Geen risico's met water Leo Cuypers eerde Zeeland met suite Elderschans is nog volop in onderzoek Slapen 2 X In de nieuwe praktijkopleiding voor de ouderenzorg beginnen deze week 55 studenten van alle leeftijden aan hun eerste lessen. PRAKTIJKOPLEIDING IN DE ZORG Commentaar Even schrikken: in Zeeuwse sloten zit fipronil. Het gewasbe schermingsmiddel, berucht van de gifeieren, komt hier al ja ren voor. Weliswaar lang niet overal, en in zeer lage concen traties, maar bóven de milieunorm. Dus levert het gif mogelijk een risico op. Gelukkig is er geen direct gevaar voor de mens. Maar dat fipronil al jaren in het Zeeuwse water blijkt te zitten, roept, in het licht van het eierschandaal, vragen op. Nog niet zo lang geleden schrok Nederland wakker van berichten over lozingen van de gevaarlijke stof GenX door Chemours in Dor drecht. Aanvankelijk leek de verspreiding zich te beperken tot een stukje rivier. Inmiddels weten we dat GenX voorkomt in grote de len van de Randstad en dat het tot in Zeeland is doorgedrongen. De mogelijk kankerverwekkende stof zit in zeer kleine hoeveelheden in Zeeuws drinkwater. Liggen er nog meer gevaren op de loer? Daar komt geen antwoord op. Hoe gevaarlijk de concentraties fipronil en GenX echt zijn, is ook niet duidelijk. In de waan van de dag worden de gezondheidsri sico's gemakkelijk zwaar overdreven. Later blijkt dan dat Nederland toch redelijk voorzichtig is. Niemand lijkt zich meteen grote zorgen te hoeven maken. Toch moeten we nu even extra goed opletten. We moeten zeker weten dat er niet nog meer dubieus spul in het water zit. Anders worden we straks wellicht omringd door een chemische cocktail waarvan de gevaren niet te overzien zijn. Bij de minste twijfel over de kwaliteit van ons drinkwater en van het oppervlaktewater is er maar één goede reactie: neem het zekere voor het onzekere, verbied het gebruik van de omstreden stoffen met onmiddellijke ingang en handhaaf keihard. Aan de landbou wers en pluimveehouders in Zeeland zal het niet liggen. Die heb ben een groot belang bij een veilige bedrijfsvoering. We moeten voorkomen dat we straks worden omringd door een cocktail van gif Cuypers, de vaste pianist van het Willem Breuker Kollektief, kreeg in de jaren zeventig van minister Harry van Doorn (Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk) op dracht een suite te componeren voor de Stichting Jeugd en Muziek, de voorloper van Stichting Nieuwe Muziek Zeeland. De compositie voor jazzseptet, een eerbetoon aan Zeeland, ging in 1977 bij het Festival Nieuwe Muziek in première. De diverse delen wer den afzonderlijk uitgevoerd op markante buitenlocaties, verspreid over de provincie. Mede dankzij de uitgebreide televisieregistratie die de NOS ervan maakte, kreeg de Zeeland Suite grote bekendheid, in binnen- en buitenland. Cuypers' meesterstuk heeft veel muzikanten en andere kunstenaars Cuypers' compositie kreeg door detv- registratie grote bekendheid in binnen- en buitenland geïnspireerd. In 2014 nam Muziek- podium Zeeland het initiatief voor een nieuwe versie van de Zeeland Suite. Die kwam tot stand onder leiding van pianist Jeroen van Vliet en kreeg de titel Zeeland Suite Re visited mee. Ook dit werk werd op buitenlocaties uitgevoerd. ALMANAK De kleuter kon niet wachten tot hij naar school kon. Hij kent het alfabet van A tot Z en de getallen kennen voor hem ook geen ge heimen meer. Alleen de beteke nis van sommige woorden zijn voor hem nog een beetje te moeilijk. Toen zijn opa en oma, die aan de andere kant van het land wo nen, onlangs vertrokken, was hij in tranen. Hij wilde het liefst met ze mee. „Wil je daar dan blijven slapen?", vroegen zijn ouders. Hij schudde zijn hoofd. „Nee, dat wil ik niet, maar ik wil wel bij ze logeren." Tentoonstelling Gerco de Ruijter Vlooienmarkt gaat niet door Filmvoorstelling over zelfmoord THOLEN Thoolse Brug toch bereikbaar Het restaurant van zorgcentrum Bachtendieke in Terneuzen is sinds deze week niet alleen meer een plek voor bewoners. Terwijl oude ren een taartje eten en koffiedrin ken, buigen mbo'ers van Scalda zich over praktijkopdrachten. Bachtendieke is één van de zorg centra die een leerplek bieden voor studenten van de Zeeuwse Praktijkroute Ouderenzorg. Wie deze praktijkopleiding volgt, ziet nauwelijks een klaslokaal. De studenten lopen vanaf dag één stage. Ze volgen wel theorielessen, maar die vinden plaats in het zorg centrum. Woensdagmiddag be denken de studenten in Bachten dieke een protocol voor het bood schappen doen en lunchen met de bewoners. Hoe ga je als verzor gende te werk? Wat moet je meene men? Dat soort vragen komen aan bod: alles is direct toe te passen in de stage. Studenten volgen ook een vak dat 'levensboek' heet. „Ze