V - u 79 s'"," Genieten aan de Oostzeekust 3 ORKAAN IRMA VERWOESTEND SPOOR Orkaan Irma is met donderend geraas over de Cariben heen gewalst en op weg naar de Bahama's - en wellicht Florida. Sint Maarten likt zijn wonden en kijkt met een schuin oog naar de volgende orkaan die er aan zou künnen komen: José. ES Kras.nl/17586 Rode Kruis opent giro 5125 A 7 Nu de enorme verwoestingen op diverse eilanden in de Cariben duidelijk zijn en Irma op volle kracht doortrekt richting het wes ten, slaan onder meer de Bahama's en Florida alarm. Het is niet precies te zeggen welke kant Irma zal op gaan, maar de zwaarste orkaan in vele jaren dwingt de hele regio de grootste maatregelen te nemen. Deze ochtend rond 8 uur zal het oog van orkaan Irma ongeveer 250 kilometer ten noorden liggen van het oostelijkste puntje van de Dominicaanse Republiek. „Het lijkt erop dat dit land en Haïti net de dans ontspringen", zegt Wil fred Janssen van Weerplaza, kij kend naar diverse weermodellen. „Maar de eilanden daarna, de Turks- en Caicoseilanden, krijgen wel vol met Irma te maken." Voor Irma houdt ook president Trump zijn hart vast. De president van de Verenigde Staten heeft de noodtoestand al uitgeroepen voor Florida. De autoriteiten op de Ba- hama's zijn van plan de bevolking op zes zuidelijke eilanden te evacueren. Irma zal vandaag niet in kracht afnemen en morgen ook niet. „De omstandigheden zijn solide", zegt Janssen. „Irma heeft wel een tikje gehad van Sint Maar ten, maar gezien de route die ze gaat, zal ze weer volop aansterken tot categorie vijf. En dat blijft wel even zo." Na de Bahama's lopen de voor spellingen over Irma's verwoes tende route uiteen. „Raast ze de Golf van Mexico in, gaat het rich ting Cuba of pakt ze Miami mee? Het kan allemaal", zegt Janssen. In de regio houdt iedereen rekening met het ergste. In Miami gaan kan toren en scholen vandaag en mor gen dicht en zijn hulpbehoeven den geëvacueerd. In Broward County, de regio ten noorden van Miami, worden schuilkelders ge reedgemaakt waar 33.000 mensen in kunnen. Het gebied rond het zuidelijkste puntje van Florida, Key West, evacueert toeristen. Enorme rijen „Iedereen moet een evacuatieplan maken en levensmiddelen en ben zine inslaan. Het water is op in de supermarkten en er staan enorme rijen bij de benzinepompen. Ook zijn de scholen gesloten", vertelt Ellen Jaspers, die met haar man door Florida reist. Het stel is nu bij Daytona Beach, maar vertrekt van daag nog naar Memphis, ver weg van Irma. Ondertussen doemt ver weg richting het oosten, op de oceaan, wellicht een nieuw gevaar op: José. Weer een orkaan, die volgens som mige voorspellingen dezelfde weg kan bewandelen als Irma. Op Sint Maarten houden ze de weerberichten angstvallig in de gaten. Nog zo'n storm? „Als José in de buurt komt kan dat zaterdag, Nederlandse tijd, zover zijn", zegt Wilfred Janssen. „Maar Irma heeft de omstandigheden voor José wel wat verslechterd. De zee is bijvoor beeld afgekoeld. José kan uit groeien tot een orkaan van catego rie twee, hooguit even drie. Dat be tekent wel windstoten van 150 tot 170 kilometer per uur. Maar het lijkt erop dat José richting het noorden gaat afbuigen en niet vol op Sint Maarten afkoerst, zoals Irma." NOODHULP of bel 088-0885 886 Autovakantie Duitsland Klantbeoordeling 8,1 donderdag 7 september 2017 laïiiA DorrftRep* Sint Maarten Saba St. Eustatius 070917 TU, Satellietfoto: NOAA Victor Schildkamp Philipsburg Schwerin, de stad van de zeven meren, ligt in een prachtig natuurlandschap met de Oostzee binnen handbereik. Ook vindt u hier het sierlijke Schweriner Schloss en de promenades langs het water. Perfecte combinatie van cultuur en natuur! Oostzeekust - Hotel NH Schwerin Verblijf in een 4-sterrenhotel op ca. 5 km van het centrum Inclusief ontbijtbuffet en gratis parkeren Tip: breng ook een bezoek aan de historische havenstad Wismar Hotel NH Schwerin Het oog van Irma raast van ochtend op 250 kilometer af stand langs de Dominicaanse Republiek. Net ver genoeg. Het Nederlandse Rode Kruis opent giro 5125 voor hulpverle ning in het Caribisch gebied. Snelle hulp is van levensbelang. „De komende dagen wordt hulpverlening nog lastig. Er wordt veel regen verwacht, dat maakt de kans op aardver schuivingen groot", zegt coördi nator Marion van der Reijden. Op Sint Maarten zijn met de lokale overheid opvangcentra geopend. Daar hebben mensen de storm uitgezeten. Mogelijk worden er mensen opgevangen van wie de huizen onbewoon baar zijn geworden. Voorzitter Paul Martens van het Rode Kruis op Sint Maarten: „Zodra we naar buiten kunnen, gaan we in de wijken kijken waar behoefte aan is. We heb ben een voorraad kleding, voedsel en schoon drinkwater voor mensen die zichzelf niet kunnen helpen." 3-8 dagen v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3