MIJN HOBBY 3 11 Carina Dumais, kunstenares en fotograaf in Vlissingen, verzamelt wajang golek. Wajang betekent theaterspel, golek is pop. Het zijn de figuren uit een Javaans schimmenspel over het Hindoestaanse scheppingsverhaal Mahabharata en de sage Ramayana over de koningskinderen Rama en Sinta. donderdag 7 september 2017 Claudia Sondervan 1 Wanneer bent u met uw hobby begonnen? Nog maar driekwart jaar geleden. Ik kwam de wajang golek al googelend tegen en ik werd ge fascineerd door hun uitstraling. Ik had nog wajang poppen in de schuur uit mijn vorige winkel aan het Bellamypark. Die heb ik opgepoetst en neergezet. En toen kreeg ik er een paar cadeau. 2 Wat is er zo leuk aan uw hobby? Hun uitstraling, hoe ze gesneden zijn, de aan wijzingen die de vorm van de handen en de neus geven. Elke pop heeft zijn karakter en verha len. Het zijn persoonlijkheden. Hoeveel tijd besteedt u eraan? Ik ga naar pasar malams, de Tong Tong Fair in Den Haag en ik zoek op internet. 4Hoeveel geld geeft u eraan uit? Soms zie ik echt oude poppen te koop van tachtig, negentig euro, maar dat is me te veel. Ik wil vijftien tot vijfentwintig euro uitgeven aan een pop, hooguit. Of ik moet een mooie aap, een Hanoman vinden. Dan ga ik wel tot 45 euro. 5 Zit u bij een club? Er is een kleine groep mensen die wajang golek verzamelt, daar wissel ik informatie mee uit via internet. We vragen elkaar welk perso nage een pop kan zijn. Over het algemeen zijn het Nederlanders. Er houden zich maar weinig Indo's mee bezig. 6 Hoe informeert u zich over uw hobby? Ik kan niet zonder het standaardwerk van Peter Buurman, Wajang Golek. Dat móet je hebben. 7Wat vindt uw partner ervan? Henk vindt het goed. Hij vindt de poppen im ponerend. Hij is wel bezorgd waar ik ze alle maal ga laten in huis. 8 Met wie deelt u uw passie? Met mijzelf. Ik heb nog niemand op Walche ren ontmoet die ook de golek verzamelt. En met de facebookgroep van verzamelaars. 9 Wat is uw topstuk? Ik vind de lelijke huishoudster zo leuk. Er is ook een mooie huishoudster en samen vertel len ze in de Ramayana wat er gebeurt in huis. En Semar, de clown, is ook een favoriet. Verklaren mensen u wel eens voor gek? Ja, want sommige mensen vinden de poppen eng en willen ze niet in huis hebben. Er hangt bijgeloof rond. Er gaan verhalen dat je wa jangs nooit met de gezichten naar elkaar mag zet ten, dan kunnen ze bezield raken en in gevecht gaan en dat geeft negatieve energie. Maar ik hecht daar geen waarde aan. Gek genoeg zet ik ze wel zó neer dat ze allemaal een andere kant opkijken. Bent u van plan om uw verzameling nog uit te breiden? Ik heb er nu veertig. Er zijn driehonderd ka rakters met elk zeker twintig uitvoeringen, want elke poppenspeler maakt zijn eigen versie. Ik ben vooral gek van de apen en demonen. Hanoman, de legeraanvoerder, had twintigduizend apen achter zich... Carina Dumais met de 'lelijke huishoudster'. Op de achtergrond staan de koningskinderen Rama en Sinta (onderste rij, tweede en derde van rechts), foto lex de meester 3D Wajang golek heeft karakter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 64