WC-rol dru kosten voor Scheldestromen: geen reden tot grote zorg, landbouwgif in 2019 verboden Het omstreden bestrijdingsmiddel fipronil blijkt ook in het Zeeuwse oppervlaktewater te zitten. De milieunorm wordt al sinds 2010 regelmatig overschreden. Leen Tiebout vertelt over de schoonheid van Zierikzee Fipronil komt al jarenlang voor in de Zeeuwse sloten en wateren. Daarbij worden waarden gemeten die boven de milieunorm liggen. „Dat betekent dat er een potentieel ecologisch risico is", zegt Erwin Roex van kennisinstituut Deltares, deskundige op het gebied van wa terkwaliteit. Fipronil is vooral omstreden sinds de schadelijke stof deze zo mer werd aangetroffen in eieren. Deze bleken afkomstig te zijn van pluimveebedrijven waar het bedrijf Chickfriend fipronil had toegepast om bloedluis te bestrijden. De Unie van Waterschappen drong onlangs aan op extra toezicht op het schoonmaken van de be smette stallen. Zij wil voorkomen dat pluimveehouders afValwater dat fipronil bevat, via sloten of de riolering lozen. De schadelijke stof blijkt echter al jaren in het oppervlaktewater voor te komen. Metingen laten sinds 2010 overschrijdingen van de mi lieunorm zien. Dat gebeurt, be halve in het Westland, vooral in Zeeland. In 2015 werden bijvoor beeld overschrijdingen gemeten in de omgeving van Dreischor, Waarde en Kloosterzande en bij de rioolwaterzuiveringen bij Ritthem en Terneuzen. Voornaamste oorzaak is waar schijnlijk het gebruik van de stof in de landbouw. Fipronil is een toege staan gewasbeschermingsmiddel bij de teelt van bijvoorbeeld ui, prei en kool. „De uienteelt zou kunnen verklaren dat fipronil in Zeeland wordt gemeten", zegt Roex. Het gebruik van fipronil in de glastuinbouw is al een aantal jaren geleden aan banden gelegd. De ak kerbouw volgt binnenkort. Begin 2019 moet het gebruik in de land bouw helemaal verleden tijd zijn. Fipronil is zeer giftig voor onge wervelde dieren, zoals mijten, bijen en waterkreeftjes. Roex vindt het opmerkelijk dat de stof ook is gemeten in het water dat uit de rioolzuivering komt. „Dat is specifiek voor Zeeland. Dat zou kunnen worden verklaard door het gebruik van fipronil in vlooien druppels, onder meer voor katten." Dit spul heeft natuurlijk wel nadelige effecten op het waterleven Waterschapsbestuurder Gert van Kralingen wijst erop dat de stof vooralsnog een toegelaten gewas beschermingsmiddel is en het ook niet verplicht is daarop te meten. Dat gebeurt bij Scheldestromen op eigen initiatief. „We nemen onze verantwoordelijkheid en zitten er dicht bovenop. We vinden het be langrijk en volgen daarom de ont wikkelingen." De huidige milieu norm voor fipronil is extreem laag, zelfs lager dan Nederlandse labora toria kunnen meten, zegt Van Kra lingen. „We kunnen pas een over schrijding vaststellen als die een aantal malen meer is dan de ge stelde norm." Dat betekent dat ook als er geen overschrijding wordt ge meten, de norm mogelijk wordt overtreden. Redenen voor grote zorg ziet Van Kralingen echter niet. „Het is voor ons geen urgent dossier. Maar dit spul heeft natuurlijk wel nadelige effecten op het waterleven. Daarom vinden we het belangrijk dat we hiervan af proberen te komen met z'n allen." Doordat de toelating van fipronil binnenkort wordt ingetrokken, is dat een kwestie van tijd. „Wij zijn ervoor om dat goed te begeleiden", zegt Van Kralingen. „Tot dan bor gen wij de veiligheid van de Zeeuwse burger." It donderdag 7 september 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl ZEELAND 8 „Wilt u wc-papier of keukenrollen kopen voor de actie luidklok", vraagt Joke Kik als de deur opengaat. „Ze kos ten twee euro per pak." Twee euro voor vier rollen toiletpapier is een beetje aan de dure kant. Maar in Rilland betalen ze het er woensdag graag voor. Een groep vrijwilligers gaat alle deuren langs in het dorp om toilet- en keukenpapier te verkopen voor het goede doel: de luid klok van de Levensbronkerk. Die Rillandse klok begon zijn carrière ooit bij het plaatselijke klooster. Van daar verhuisde hij naar de Sint Jozef kerk en sinds juni 2017 staat hij op de De Levensbronkerk. Om de kosten van de plaatsing op de kerk (inzet foto) te drukken werd een actie op touw gezet. En zeg dan maar eens nee tegen verko pers als Bente en Daneel. Fipronil al jaren in het water Rolf Bosboom Middelburg -Gert van Kralingen, bestuurder waterschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 74