Alfred Birney zegt af voor filmfestival Arie van Sluijs en Serge Tulen spelen op taptoe in Moskou Voortgang zaak Kasteelmoord eind deze maand helder 10 ZE Het begon allemaal met een Facebookberichtje: 'Doedelzakspelers gezocht voor taptoe in Moskou'. Arie van Sluijs uit Oostkapelleen Serge Tulen uit Middelburg zijn net terug van hun 'waanzinnige' Russische avontuur. Doedelzakspelers zijn ze niet, maar Serge Tulen en Arie van Sluijs zitten wel bij Inter Scaldis pipes and drums. Serge Tulen: „Min of meer als grapje stuurde ik een be richtje naar de voorzitter van de Nederlandse Organisatie van Doe delzakbands, die dat bericht op Fa- cebook had gezet: 'ik wil ook wel, maar dan als drummer'. Schreef hij terug: 'Kom maar op.' „Internationale taptoes zijn er regelmatig, in Schotland bijvoor beeld, waar elk jaar de Royal Edin burgh Military Tattoo wordt ge houden. „David Johnson is de grote organisator achter dit soort evenementen. Hem was gevraagd no doedelzakspelers en drum mers bijeen te brengen voor de tiende Moskou Taptoe. En dat is gelukt. Je moet je voorstellen, Inter Scaldis speelt gemiddeld met 25 doedelzakspelers en drummers. Dat geluid hoor je al van ver. Kun je nagaan hoe het is met 120 man!" Arie van Sluijs, in het dagelijks leven buschauffeur, en Serge Tu len (hulpverlener bij het Leger des Heils) hadden gezelschap van nóg een Nederlander uit Groningen. „Verder kwamen ze overal van daan. We zaten in een hotel met 1100 kamers, allemaal, 's Avonds na de taptoe kletsten we natuurlijk even na met een biertje erbij. En muziek maken natuurlijk. De ene avond op accordeon en doedelzak, een andere avond begon een mili tair orkest uit Oostenrijk hoem- papa-volksmuziek te spelen, weer Die mengeling van culturen was erg leuk. Muziek verbindt een andere avond stond er een Turkse militaire band op om wat te laten horen. Die mengeling van culturen was erg leuk. Muziek ver bindt." Reizen is voor Uilen niets bij- zonders, maar het reisje naar Mos kou was toch iets speciaals. „Dat vergde aardig wat voorbereiding. 'Moskou' moest toestemming ge ven. Ze wilden alles weten, een beetje KGB-achtig was het. Of je al eerder in Rusland was geweest, of je er familie had, of je banden had met Russen, hoe je baas heet, echt alles. Vervolgens het visum rege len. Vanuit de organisatie kregen we een heel pak papieren in het Russisch waarmee we naar de am bassade in Den Haag moesten. Dat maakt het allemaal wel heel bij zonder al." Dankzij een appje op zijn tele foon met een basiscursus Russisch kon Tulen enigszins uit de voeten in Moskou, dat een onuitwisbare indruk op hem heeft achtergela ten. „Zo'n schitterende en schone stad! Geen sigarettenpeukjes, geen papiertjes, niets. En overal beveili ging. Ik voelde me er veiliger dan in Amsterdam. Bij iedere winkel een metaalpoort, het Rode Plein was tot de optredens begonnen af gesloten en als om 17.00 uur het publiek werd toegelaten, werden alle tassen binnenste buiten ge keerd. Je kon je spullen gewoon er gens neerzetten. Die werden toch niet gestolen." Het ondernemende duo heeft op Facebook de pagina 'Arie en Serge naar taptoe Moskou' ge maakt. „Met meer dan tweehon derd volgers nu!" Wie wil zien hoe het Arie en Serge daar verging, kan op die pagina foto's en video's be kijken. Schrijver Alfred Birney moet ver stek laten gaan bij Film by the Sea. Om gezondheidsredenen heeft hij zijn komst naar het Zeeuwse film festival afgezegd. Birney, dit jaar winnaar van de Libris Literatuurprijs met zijn veelgeprezen roman De tolk van Java, zou komende zaterdagmid dag centraal staan in de talkshow Hier is... Adriaan van Dis. Het festival heeft vanwege de af zegging besloten de rollen om te draaien. Van Dis, tevens voorzitter van de jury van Film by the Sea, zal nu zelf worden geïnterviewd. Dat gebeurt door auteur Jaap Robben, die vooral bekend is van zijn ro man Birk. Net als Birney heeft Van Dis een Nederlands-Indische achtergrond, die hij in zijn boeken uitvoerig verkent. Hij neemt ook geen blad voor de mond als het gaat over het Schrijver heeft om gezondheidsredenen zijn komst naar Film by the Sea afgezegd kolonialisme en de gevolgen daar van, die nog altijd voelbaar zijn. De talkshow is zaterdag om 16.00 uur. Tijdens de bijeenkomst wordt de korte film Liefde van Enang Wattimena vertoond. Deze gaat over een familiefoto waarvan de betovergrootmoeder van de re gisseur blijkt te zijn afgeknipt. Wattimena begint daarop een speurtocht naar de oermoeder. Jaap Robben is zondag 10 sep tember (19.00 uur) zelf hoofdper soon in het nieuwe programma onderdeel Nazomergasten. Hij vertelt daarin over zijn favoriete filmfragmenten en wordt geïnter viewd door Karin van As. GENT Het Hof van Beroep in Gent spreekt zich eind deze maand uit over de vraag of in het onderzoek naar de Kasteelmoord verboden opsporingsmethoden zijn ge bruikt. Als dat zo is, heeft dat mo gelijk gevolgen voor de vervolging van IJzendijkenaar E. de C. De C. wordt verdacht van be trokkenheid bij de moord op kas teeleigenaar Stijn Saelens uit Wingene, in januari 2012. Hij zou tussenpersoon zijn geweest bij het regelen van de moordenaar. De C. werd twee jaar geleden opgepakt en zit sindsdien vast. Tijdens het eerste deel van het proces tegen de vier verdachten, in juni, meldden Vlaamse media dat De C. in zijn cel zou zijn afgeluisterd en dat er wellicht een informant zou zijn ingezet. De verdediging van De C. en die van medeverdachte R.L., voor wie de zo opgedane informa tie ook nadelig zou zijn, eisten een onderzoek. De 'Kamer van Inbe schuldigingstelling' in Gent spreekt zich op 26 september uit over de zaak. Vooralsnog gaat het proces zoals gepland wel gewoon verder op 16 oktober. Dan komen de advocaten van de verdachten uitgebreid aan het woord. donderdag 7 september 2017 BB- Zeeuwen musiceren op Rode Plein Ondine van der Vleuten Middelburg - Serge Tulen Moskou Taptoe in de Russische hoofdstad. Rolf Bosboom Vlissingen Serge Tulen (links) en Arie van Sluijs op het Rode Plein in Moskou.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 71