hoogste zorgkosten worden in de laatste le vensjaren gemaakt, benadrukt Schrijvers. „Economen zeggen wel: de goedkoopste patiënt is een dode patiënt. Het is waar, maar absoluut niet humaan en die kant willen we helemaal niet op met z'n allen." REACTIES pleeghuis terecht." Economen zeggen: de goedkoopste patiënt is een dode patiënt. Dat is waar, maar niet humaan Nee, de behandeling van kanker per patiënt is zeker duur, tot wel tonnen per jaar aan medicatie. Maar - zo benadrukken het RIVM en Schrijvers - er zijn relatief weinig patiënten die kanker krijgen. Van de 95 mil jard aan totale zorgkosten gaat 21 miljard naar psychische stoornissen. Verstandelijke beperkingen als down kosten het meest, gevolgd door dementie. Beide aandoenin gen hebben intensieve zorg nodig. Overigens verwacht het RIVM wel dat de kosten voor kanker steeds meer op zullen lopen door nieuwe behandelmethoden, in vier jaar tijd stegen ze al van 4,8 miljard naar 5,4 miljard in 2015 (voorlopige cijfers). Ja, vindt Schrijvers, maar niet via de premie. „Accijnzen op ongezonde dingen als fris drank zijn beter, omdat je zo ziekten kunt voorkomen. Frankrijk doet dat al." Overigens vallen de kosten van onge zond gedrag wel mee, blijkt uit onderzoek van het RIVM. Hoewel er flinke bedragen omgaan in aandoeningen die door roken (longkanker, COPD) en overgewicht (dia betes, hart-en vaatziekten) worden veroor zaakt, gaat het slechts om enkele miljarden op de 95 miljard. Bovendien: het bevorde ren van gezond leven zorgt op termijn voor méér zorgkosten. Wie ouder wordt, krijgt te maken met ouderdomsaandoeningen die relatief heel duur zijn zoals dementie, aldus Slobbe van het RIVM. Het verplichte eigen risico van 385 euro per jaar in de zorg gaat de komende jaren verder om hoog, meldden bronnen bij meerdere formatiepartijen giste ren in deze krant. Volgend jaar tikt het eigen risico al de 400 euro aan. Ook de zorgpre mie zou met zo'n 6 euro per maand omhoog gaan. Tijdens de verkie zingscampagne bepleit ten veel partijen juist verlaging of zelfs afschaf fing van het eigen risico. Een 'onzalig plan', meent Patiënten federatie Nederland dan ook. „Nu het eigen risico verhogen en te- vens de zorgverzekering laten stijgen, leidt tot het mijden van zorg", aldus een woordvoer der. De belangenbeharti ger roept de Kamer op het plan bij de begro ting direct van tafel te halen. Bezorgde oppositie partijen wilden gisteren meteen in debat over de kwes tie, maar beoogd coalitiepartners WD, CDA, D66 en Christenunie beletten dat. „Zoals u weet praten wij niet buiten de onderhande lingen", aldus CD A-leider Buma. Vanuit het demissionaire kabi net - dat de begroting voor ko mend jaar moet opstellen - werd gisteren benadrukt dat het slechts de wet heeft gevolgd. Daarin staat dat het eigen risico meestijgt met de zorgkosten. Wie van dat automatisme af wil, moet de wet veranderen. Lagere inko mens worden overigens ontzien doordat de zorgtoeslag eveneens automatisch stijgt, met 65 euro. Het demissionaire kabinet doet daar nog eens 65 euro bovenop als koopkrachtmaatregel, zodat mi nima komend jaar niet in de min belanden. Ouderenbond ANBO zegt de situatie met 'argusogen' te bekij ken. „Meer toeslag om hogere zorgkosten te compenseren klinkt mooi, maar de pijn zit 'm bij mensen met een middeninko men, die nét iets te veel verdie nen voor zorgtoeslag", zegt be stuurder Liane den Haan. donderdag 7 september 2017 GO Zorg duur? Stel je niet aan Zijn vrouwen duurder dan mannen? Rotterdam Een paar tientjes per maand extra, stellen we ons niet een beetje aan? 5.000 euro per verzekerde per jaar! Naar wie gaat al dat geld? De laatste loodjes zijn het duurst. Moe ten we niet een jaartje eerder sterven? —Guus Schrijvers, gezondheidseconoom Welke ziekte kost ons het meest? Kan ker zeker? Moeten mensen met een ongezonde le vensstijl niet meer betalen? Francine Wildenborg Het verhogen van het eigen ri sico is 'onaanvaardbaar' en moet zo snel mogelijk van tafel. Daarvoor pleit Patiëntenfede ratie Nederland. Maarten van Ast Laurens Kok Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7