II Takenpakket nieuwe dorpsraad Burgh-Haamstede ligt al klaar Ambulances vrijdag over nieuwe afrit 7 NATUUREXCURSIE PLAN TURELUUR Slijmerige drakentong en zeemeerminnentasjes. Er valt heel wat te beleven in de buurt, ook als je een verstandelijke of lichamelijke beperking hebt. BIOWALKING De zakken van Jos Broeders puilen uit van de dieren- folders en om de nek van Monique van Gelder hangt een verrekijker voor een goed zicht. Vogelspotters zijn ze al lebei, van het Gors. Ze werden gis teren, dankzij een samenwerking van Zeeuwse natuurorganisaties, op een uitstapje langs de Ooster- schelde getrakteerd. Zeemeermintasjes, rood zeekraal en slijmerige drakentong. Je hoeft geen verre reizen te maken om een heel nieuwe wereld te ontdekken aan de waterkant. Een wereld vol wieren, haaien en vogels waar zo veel over valt te zeggen. Kijk, wijst natuurgids Rien Pronk op het naar beneden wijzende snaveltje van de vogelschedel die hij in handen houdt. „Dat is een wulp. Die kiekt naar z'n gulp." Breng vrijwillige gidsen van na tuurorganisaties samen met men sen met een verstandelijke beper king en het knettert van het en thousiasme. Zeker als de vogelspot- groep van het Gors zich meldt. Met onder meer Jos („Ik ben een vogel kenner"), die door boswachter Wendy Janse prompt tot assistent wordt gebombardeerd. En met Mo nique die doorlopend blij rond huppelt: „Ik vind het hier gewoon mooi." Met een afgeladen bus trekken de leden van de vogelspotgroep van het Gors elke woensdagochtend de natuur in. Een ideetje van een cliënt een paar jaar geleden, vertelt begeleider Tanja de Rijder van het Gors. En sindsdien een waar succes. „We gaan altijd, ook al giet het van de regen. De interesse in de natuur Dat is een wulp. Die kiekt naar z'n gulp is sowieso groot bij deze groep, maar het is ook gegroeid omdat ze steeds meer vogels hebben leren kennen. Het is super. Iedereen kijkt er een hele week naar uit." Het wekelijkse natuuruitstapje is altijd al een feest, maar gisteren was het dubbel genieten. Met een zilt proeverijtje bij de Heerenkeet en bevlogen gidsen die vertelden over het leven in en om de Ooster- schelde. Ook vandaag zijn er excur sies voor mensen met een beper king. Een lange tocht voor mensen met een scootmobiel en een excur sie voor mensen die niet zo goed lopen of slecht kunnen zien. De Hogeweg is een hindernisbaan. De weg is ingericht om het auto verkeer te kanaliseren, maar fiet sers en gehandicapten zijn er de dupe van. Kan de dorpsraad daar wat aan doen, was de vraag van twee inwoners. Roept u maar, was het motto gisteravond tijdens de dorpsraad vergadering. Nou, of de dorpsraad bij de gemeente wil aankaarten dat Haamstede geen spookstadje moet worden nu recreatief gebruik van woningen is toegestaan. „Twee van de drie huisjes in mijn rij zijn van Duitsers en die zijn er vrijwel nooit", was de klacht. En dat Al- bert Heijn niet mag uitbreiden, zit veel inwoners ook dwars. De fris gekozen dorpsraad zet het allemaal op de agenda. De kwestie van woningleegstand komt in elk geval in de gemeenteraad. Met Pauline Dirks, Kitty de MuynckTon Hanse, Maarten van Strien, Kees Veerhoek, Hans van Hoek en huidig secretaris Annelies Noordhoek heeft Burgh-Haam stede weer een volledige dorps raad. Rian Heeris hoort daar ook De dorpsvisie ligt voor zomerreces 2018 bij de gemeenteraad bij, maar die was gisteren afwezig en kon niet worden gekozen. Oud wethouder en oud-burgemeester Kees Veerhoek was gisteren voor lopig voorzitter. De taken binnen de dorpsraad zijn formeel nog niet verdeeld. Volgens Veerhoek gaat de dorps raad weer aan de slag met de dorpsvisie, die volgens hem 'aan een zijden draadje heeft gehan gen'. Er zijn nog wat geschilpunten met het gemeentebestuur maar Veerhoek verwacht daar met wet houder Jacqueline van Burg wel uit te komen. Als het aan de dorps raad ligt, is de visie volgende zo mer klaar. GOES Ambulances vanuit Schouwen-Duiveland rijden al vanaf vrijdag over de nieuwe, tweede afslag van de A58 bij Goes. Eerder was er sprake van dat huidige ambulance-afrit tot 2 oktober zou worden gebruikt. Volgens een woordvoerder van de gemeente Goes wordt de oude ambulance-afrit verwij derd om ruimte te maken voor de aanleg van andere werken rondom de nieuwe aansluiting op de A58. Over twee maanden wordt de afrit ook opengesteld voor ge woon verkeer. Borden en een ge deeltelijke afzetting van de uit- voegstrook moet het gewone verkeer tot die tijd tegenhouden. donderdag 7 september 2017 3D ""tsboy, Beleving in de buitenlucht met Biowalk Biowalking heet het of ficieel. Wandelen in de natuur voor mensen met een chronische ziekte of beperking onder begeleiding van een IVN Natuurgids of een medisch professio nal. Ooit op poten gezet voor mensen met diabetes, schetsen Na tasha Poposka en Mike de Waal de achter grond. Maar biowalking is breder toepasbaar. Zoals de excursies laten zien die gisteren en vandaag door Zeeuwse natuurorgani saties bij Plan Tureluur worden gehouden. Be doeld voor iedereen met welke geestelijke of lichamelijke beper king dan ook. Voor lo pende deelnemers maar ook voor mensen in een rolstoel of scoot- mobiel. „Het draait om de beleving in de bui tenlucht en dat effect voelt iedereen", zegt Poposka. De Waal: „We willen mensen kennis laten maken met de na tuur en laten zien dat er, ook dichtbij huis, al veel valt te beleven." Rond de 75 mensen meldden zich voor één van de excursies aan. Die zijn tot stand geko men door samenwer king tussen IVN, Natio naal Park Ooster- schelde, Natuurmonu menten, Staatsbosbe heer en provincie. Jos Broeders kijkt samen met Netty Stouten, de verte in tijdens de ex cursie naar de Oosters- helde. Vrijwilligster Lenie Ponse met Monique van Gelder, foto's dirk-jan gjeltema Esme Soesman Kerkwerve -Natuurgids Rien Pronk Inwoners van Burgh-Haamstede geven de gisteren gekozen nieuwe dorpsraad al meteen en kele opdrachten. Ton van den Nouweland Burgh-Haamstede -Kees Veerhoek, dorpsraadslid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 62