bren gen de levensgeschiedenis van cliënten in kaart", legt Scalda-do- cente Carla Koens uit. „Zo kunnen ze beter inspelen op de belevings wereld van mensen: je gaat anders om met een voormalig verpleeg kundige dan met iemand die nota ris is geweest." Met de praktijkopleiding willen vijf Zeeuwse ouderenzorginstellin gen, Scalda en de HZ meer mensen interesseren voor een baan in de ouderenzorg. Dat is gelukt: 55 stu denten meldden zich aan, terwijl de initiatiefnemers vooraf hoopten op twintig deelnemers. In drie jaar halen ze twee diploma's: verzor gende IG én medewerker maat schappelijke zorg en welzijn. Niet alleen de link met de prak tijk spreekt mensen aan, denkt di recteur Monica Roose van ViaZorg. „De opleiding spreekt oudere stu denten aan: zij willen niet met jon geren in de klas komen. Studenten kunnen bovendien meteen wat be tekenen voor mensen." Nog een be langrijkvoordeel: de studenten zijn uiteindelijk verzekerd van een baan. En ze krijgen tijdens hun op- Alle vragen die aan bod komen zijn meteen toe te passen in de stage leiding al een vergoeding van onge veer 500 euro per maand. De praktijkroute is onderdeel van een groter plan van aanpak om het tekort aan zorgpersoneel aan te pakken. Roose noemt de opleiding 'een goed begin'. „Vijftig mensen is een substantieel aantal, zeker als het lukt om elk jaar zoveel studen ten te trekken. Maar we moeten echt meer doen." De ouderenzorg instellingen willen de praktijkop leiding ook op hogere niveaus aan bieden. Hoeveel medewerkers er nodig zijn, is niet duidelijk. „Op dit moment staan op de website van Viazorg 180 vacatures open. Dat geeft aan hoe groot het tekort is." AARDENBURG De autoriteiten hebben nog geen beslissing geno men welke gevolgen de inval in ho tel De Elderschans in Aardenburg, waarbij afgelopen juli meerdere overtredingen zijn geconstateerd, zal hebben. Het onderzoek is volgens de in spectie Sociale Zaken en Werkgele genheid nog in volle gang. Tiental len medewerkers van de politie, de inspectie SZW, de gemeente Sluis en de Nederlandse Voedsel en Wa ren Autoriteit vielen het hotel be gin juli binnen en er werden di verse overtredingen geconstateerd. Zo trof de politie in het hotel een 18-jarige illegaal aan die aan het werk was in het hotel. Sluis vond bouwkundige tekortkomingen en een overtreding van de omgevings vergunning en de Voedsel- en Wa renautoriteit constateerde gebreken op het gebied van voedselveilig heid, hygiëne en temperatuur. Volgens de inspectie SZW zal eind oktober pas bekend zijn of en welke gevolgen de overtredingen hebben. Hotel De Elderschans kreeg voor en na de grote inval van juli ook al bezoek van de instanties. De eige naren, Salar (34) en Sasan (30) Azimi menen dat ze slachtoffer zijn van een aanhoudende heksen jacht. De oorspronkelijk uit Iran af komstige zakenbroers staan bekend om hun extravagante levensstijl. donderdag 7 september 2017 n Componist en pianist Leo Cuy pers, vooral bekend geworden door zijn 'Zeeland Suite', is dins dag in zijn woonplaats Maas tricht overleden. Hij is 69 jaar oud geworden. Rolf Bosboom Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl BURGH-HAAMSTEDE Stichting Bewaerschole in Burgh-Haamstede opent zaterdag een ten toonstelling van Gerco de Ruijter. Gerco de Ruijter heeft de afgelopen jaren de zee dijk van Schouwen Dui- veland op twintig ver schillende plekken met een vlieger en een 360 graden camera gefoto grafeerd. De tentoonstel ling wordt om 15.00 uur geopend en is te zien tot en met zondag 5 novem ber. VLISSINGEN De grote vlooienmarkt Vlissingen Vlooit in en om de Machinefabriek gaat zaterdag 23 september niet door. De initiatiefne mers krijgen de organisa tie financieel niet rond. De standprijs voor kraamhouders dekt de kosten niet. De organisa toren hopen volgend voorjaar weer een editie van Vlissingen Vlooit van de grond te krijgen, kon digen ze aan op de face- bookpagina Machinefa briek Vlissingen. ZIERIKZEE In het kader van Wereld Suïcide Preventie Dag vertoont filmtheater fiZi op zaterdag 9 september de film 'In het hoofd van mijn zusje' in Zierikzee. De film wordt ingeleid door een lid van de pro jectgroep Zeeland zon der Zelfmoord. Na de film is er desgewenst gele genheid om na te praten. Belangstellenden zijn om 14.00 uur welkom in film theater fiZi in Zierikzee. De toegang is gratis. Het eiland Tholen op en afrijden via de Thoolse Brug kan ko mend weekend gewoon. De geplande werkzaam heden zijn afgelast van wege het voorspelde slechte weer. De brug zou zijn afgesloten voor het motorverkeer van vrijdagavond tot maan dagochtend. Een lokaal Cornelleke Blok Terneuzen -Carla Koens, docente Scalda

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 59